| Mayhem666 a întrebat:

Daca Dumnezeu a fost conceput mai mult ca o metafora, de ce oamenii l-au perceput ca pe o entitate?

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Te-a informat cineva prezent la aparitia universului ca cauza aparitiei lui e o metafora?

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca asa s-a dorit sa fie perceput, ca sa creada omu in el, ca nu putea o metafora sa-ti desemneze tie imparatul sau conducatorul, ci o entitate, a fost interes politic ca sa nu contesti conducatorii care te asupreau ca sa o duca ei lux.

Si te minte, ba ca a facut isus ala nu stiu ce minuni, ba ca...plange nu stiu ce icoana si altele care alimenteaza existenta acestei entitati.
Ca daca nu era asa, oamenii nu s-ar fi lasat asupriti de niste unii, dar asa daca i-a pus dumniezo acolo...e alta treaba domne, se accepta.

| T0T a răspuns:

Pe ce te bazezi când spui că a fost conceput ca o metaforă? Nu cred că există baze istorice care să conțină explicațiile autorilor cărților religioase despre acest aspect. Dacă autorul nu confirmă asta, nu putem ști. Sunt multe ipoteze de la care putem porni. Și cea de metaforă pare plauzibilă, dar nu e unică.

| Dormeo a răspuns (pentru T0T):

Biblia are sens doar daca e interpretata metaforic altfel e o barbarie

| T0T a răspuns (pentru Dormeo):

Și este imposibil să fie o barbarie? Eu nu văd de ce nu ar fi.

| halogen001 a răspuns:

A fost conceput ca o minciuna de tipul Bau-Bau pentru inselarea naivilor.

| cataliin322 a răspuns (pentru halogen001):

Iar esti prost.
Informat.
Ca de obicei.Naivul din ecuatie tu esti.
Stiinta ta pentru altii este aritmetica de clasa a 3-a.
Citeste si tu o carte chiar daca ar fi prima.

| halogen001 a răspuns:

O viețuitoare executa programul de baza specific unei viețuitoare: trăiește, strânge resurse, se înmulțește și moare. Un lup mănâncă o căprioara. E OK? Da. Un om îl înșală pe altul cu povesti fanteziste, puerile și absurde ca sa profite de acel om naiv credul și neștiutor. E OK? Da. Ce realizează omul mincinos și necinstit? Aceleași lucruri ca și orice viețuitoare: trăiește, strânge resurse, se înmulțește și moare. E rău? Nu. Asta e viata, o forma de existenta a materiei. In anumite condiții materia se aranjează sub forma de viata, iar selecția naturala stabilește cursul vieții. Cărțile cu povesti sunt bune pentru naivii creduli și neștiutori, dar nu pot constitui o baza serioasa pentru mai bine.

| slayer09 a răspuns:

Stii tu sigur ca El a fost conceput ca o metafora? Cine a conceput-o? A cui este aceasta metafora? Si acel cineva de a conceput-o, de ce a avut nevoia sa o conceapa? De ce a avut gandul catre Dumnezeu? Nu putea pur si simplu sa isi vada de viata lui frumoasa, fara sa se raporteze la Dumnezeu si sa il metaforizeze?

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim67377882 a răspuns:

Deoarece trebuie sa existe ceva ce tu nu poti percepe. Sau te-au creat extraterestrii?

| Calingeorgescu a răspuns:

Neuronul tau nu poate sa inteleaga, nu te mai chinui.