| Steregoi a întrebat:

Daca Dumnezeu ar avea libertate absoluta atunci Dumnezeu nu ar avea personalitate pentru ca personalitatea Lui ar fi mereu in schimbare. Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Lui cu L mare?
El are libertate absoluta, in primul rand El este absolut...
El are personalitate si nu este, nu a fost si nu va fi in schimbare, El este Sfant, drept.

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Da, cu L mare.

Ca sa armonizam lucrurile Dumnezeu are libertate absoluta doar ca nu se foloseste de ea la modul absolut pentru ca El desi ar putea face rau face doar bine. happy

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns (pentru Steregoi):

El nu face "bine", El face corect!
Este un verset in care spune ca a fi sfant inseamna a fi corect, iar El este Apoc 4:8(Sfant, sfant, sfant!)

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Corect sau drept sau bun. Respectand decizia lui Adam de a cunoaste si raul Dumnezeu e bun si drept. Sfintenie adica adevar si isi nu se schimba si isi respecta promisiunile.

'A facut si a vazut ca era bun. Si a fost o dimineata si o seara ziua a 3-a.'

| Steregoi explică (pentru DracuIa):

Dumnezeu isi foloseste libertatea absoluta doar in mod iubitor in speranta ca omul va intelege in cele din urma ca doar ascultand de Dumnezeu ii va merge bine si nu va mai muri niciodata traind vesnic tanar asa cum a fost si este scopul lui Dumnezeu.

Dumnezeu face si rau respectand alegerea lui Adam de a cunoaste si raul. Desi Dumnezeu face si rau intentiile Lui sunt bune adica spre bine. Inainte de Adam Dumnezeu a facut numai bine. Din dragoste Dumnezeu i-a dat libertate de alegere lui Adam si ii respecta si in prezent alegerea pana cand Pamantul va fi populat doar de oameni care aleg sa asculte de Dumnezeu si vor fi curatiti prin valoarea jertfei lui Hristos. Cu toate acestea Dumnezeu e doar bun pentru ca planul lui initial si prezent este sa faca din Pamant un paradis. Insa acest plan depinde si de om sa asculte de Dumnezeu.

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Greseala fatala, lui Dumnezeu NU putem sa-i atribuim caracteristici umane deoarece Dumnezeu NU ESTE OM.

| Steregoi explică (pentru danut):

Omul e facut dupa chipul lui Dumnezeu. Il putem cunoaste pe Dumnezeu prin prisma caracterului uman bun.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

NU exista om bun pe pamant. Om bun inseamna om fara pacate, NU EXISTA asa ceva.

| Steregoi explică (pentru danut):

Dumnezeu alege pe cei mai buni sau mai supusi Lui spre a fi salvati. Doar Dumnezeu stie limita de demarcatie intre cei ce vor fi salvati si restul care nu vor fi salvati.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Dumnezeu alege pe cei mai LOIALI, nu buni caci nici un om nu este bun, singurul BUN este Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| unvecin a răspuns:

Isus Hristos este același ieri și azi și în veci! (Evrei 13:8)

| Saiko10 a răspuns:

Personalitatile oamenilor sunt schimbatoare dar noi vorbim de Dumnezeu aici el are o personalitate mult mai superioara despre care nu prea stim multe lucruri.