| WhatheWow a întrebat:

Daca Dumnezeu a creat Omul atunci logic e ca Dumnezeu e creatorul iar Omul creatia. Dumnezeu s-a creat El singur, atunci e creatorul sau creatia Lui?!

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Dumnezeu este necreat. Deci, avem următoarele două existenţe: creator şi creaţie. La rândul ei, creaţia se împarte în: lumea vizibilelor şi lumea invizibilelor.

| Dorugar a răspuns (pentru RaduMD):

Daaaa?
In Creator si creatie?
Si cine e Creatorul? O fi cumva Dumnezeul pe ale carui legi numite Torah te caci?
Si cine o fi creatura? O fi avortonul de rabin parat nascut de o femeie cu 7 copii pe care voi crestinii il considerati Dumnezeu?
Poi atunici cine e Dumnezeu?
O fi creatorul sau creatura?

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El este Fiinta eterna, nu are inceput si nici sfarsit.,, Din vesnicie in vesnicie, El e Dumnezeu.,,

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Zi-mi un lucru care nu are inceput?

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Deci, e Creator sau creatie?

| scumpik45 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu happy

| RAY a răspuns (pentru scumpik45):

Orice lucru are un inceput

| shadovv a răspuns:

A fi creat implica a exista o perioada precedenta in care nu ai fost creat. Dumnezeu fiind omnitemporal/extratemporal nu poti spune ca el este creat deoarece nu exista timp in care sa nu fie. Deci Dumnezeu e necreat.

| Dorugar a răspuns (pentru shadovv):

Nimeni nu poate fi atemporal nici macar Dumnezeu, pentru ca timpul s-a "nascut" la Big Bang iar Dumnezeu doar cu cca 6-7 mii de ani inaintea noastra.
Unde a stat Dumnezeu pina atunci?
Cumva in Intuneric, ca de aia nu a stiut la creatia sa ca Lumina este buna?
Pai ce fel de Dumnezeu e ala care nu stie ca lumina este buna?
Nu cumva Dumnezeul intunericului si al tenebrelor?

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Dumnezeu e omnipotent deci poate fi si atemporal...

| Dorugar a răspuns (pentru shadovv):

Da?
Si Nimicul sa stii ca e la fel de atemporal!
Sa fie asta vreo coincidenta? sau e vorbade o stransa legatura?

| Alikke a răspuns:

Este simplu, logic si stiintific.
Ce este Energia Primordiala?
Punct. Am raspuns la intrebare.
Este foarte amuzant sa stai pe TPU.
^. ^
Fara saitul asta, zilele mele ar fi atat de plictisitoare.

| Dorugar a răspuns (pentru Alikke):

Ce legatura are Big Bangul cu personajul imaginar Christos?

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Nu vorbeam de Christos ci de Dumnezeu.
Si eu il iau mereu in mod stiintific, pentru ca dupa mine totul se explica stiintific. Orice de pe lume are o explicatie stiintifica, logica si rationala.
Pana si mitologia.
Si are multa legatura. Cel putin dupa mine, are.

| RAY a răspuns:

Cica o aparut din nimic, si a creat totul din nimic asta e vrajeala inventata de copii mici imprumutata de adulti, ipocriti ei spun ca noi ateii credem ca din nimic s-a format totul dar ei nu spun le fel in fine

| Noteji a răspuns (pentru RAY):

Atunci zici tu, ce a fost prima data, daca stie cineva raspunsu ii tare! ...big-bangu, dar si inainte de big-bang a fost ceva si acel ceva a fost inainte altceva si tot asa, asa ca degeaba vine un om stiintific sa-mi zica cand o totul ca nu are cum sa stie oricat ar cauta, ii ceva mai presus de logica

| RAY a răspuns (pentru Noteji):

Da big bang a fost dovedit in scimb dumnezeu nu

| scumpik45 a răspuns (pentru RAY):

Eeeei nu! laughinglaughing Si Big Bang-ul a fost dovedit cum? S-a intors cinea in trecut sa vada? Dar Dumnezeu este si Inceputul si Sfarsitul (si prezentul).

| RAY a răspuns (pentru scumpik45):

Si dumnezeu s-a dovedit?

| RAY a răspuns:

Tu care urasti stiinta cum sa crezi ceva legat de stiinta

| RAY a răspuns:

Sigur de asta este impotriva ei

| RAY a răspuns:

Eu vb de stiinta

| Dorugar a răspuns:

Lipsa de logica si minciuna merg mana in mana pina intra-colo incat unii il considera Creator, adica Dumnezeu pe Isus, care este de fapt o creatura nenorocita care a fost un amarat de rabin!
Oare cat de prost trebuie sa fi incat sa-l crezi pe un rabin ca fiind Dumnezeu Creatorul Universului?

| Dorugar a răspuns:

Chestiile astea nu se scot din burta asa cum se fac cu povestile biblice, ci sunt cercetate de cele mau moderne ramuri ale sstiintelor interdisciplinare ca astrofizica, fizica care dispun de telescoape si radiotelescoapele cele mai moderne care permit masuratori precise.
Pe cand in materie de credinte in"dumnezei"(si aici ma refer la alti dumnezei decat Omul) este suficient sa fi prost ca noaptea si sa crezi totul fara sa stii nimic!
Intelegi diferenta intre stiinta si credinta a proasta?
Daca intelegi aceasta diferenta implicit inseamna ca intelegi si de care parte te situezi tu! Asa ca ciocu mai mic, nestiutorule!

| Dorugar a răspuns:

Ma intelepciune gramada!
Stiinta aia care este bazata pe minciuni se numeste Religie!
In rest stiinta se ocupa cu cercetarea unor fenome ce tin de realitate, si realitate = adevar, intelegi macar atat, teoria stiintifica a Big Bangului este una dintre cele mai dovedite teorii pentru ca se bazeaza pe masuratori foarte exacte!
Oare din ce cauza nu il poti masura la fel de exact si pe Dumnezeu, nu de alta dar privind in sus spre cer ar trebui sa-i vezi chilotzii

| MetalHead04 a răspuns:

Dumnezeu.e ceva incredibil si nu cred ca poate fii descoperit cum a fost creat el.el nu a fost creat.el a exista intotdeauna.

| scumpik45 a răspuns:

NU mai puneti intrebari stupide! Dumnezeu e ALPHA si OMEGA (Inceput si Sfarsit), nu a fost creat.Nu toate lucrurile pot fi patrunse de mintea omului. straight face Si chiar daca nu stiai asta- ca e Inceput si Sfarsit- chiar te rodea atat de mult intrebarea asta ("...e creatia sau Creatorul Lui?")? Pe bune, gata cu stupizeniile! straight face

| WhatheWow explică (pentru scumpik45):

Auzi scumpi, daca tu nu esti capabila de a intelege un anume tip de intrebare nu inseamna ca nu are rostul ei s-au ca e stupida. Fiecare intrebare, indiferent de felul in care este pusa are un anume scop si implicit un anumit tip de raspuns. Ei, spre deosebire de tine eu imi pun intrebari si caut raspunsuri, oricit de stupide ar parea ele; si daca vrei sa vorbim intr-adevar de stupiditati am sa-ti dau o sursa buna, cea mai buna : Biblia!

| Tensei a răspuns:

Dumnezeu exista din veacul veacurilor.