| Bibliapentrusceptici a întrebat:

Dacă Dumnezeu a creat tot ce vedem și nu vedem, atunci cine a creat toate bolile, virușii, bacteriile și miile de paraziți?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Am pus si eu cam aceeasi intrebare, si niciun crestin nu e capabil sa vina cu o explicatie logica, care sa nu includa serpi vorbitori, de exemplu. Sa zicem ca nu stim raspunsul la aceasta intrebare, dar putem pune alta: "Indiferent cum ar fi aparut virusii sau bacteriile, de ce nu ne scapa d-zeu de bolile pe care le cauzeaza?" De ce nu funtioneaza rugaciunile impotriva lor? De ce avem nevoie de medicina si de stiinta intr-o lume atat de religioasa? Dar tot ei sunt "pro viata", si stiinta tot rea ramane, ca de obicei. Hai sa cautam scuze pentru religii in continuare, si sa lovim in stiinta cu toata puterea.

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Totul este creatia SA si face parte din planul Sau.

| Ronnix a răspuns:

In momentul in care ai zis "tot ce vedem și nu vedem", ce nu ti-e clar?

| martzian a răspuns:

Fiecare fiinta creata de Dumnezeu isi are locul si rolul ei in lumea creata de Dumnezeu. Insa este important sa stim un lucru: Dumnezeu nu a creat virusi mortali sau bacterii periculoase ci un om perfect. Pacatul i-a rapit acestuia atat imunitatea cat si nemurirea. Bolile si moartea sunt consecinte.

| MskDesign a răspuns:

Dumnezeu nu exista, cum nu exista nici alte zeitati.

| Dorugar a răspuns:

Toate cele rele le-a creat tot un Dumnezeu, dar le-a creat Dumnezeul crestinilor pe nume Lucifer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e ma.Ma mir cat de desteapta e intrebarea. Daca a creat TOT, ce vedem si ce nu vedem, Cine a creat restul?

| Drolja a răspuns:

Hâc! Bănuiesc că îţi place să te dai mare agnostic, şi în acelaşi timp şi mare inteligent. Viruşii sunt una, iar tu sigur nu la ei te refereai, ci la virusuri.

| HowdidIgethere a răspuns:

Cand ai avut raie ultima data, macar ai stiut ce si cum, n-ai fost pe intuneric. Si la fel si cu sifilisul dentar.

| rileyisai a răspuns:

Ti-ai raspuns cu intrebarea ta. Dumnezeu a creat bolile ca sa vedem ca El exista.Demult oamenii se lepadau de Dumnezeu iar El ii "rasplatea" cu boli.Atunci oameni au crezut cu adevarat. big grin. Fundita?

| mODIN a răspuns (pentru rileyisai):

In cazul asta de ce si credinciosii se imbolnavesc?

| rileyisai a răspuns (pentru mODIN):

Pentru ca nu au grija de propria persoana.Un om care e vegetarian, face sport, nu petrece ore in sir in fata unui calculator sau televizor e un om sanatos si va ramane toata viata asa. Prin tot ce facem rau ne afecteaza corpul si asa devenim bolnavi. big grin

| bibibyby2000 a răspuns:

Parazitii si bolile sunt creati pentru a-ti testa credinta fata de Dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru bibibyby2000):

De ce fugiti de testele lui?