| Duucu a întrebat:

Daca Dumnezeu a creat lumea,cine l-a creat pe Dumnezeu? happy Sunt crestin, dar am unele intrebari la care nu am gasit raspuns.

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor.

| Archdaemon a răspuns:

Dumnezeu nu a creeat lumea, oamenii l-au creeat pe el, el nu exista, daca iti pui intrebarea asta inseamna ca nu esti crestin...nu iti mai pierde timp cu religia.

| 4b a răspuns:

Dumnezeu este veşnic. El a existat dintotdeauna. Chiar Biblia spune că noi trebuie să acceptăm prin credinţă că Dumnezeu există: "Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui''.
Aceasta nu înseamnă, totuşi, că nu sunt dovezi cu privire la existenţa Lui: privind la stele, înţelegând mărimea universului, văzând minunăţiile naturii, şi frumuseţea unui asfinţit de soare – toate acestea arată către un Dumnezeu Creator.
Noapte bunawinking

| Dorugar a răspuns (pentru 4b):

Ce spune Biblia este = 0 dar barat!
Si asta pentru ca un furt intelectual nu poate spune nimic altceva decat "Eu sunt o Minciuna si un FURT"!
Dumnezeu a existat intr-adevar intotdeauna pentru ca si NIMICUL a existat intotdeauna si nimicul nu depinde nici de spatiu nici de timp pentru ca este vesnic sai nu a aparut spontan pentru ca nimic exista intotdeauna!
Apoi a aparut Cuvantul (adica Minciuna ca nimicul a spus ceva) si apoi din minciuna si prostie s-au nascut si oamenii!

| 4b a răspuns (pentru Dorugar):

Poate e 0 pentru tine Doru, da' asta nu inseamna ca e pentru tata lumea...sanatatewinking

| Dorugar a răspuns (pentru 4b):

Asa este, ai dreptate!
Multa lume nu stie ca Biblia este un text furat de la rabinii altei religii, si sunt multe loaza care chiar au impresia ca este cuvantul lui mniezo!
Dar nimeni nu e de vine ca sunt inculti si analfabeti, caci se stie ca cine NU STIE mai nimic...ala e nevoit sa creada totul!

| 4b a răspuns (pentru Dorugar):

Scuza-ma da' renunt la ''lupta''
Salut...

| har a răspuns:

Oameni ca voi am mai vazut,dar niciunul cu o dovada concreta si incontestabila,nu veti putea convinge pe nimeni spunand doar ca "nu exista" noi avem dovezi cu privire la existenta,arca lui Noe se zice ca a fost descoperita in niste munti din Turcia,si nu cred ca au facut niste oameni o ditamai nava,au sapat in munte si au aruncat-o acolo,o carte exista datorita omului care a facut-o,acel om exista datorita mamei care l-a facut, pamantul exista datorita universului, universul exista datorita "big-bang" big bang exista datorita nu stiu carei apropiere, acele aproperi de ce exista? Daca observi fiecare lucru care este in lume are un creator, iar Dumnezeu nu are pentru ca el exista in afara acestei lumi si a timpului...

| har a răspuns (pentru har):

Singura explicatie este ca acele apropieri exista datorita lui Dumnezeu

| hunterpainting a răspuns:

Imaginatie omului.

si alta intrebare:

Daca Adam si Eva au fost creati de Dumnezeu din pamant si respectiv coasta, de ce au buric?

| RAY a răspuns:

Daca gandesti devi ateu amice, gandeste asa un creator apare din absolut nimic =indiferent de argumentele ca ba nu e in timp ba e vesnic cumva trebia sa apara de acord?

a doua problema cum a reusit din nimic sa creeze energia daca dupa legea termodinamici energia nu se poate crea, desi cum a reusit sa creeze din nimic 240 de miliarde de stele ori 100 de miliarde de galaxi ori miiliarde de meteoriti, planete etc, imagineazati numa speciile de pe tera sunt 5 milioane cum a reusit sa le faca?

raspunsurile unui crestin e cand i spui unui copil de 5 ani ca nu exista mos craciun

sfatul meu nu inceta sa te indoiesti de toate fi rational

profil =blog intra pe blogul meu sa descoperi mai multe

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru RAY):

