| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu a creat iadul pentru satana si ingerii lui inainte ca ingerul Lucifer sa devina diavolul, atunci Dumnezeu stia dinainte ca locul lui Lucifer este in iad?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu iahve am predestinat totul,cum poti intreba daca stiam, pai logic ca stiam absolut totul,dar numai puteam schimba nimic si nici numai pot, am facut ceva interventi speciale, potopul, sadoma si gomora, satanel nu face nimic fara voia mea

| Celcestietot a răspuns:

Putem spune ca da.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu NU a creat iadul nici inainte si nici dupa ce o parte din ingeri au cazut. Infernul nu este altceva decat un spatiu liber consimtit de cei care Il refuza pe Dumnezeu... Faptul ca acest spatiu nu presupune nici o bucurie dar in schimb presupune "traiul" in compania demonilor pentru eternitate. este cealalta jumatate de adevar... sad

| LupusDei1993 a răspuns (pentru milan9):

Tu spui ca este doar un simplu spatiu liber consimtit pentru cei care il refuza pe Dumnezeu...nu stiu de ce dar imi da ideea unui Gulag unde un lider tiranic sangeros si barbar ii duce pe toti opozantii lui, chiar daca acei opozanti sunt buni cu camarazii lui si face ce simte el mai bine. Nu-i de mirare ca multor romani inca le place comunismul si ar da orice sa revina...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Infernul nu este altceva decat un spatiu liber..."

Defineste "spatiu".

| Octavian199 a răspuns (pentru milan9):

Deci.Zeul evreu e rau, nu?

| milan9 a răspuns (pentru Octavian199):

Eu am spus cu totul altceva. Nu inteleg cum ai putut intelege contrariul...
"Dumnezeu NU a creat iadul nici inainte si nici dupa ce o parte din ingeri au cazut. Infernul nu este altceva decat un spatiu liber consimtit de cei care Il refuza pe Dumnezeu... Faptul ca acest spatiu nu presupune nici o bucurie dar in schimb presupune "traiul" in compania demonilor pentru eternitate. este cealalta jumatate de adevar... "

Exista totusi o lege dura, aceea a devenirii si formarii omului. Omul a ramas "neispravit", neterminat in actul creatiei. A fost creat dupa chipul (ratiune, vointa, simtire) lui Dumnezeu si SPRE ASEMANAREA cu El. La asemanare nu ajungem decat prin optiunuea noastra liber exprimata... thinking

| LPCTSTR a răspuns:

La fel trebuie sa declari directiva preprocesor pentru a folosi functiile de input/output in consola, fisier sau restul de functii necesare, n-ai cum fara directivă, asta daca nu ti-o definesti tu si te joci cu Assembly si C.
O zi bună făra satana îți doresc.

| Panamax a răspuns:

Iadul a fost inventat de crestini.

| Octavian199 a răspuns (pentru Panamax):

Corect.Grecii erau cu infernul.Hades era zeul infernului si Thantos era zeul mortii, dar romanii mai smecheri au inventat moartea cu coasarolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Zeii greciei exista, eu iahve nu am negat niciodata ca nu exista alti zeii

El judecă în mijlocul dumnezeilor.") sau „alți dumnezei se închină Lui" (Psalm 97:7 - 9)

| Irinel15123532 a răspuns:

Eu personal nu am gasit in biblie ca iadul ar fi existat inainte ca satana sa pacatuiasca si sa porneasca revolta. Se poate sa gresesc, doresc sa mi se dea versetul care sustine argumentul ca iadul ar fi existat inainte de caderea lui satana. Iadul are ca, caracteristica principala despartirea de Dumnezeu, este prima caracteristica si cea mai importanta, de aceea a strigat Iisus pe cruce ''Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit'' In acele momente Iisus era despartit de Tatal, asta este iadul, dupa aceea vin chinurile si durerea, dar in prima faza, iadul este despartire de Dumnezeu. Ne fiind nimeni despartit de Tatal pana la caderea si rascoala lui satana, nu vad cum iadul ar fi putut exista inainte de cadere. Dar desigur, Dumnezeu este atotstitor, stia ca satana va pacatui.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Totul s-a facut prin voia mea, eu am predestinat absolut totul

| TristanTzara a răspuns:

CookieDog ți-a răspuns la întrebare.

| Helper07 a răspuns:

"a creeat", "inainte"?