| mentholinks a întrebat:

Dacă Dumnezeu a spus încă din Geneza ca nu e bine ca omul sa fie singur și a făcut femeia ca să fie un ajutor potrivit pentru el, de ce preoții catolici și călugării aleg sa fie singuri și mai mult, cred ca acest lucru ii apropie de Dumnezeu? Mie sincer mi se pare o sfidare și o nesimțire ceea ce fac ei. Adică Dumnezeu îți spune ca asta nu e bine și tu alegi sa faci tocmai aia în numele Lui. Ce părere aveți?

22 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Omul are libertatea sa aleagă daca se căsătorește sau nu. Apostolul Pavel nu a fost căsătorit.Tot el spune ca cine își mărită fata face bine, cine nu-și mărită fata face si mai bine.Dar in toată Biblia nu se găsește nici o porunca din care sa rezulte ca preoții trebuie sa fie necăsătoriți.Si nici nu privire la călugărie nu exista nimic.Astea sunt porunci ale oamenilor care au dorit astfel sa adauge la Biblie spre pierzarea lor.
Daca versetul din Apocalipsa ii face sa creadă ca doar cei care sunt verguri vor face parte din cei 144 de mii, atunci numărul acesta a fost depășit demult.

| slayer09 a răspuns:

Da, Dumnezeu a lasat femeia pentru noi barbatii, pentru a ne ajuta pe plan psihic si spiritual, barbatii fiind mai barbatosi inainte, mai demni, mai nervosi, iar femeile ii calmau prin blandetea si gingasia lor. Acum nu prea mai sunt barbatii barbati si femeile femei. Nu este gresit nici cu femeie nici fara. Asa cum Iisus Hristos a fost singur, si-a luat crucea Lui si s-a dus la ceruri asa si oamenii, pot alege de a intemeia familie sau a merge singuri pe calea Domnului. Parerea mea

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Păi, cine a spus că nu trebuie să se căsătorească?
Și da, am cunoscut un preot catolic și unul ortodox care s-au căsătorit. Să fie clar, nu între ei, ci cu femei diferite! laughing Și atunci nu toți stau „necăsătoriți"!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Preoții greco-catolici se căsătoresc.Preoții romano-catolici nu.

| mentholinks explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Pai este o condiție, ei fac un jurământ de castitate, la fel ca măicuțele. Pai la ortodocși nici nu poți sa fii preot daca nu ești căsătorit iar la catolici dacă te căsătorești ești exclus din preoție ba chiar poți fi și exclus din Biserica.

| unvecin a răspuns:

Dacă citești Geneza, poți observa că Dumnezeu a dat în grădina Eden câteva lucruri spre binele omului:
- Libertatea de conștiință
- Familia (soț-soție)
- Ziua de odihnă (sabatul)
- alimentația ideală (vegetarianismul)

De-a lungul timpului vrăjmașul caută să pervertească toate aceste daruri, pentru a ne nenoroci. Așa ajungem sclavi în loc să fim liberi, așa ajungem să avem relații care nu durează, așa ajungem să suferim de stres și să ne îmbolnăvim de boli care ar putea fi evitate.

| doctorandus a răspuns (pentru mentholinks):

De fapt, nu: la ortodocsi se casatoresc inainte de a deveni preoti, pentru ca dup-aia nu mai au voie sa se casatoreasca.

| leo59 a răspuns:

Dar numai la porunci ne raportăm? Nu s-a adăugat nimic la Biblie. In Biblie nu sunt numai porunci, sunt și fapte și persoane ca modele de viață. Ilie n-fost căsătorit, nici Pavel cum bine ai citat. Iar despre monahism ac. este o alegere, cum spune Pavel, de a dedecat cu totul slujirii lui Hr. Și dacă simplii monahi se dedică in felul acesta, logic e ca ei să aibă dintre ei slujitoti -ieromonahi; de aici libertatea de a fi preot fie căsătotit fie nu. Impunetea unei singure forme este forțată, greșită și greu de îndeplinit; a se vedea practica Catolicismului, care nu prea a dat roade decât propagandei și prozelitismului cu orice preț.

| doctorandus a răspuns (pentru leo59):

Pai nici la ortodocsi preotii nu au voie sa se casatoreasca. Dar daca erau deja casatoriti dinainte de a deveni preoti, casatoria respectiva ramane valabila.

| Celcestietot a răspuns:

Nu știți ce scrie in Biblie cu privire la sihăstrie :

★„21.Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îţi mai lipseşte: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor şi vei avea comoară în cer; şi apoi, luând crucea, vino şi urmează Mie."

★„28. Şi a început Petru a-I zice: Iată, noi am lăsat toate şi Ţi-am urmat.
29. Iisus i-a răspuns: Adevărat grăiesc vouă: Nu este nimeni care şi-a lăsat casă, sau fraţi, sau surori, sau mamă, sau tată, sau copii, sau ţarine pentru Mine şi pentru Evanghelie,
30. Şi să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case şi fraţi şi surori şi mame şi copii şi ţarine, iar în veacul ce va să vină: viaţă veşnică"

| ydaniel02 a răspuns:

Tot Dumnezeu spune: "cel ce va lasa casa si pamanat si familie in Numele Meu, inzecit va primi inapoi". Sper ca te am ajutat!

| Meme10Memu a răspuns:

Prostii.

| RAY a răspuns:

Pavel spune ca daca iti este bine singur, asa sa ramai, dar daca simti nevoia sa vezi si de o femeie

| leo59 a răspuns (pentru doctorandus):

Ptr. Doctorandus. Au voie. Nu le interzine nimeni. Dimpotrivă.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

1 Timotei si Tit: preotii si diaconii au voie o singura femeie.

Regula generala (traditionala) este ca daca un preot se casatoreste trebuie caterisit.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu cumva crezi ca Domnul Isus i-a zis tânărului bogat sa se călugărească? Domnul Isus știa ca bogăția era prioritatea in viață lui ori Dumnezeu are pretenția sa fie El prioritar.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

La terminarea studiilor viitorii preoți ortodocși sunt liberi sa aleagă daca se căsătoresc sau nu.Cei care doresc sa se căsătorească vor trebui sa o facă inainte de a fi sfințiti ca preoti Cei care nu vor sa se căsătorească vor fi sfințit necăsătoriti si nu mai au voie sa se căsătorească.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu nu spune neaparat sa ne casatorim. Apostolul Pavel spune ''eu cred ca omul este bine sa nu se casatoreasca, in vremurile de acum este mai bine sa fie singur'' Si Iisus spune ''Cine vrea sa se asatoreasca sa se casatoreasca, cine nu vrea, sa nu o faca'' Dumnezeu sustine si celibatarul si casatoria, tu alegi. El ne da darul casatoriei sau darul omului singur, daca ai arul omului singur, si te casatoresti, nu iti va fi prea bine, la fel si invers, apar certuri, tie cum iti e mai bine.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu să se călugărească neapărat, să îl urmeze mai degrabă, ceva de genul ca un apostol.

| danut a răspuns:

Dumnezeu A SPUS ca, copii SAI sunt sarea pamantului iar ca sa sareze, sarea trebuie AMESTECATA cu mancarea (oamenii), NU pusa intr-un loc SEPARAT. Deci calugaria NU ESTE de la Dumnezeu. Celibatul poate fi alegerea (atentie), ALEGEREA si nu obligatia celor care isi inchina viata lui Dumnezeu.