Prime doua legi ale termodinamicii contrazic teoria Big Bang.
-Prima lege a termodinamicii, numita si "legea conservarii energiei", afirma ca energia nu poate fi nici creata, nici distrusa, ci poate doar sa se transforme. Daca energia nu poate fi creata, atunci cu siguranta niciun lucru nu poate sa provina din nimic. Oamenii de stiinta evolutionisti stiu prea bine acest adevar, insa il ocolesc intentionat. Savanti ca Alan Guth au afirmat:"In primul rand, voi spune ca din punct de vedere pur tehnic, expansiunea nu explica cum universul a venit la existenta din nimic… Expansiunea nu face decat sa iei un mic univers pentru a produce unul foarte mare. Dar expansiunea prin ea insasi nu explica originea acestui mic univers. " (6)
Unul din cei mai mari matematicieni moderni-Stephen W. Hawking- a inchis usa modelului expansionist: " Noul model expansionist a avut tentativa de a explica de ce universul este cel pe care noi cunoastem … Parerea mea este ca noul model expansionist este mort ca teorie stiintifica, desi numerosi oameni par sa nu fi auzit de acest lucru, continuand sa publice despre acest subiect ca si cum ar fi viabil."(7)
-A doua lege a termodinamicii, numita si "legea entropiei", afirma ca energia se transforma in intotdeauna spre o stare din ce in ce mai haotica, din ce in ce mai putin utilizabila. Posibilitatea aparitiei unui univers din ce in ce mai organizat, dupa asa-zisa explozie initiala si fara interventia unei cauze externe, este contrazisa de legea entropiei. Chiar daca s-ar fi produs Bing Bang-ul, conform celei de a doua legi a termodinamicii, universul ar fi evoluat spre haos si entropie maxima ( dezordine ), nu spre un un univers organizat asa cum il vedem astazi.
7. Limitele cunoasterii in teoria Big Bang. Oamenii de stiinta sunt nevoiti sa recunoasca ca exista niste limite ale cunoasterii peste care nu pot trece. Ei vorbesc chiar despre "un zid" de netrecut pentru cunoasterea umana. De fapt, astrofizicienii iau ca punct de plecare al expansiunii universului momentul 10 la puterea minus 43 secunde, varsta la care se presupune ca universul era cuprins intr-o sfera de 10 la puterea minus 33 cm. Acesta este "zidul" de netrecut pentru cunoasterea umana. Dincolo de acest moment sunt doar presupuneri, ipoteze, imaginatie.
8. Privin in interiorul sistemului nostru solar, gasim cateva realitati care contrazic toate teoriile stiintifice evolutioniste:
a) Structura rocilor lunare este diferita de cea a rocilor pamantene, ceea ce demonstreaza ca Luna si Pamantul au structuri diferite, origini diferite, si exista pentru scopuri diferite.Prin urmare cele doua corpuri ceresti nu pot avea acelasi stramos comun evolutionist.
"Spre surprinderea savantilor, structura chimica a rocilor de pe luna este distinct diferita de cea a rocilor de pe pamant. Aceasta diferenta arata ca luna s-a format in conditii diferite… si inseamna ca orice teorie despre originea planetelor trebuie sa explice acum crearea pamantului si a lunii pe cai diferite."( 8 )
Asadar, Luna si Pamantul au structuri diferite, deci au origini diferite.
b) Dintre toate planetele sistemului solar, doua au rotatii axiale retrograde ( sensul de rotatie este opus sensului de rotatie al celorlate planete ). Este vorba despre Uranus si Venus. Evolutionistii nu pot explica aceasta, potrivit modelului evolutionist de formare a sistemului solar.
c) De asemenea, o treime dintre satelitii naturali ai planetelor sistemului solar au orbite retrograde fata de sensul de rotatie al planetei respective. Toate aceste fenomene, precum si altele, nu au putut fi explicate rezonabil cu ajutorul vreuneia din teoriile evolutioniste. Modelul creationist este cel care raspunde cel mai bine tuturor provocarilor. Acesta este si motivul pentru care oameni de stiinta evolutionisti ca Dr. James Van Allen au respins filozofia evolutiva, care le-a fost implantata din tinerete, si au devenit creationisti.
Asadar, ce a fost la inceput? Evolutionistii spun: "La inceput a fost universul," iar creationistii spun: "La inceput a fost Creatorul." Legea cauzei si a efectului, una din legile fundamentale care guverneaza universul, afirma ca in spatele oricarui efect se afla o cauza mai mare decat efectul produs. A spune ca la inceput a fost universul inseamna a afirma ca efectul a fost inaintea cauzei care l-a produs, ceea ce sfideaza nu doar legile fundamentale ale fizicii, dar si bunul simt.
In privinta Cauzei Primare care a stat la originea universului, Biblia nu are nicio ezitare. Primul verset al ei afirma clar si pe intelesul oricarui om: "La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul." ( Geneza 1, 1 ) Intreaga Biblie reafirma pe tot parcursul ei ca suntem opera unui Creator inteligent, atotputernic, vesnic, omniprezent, sfant si iubitor
"…Eu, cu mainile Mele am intins cerurile si am asezat toata ostirea lor." ( Isaia 45, 12 )
"…Eu am desfasurat cerurile, Eu am intins pamantul." ( Isaia 44, 24 )
"…Numai El intinde cerurile…" ( Iov 9, 8 )
"Cerurile spun slava lui Dumnezeu si intinderea lor vesteste lucrarea mainilor Lui..."(Psalmul19, 1 )
Vedeti si: Isaia 42, 5; 40, 22; 51, 13; Ieremia 10, 12; Psalmul 104, 2 etc.
Universul cunoscut se intinde pe o distanta de 15 miliarde de ani-lumina. In vastul sau cuprins, se vad nenumarate mesaje lasate de inteligenta divina cu scopul de a descuraja orice scuza invocata de cei care Il reneaga pe Creator. De la fortele de coeziune din interiorul nucleului atomic si pana la structurile megagalactice, pretutindeni sunt dovezi de necontestat ca o Inteligenta suprema le-a adus pe toate la existenta si le sustine prin puterea Sa.
Sursa de informatie site-ul:
http://cercetatiscripturile.intercer.net/article.php?id=6326

| RAY a răspuns (pentru CredintaSperantaIubire):

Poti demonstra ca un creator a creat universul din nimic?

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru RAY):

Evolutionistii spun: "La inceput a fost universul," iar creationistii spun: "La inceput a fost Creatorul." Legea cauzei si a efectului, una din legile fundamentale care guverneaza universul, afirma ca in spatele oricarui efect se afla o cauza mai mare decat efectul produs. A spune ca la inceput a fost universul inseamna a afirma ca efectul a fost inaintea cauzei care l-a produs, ceea ce sfideaza legile fundamentale ale fizicii.
Acel Big-Bang, cum vreti voi sa-l numiti a fost dirijat de Dumnezeu, in viziunea creationistilor.
Vedeti si primul meu raspuns de mai sus.
Se vede clar ca nici macar nu ati citit raspunsul pe care vi l-am dat de pe un site, ce ar trebui sa-l studiati cand aveti timp.
Pot sa repet la infinit, ca oricum voi nu intelegeti nimic si puneti aceleasi intrebari la nesfarsit, fara sa va dati seama ca vi s-a raspuns.
Numai bine!

| RAY a răspuns (pentru CredintaSperantaIubire):

Ce te-am intrebat eu ce miai raspuns tu

| Dorugar a răspuns:

Dumnezeu a iesit dintr-un ou chiar la Big Bang!
Adica dintr-o "gaura neagra" de forma unui ou dar care atragea totul, chiar si mustele, si anume atunci cand a fost strapunsa de pilonul primordial care a penetrat-o astfel incat s-a declansat o explozie asa cum se spage un balon, si astfel a avut loc "explozia primordiala" din care s-au nascut Timpul, spatiul, Universul, stelele si planetele, si bineinteles Dumnezeul sub forma Sa de Nimic Universal si vesnic!
Dar pentru ca s-a nascut in urma unei explozii puternice, i se spune pe scurt Atotputernicul, desi este mai impotent ca un pitic de gradina!

| costinvlad a răspuns:

A fost o inversiune de singularitate in acea gaura neagra. Volumul a crescut si materia obtinuta a format peste singularitate un nucleu, explodand. Legile fizicii se aplica oriunde(mai Putin in singularitate gravitational) under viteza de evadare este egala dupa mine cu infinite deoarece in central gaurii negre densitatea este infinita. LA limita razei schwartzil este egala cu viteza luminii. Decibnu emite nimic din cauza Ca viteza de evadare tinde intre viteza luminii si infinit. Dumnezeu nu putea crea universal din nimic. A avut ceva LA indemana. Poate era chimist in laboratory si a facut un experiment si din greseala ne-a creat pe noi. Poate suntem experimenter lui Dzeu.

| FreeLord957 a răspuns:

Dumnezeu este un **** inventat de oameni. Acum toate bisericile profita de acest zis,, Dumnezeu'' pentru a face bani.

| CredintaSperantaIubire a răspuns:

Dumnezeu este etern deci nu a fost creat niciodata si nu are nevoie sa fi fost creat din moment ce El exista in afara timpului(iar cauza si efectul nu opereaza in dimensiunea non-temporala), El ar putea sa fie acea energie de unde s-a creat totul, cum spun si creationistii.
http://www.lovendal.net/......-dumnezeu/
De ce nu poate exista ideea ca Dumnezeu a dirijat acel Big-Bang si ca nimic nu s-a creat la voia intamplarii?
Teoria Big-Bang spune:"Ceea ce a existat a fost doar un punct de o natură cu totul specială, o așa-numită singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie infinită. La momentul "zero" acest punct a ieșit din starea lui de singularitate, încă nu se știe din ce cauză, și și-a manifestat uriașa energie printr-o inimaginabilă explozie, Big Bang-ul".
Legile fizicii se dovedesc neputincioase in a explica provenienta acelei uriase energii (exceptand diverse teorii care se contrazic reciproc), si creationistii(Ex:Henry Morris) atribuie divinitatii acel început energetic.Conexiunea aceasta nu are incompatibilitati logice, deoarece, divinitatea, de natura spirituala, se defineste tot prin energie, lumina şi informatie...Ar putea fi o teorie.
"1.Iar credinţa este încredinţarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute.2.Prin ea, cei din vechime au dat buna lor mărturie.3.Prin credinţă înţelegem că s-au întemeiat veacurile prin cuvântul lui Dumnezeu, de s-au făcut din nimic cele ce se văd." Epistola catre evrei a Sfântului Apostol Pavel capitol 11

| Zenicide a răspuns (pentru CredintaSperantaIubire):

"De ce nu poate exista ideea ca Dumnezeu a dirijat acel Big-Bang si ca nimic nu s-a creat la voia intamplarii?"
Simplu, a uitat sa mentioneze in codexul lasat adica biblia aceasta informatie, chiar langa sacrificiile de pasari care ar vindeca lepra sau ma rog. oriunde. Arata bine nu crezi?happy
De ce crezi ca a creat Dzeu universul atat de mare si atat de ostil daca noi traim doar pe pamant?

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru Zenicide):

Toate au rolul lor in univers, pana si planetele goale au rolul de luminatori, noi le vedem ca pe niste stele.
Ce nu s-a mentionat in biblie? Big-Bang este doar o denumire data de oamenii de stiinta, in biblie se numeste creatie.Pentru credinciosi Dumnezeu a creat totul.

| Zenicide a răspuns (pentru CredintaSperantaIubire):

"Ce nu s-a mentionat in biblie?" Procesul prin care a creat dzeu UNIVERSUL. Cred ca era totusi mai bine daca ne zicea despre asta decat despre ritualuri absurde, precum cea cu lepra.

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru Zenicide):

Biblia nu are nicio ezitare. Primul verset al ei afirma clar si pe intelesul oricarui om: "La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul." ( Geneza 1, 1 ) Intreaga Biblie reafirma pe tot parcursul ei ca suntem opera unui Creator inteligent, atotputernic, vesnic, omniprezent, sfant si iubitor.
"…Eu, cu mainile Mele am intins cerurile si am asezat toata ostirea lor." ( Isaia 45, 12 )
"…Eu am desfasurat cerurile, Eu am intins pamantul." ( Isaia 44, 24 )
"…Numai El intinde cerurile…" ( Iov 9, 8 )
"Cerurile spun slava lui Dumnezeu si intinderea lor vesteste lucrarea mainilor Lui..."(Psalmul19, 1 )
Vedeti si: Isaia 42, 5; 40, 22; 51, 13; Ieremia 10, 12; Psalmul 104, 2 etc.

Universul cunoscut se intinde pe o distanta de 15 miliarde de ani-lumina. In vastul sau cuprins, se vad nenumarate mesaje lasate de inteligenta divina cu scopul de a descuraja orice scuza invocata de cei care Il reneaga pe Creator. De la fortele de coeziune din interiorul nucleului atomic si pana la structurile megagalactice, pretutindeni sunt dovezi de necontestat ca o Inteligenta suprema le-a adus pe toate la existenta si le sustine prin puterea Sa.

Va dau si dumneavoastra acelasi site, sa-l studiati cand aveti timp.
http://cercetatiscripturile.intercer.net/article.php?id=6326

Numai bine!

| Zenicide a răspuns (pentru CredintaSperantaIubire):

"Intru'nceput 1 a facut 2 Dumnezeu cerul si pamantul 3. "
Nu e vorba aici de univers, e vorba de cer. Si metoda prin care face lucrurile astea nu exista, deci e magie clar.
"Dar pamantul era nedeslusit si ne''mplinit 4; si intuneric era deasupra genunii; si Duhul lui Dumnezeu 5 Se purta pe deasupra apelor."
Daca "facerea" cerului cuprindea soarele cum era intuneric?
"Si a zis 6 Dumnezeu: "Sa fie lumina!" 7 Si a fost lumina." Stai asa, face cerul (intregul univers rofl) apoi pamantul, apoi soarele? :)))
"Si a vazut Dumnezeu lumina ca e frumoasa 8; si a despartit Dumnezeu lumina de intuneric." Face lumina dar nu stie ca e buna, ce Dumnezeu ratat. Metoda prin care face lumina iar nu este mentionata, e magie.
"Si Dumnezeu a numit lumina "ziua", iar intunericul l-a numit "noapte". Si a fost seara si a fost dimineata: ziua intai" Fara soare... iti dai seama. MAgie din nou, pentru ca toti stim ca Dzeu se refera la "logos" cand face "lumina" si nu e vb de soare.
Si a zis Dumnezeu: "Sa fie o tarie prin mijlocul apelor si sa desparta apele de ape!" Si a fost asa. Dumnezeu a facut taria si a despartit Dumnezeu apele cele de sub tarie de apele cele de deasupra tariei.
Interesant, iarasi prin magie a despartit apele, cele de din mare si cele de sus din spatiu care nu exista. Dar pentru omul prost era mare si pe cer pentru ca era albastru :))

" se vad nenumarate mesaje lasate de inteligenta divina cu scopul de a descuraja orice scuza invocata de cei care Il reneaga pe Creator." 92% dintre cei care ti-au oferit aceasta informatie nu au crezut in Dzeu (plus cativa deisti, oricum nu au crezut in Dzeul tau absurd practicant de magie), esti un nesimtit facand astfel de afirmatii si te sfatuiesc sa te intorci la magie.
http://www.youtube.com/watch?v=oEl9kVl6KPc

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru Zenicide):

Degeaba ma faceti nesimtita, pentru ca nu am scris eu biblia, iar acele articole de pe site-ul pe care vi l-am dat, sunt scrise de oameni de stiinta, care poate la inceput nu au crezut, dar cercetand din punct de vedere stiintific cum va place voua, au ajuns la concluzia ca Dumnezeu exista si ca cineva a creat totul cu multa inteligenta, ceva ce nu poate intelege mintea umana.
Poate sunt sau nu intrebari fara raspuns, dar acestea sunt si in stiinta, nu doar in religie.Vedeti bine ca sunt si oameni de stiinta credinciosi.
Pentru mine, mai presus de a cerceta, de a intreba, mai presus de toata stiinta, este invatatura pe care Domnul Iisus Hristos ne-a lasat-o si peste care nu se poate trece.
Si sa stiti ca mai presus de credinta sau necredinta, este omul si cred ca fiecare om are menirea lui pe pamant, aceasta fiind in primul rand sa ne iubim unii pe altii, sa avem grija unii de altii si sa ne ajutam unii pe altii.De asemenea fiecare om este liber.
Nu exista diferente sau bariere intre noi, pe care dragostea sa nu le inlature si intr-un final, sa nu uitam ca vom merge toti pe acelasi drum, cand se va sfarsi calatoria noastra pe pamant.
Nu stiu cum va ganditi voi ateii la moarte, dar macar credinciosii au o speranta.
Ma intreb de ce ar trebui sa traim in necredinta cand credinta inseamna in primul rand speranta noastra. Speranta se naste din credinta si se manifesta prin iubire.
Faptele,cuvintele, invatatura si minunile Domnului nostru Iisus Hristos, reprezinta speranta noastra in viata vesnica si iubirea imensa a lui Dumnezeu fata de noi.
Pentru a fi ateu ai nevoie de mai multa credinta decat pentru a fi credincios, parerea mea.
Pentru un credincios dovada ca Dumnezeu exista suntem noi si tot ce ne inconjoara. Pentru un credincios a spune ca Dumnezeu nu exista este ca si cum ai spune ca o carte s-a scris singura si nu exista un autor sau ca un tablou s-a pictat singur si nu exista pictor etc.
Din toata stiinta care exista in lume, eu aleg credinta in Hristos pentru ca doar El vorbeste despre iubire, pentru ca El ne da speranta vietii vesnice, pentru ca 12 apostoli si zeci de mii de sfinti din toata lumea au vorbit despre El ca fiind Fiul Lui Dumnezeu si au marturisit credinta crestina. De ce ar trebui sa nu cred in Hristos cand nimic rau nu se gaseste in El si-n invatatura Lui? In Hristos am gasit doar iubire, iubirea imensa a Lui Dumnezeu fata de noi.
Daca cititi Noul Testament veti intelege credinta in Hristos, primiti iubirea si invatatura Lui si veti intelege credinta crestina in Sfanta Treime. Ascultand cuvintele Domnului Hristos veti ajunge sa-l iubiti din toata inima si aceasta dragoste va fi din in ce mai mare pentru ca dragostea este nesfarsita.Numai bine!

| Zenicide a răspuns (pentru CredintaSperantaIubire):

"ca Dumnezeu exista si ca cineva a creat totul cu multa inteligenta"
Si cu multa stupiditate. Iti arat ca gresesti si totusi te repeti http://www.youtube.com/watch?v=oEl9kVl6KPc Nu poate fi vorba de design inteligent din moment ce sunt lucruri stupide si designuri stupide :))

"cercetand din punct de vedere stiintific cum va place voua, au ajuns la concluzia ca Dumnezeu exista si ca cineva a creat totul cu multa inteligenta"
Mai putin de 7% cred in zeul tau biblic. Majoritatea care cred sunt deisti.

"Pentru mine, mai presus de a cerceta, de a intreba, mai presus de toata stiinta, este invatatura pe care Domnul Iisus Hristos ne-a lasat-o si peste care nu se poate trece."
Fara sa te jignesc, dar nu esti capabila sa "cercetezi" pentru ca ai idei prestabilite care nu pot fi schimbate. Si este metoda gresita de a aborda lumea, orice.
Pe mine ma poti convinge ca Dzeu exista, si nu am absolut nici-o problema in a crede apoi, cu dovezile necesare desigur. Tu in schimb nu ai accepta o demonstratie ca "Dumnezeu nu exista".

"Nu stiu cum va ganditi voi ateii la moarte, dar macar credinciosii au o speranta."
O sa fii exact cum ai fost inainte sa te nasti :) Credinciosii nu au absolut nici-o speranta pentru ca toata ideea raiului nu are sens, a fost inventat de oameni primitivi. Sa zicem ca tatal meu ajunge in rai, cum va fi el fericit stiind ca eu sunt in iad in chinuri cumplite pentru o eternitate? :))

| Lilli a răspuns:

Dupa parerea mea, aici intervin secretele ascunse in subsolul Vaticanului.De ce e garda la fiecare metru oare? Ce secret e asa mare de trebuie pazit de milioane de soldati.Sunt crestina catolica, si cred.dar...sunt prea multe secrete.nu vreau sa fiu ipocrita, dar.mna.totusi ii un pic ciudat ca in 2013 pastele va fi la ortodocsi in martie, si cel catolic in mai sau cand.e ciudat.

| Micka22 a răspuns:

Unele intrebari e mai bine sa nu le pui alfel iti vei petrece inraga viata intreband :de ce?

| Cristian_Valentin_1988 a răspuns:

SI iata; ca Cel ce a creat soarele si toata lumea, s-a facut om de bunavoie si a venit si a stat cu oameni fata catre fata...