| unbaiatanonim a întrebat:

Daca dumnezeu e atotputernic, poate sa minta?

49 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Un singur lucru nu poate sa faca Dumnezeu: sa minta!

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Deci nu e atotputernic

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Oricine poate sa faca asta.Nu este o virtute.Dar El este ADEVARUL!

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

O fi el adevarul, dar nu este atotputernic daca nu poate minti.

| dragos9234 a răspuns (pentru dragos9234):

Deci este el atotputernic daca nu poate minti?

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru dragos9234):

Cu adevarat a cazut in capcana cu aceasta intrebare happy

| dragos9234 a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Cam da.

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru dragos9234):

Aai avut logica atat tu cat si cei care au luat-o peste picior.Dar ''ne meritam soarta '' daca o facem pe desteptele happy Dumnezeu ori este Atotputernic(poate orice) ori nu este Atotputernic (nu poate orice ).''

| unbaiatanonim explică (pentru EmaS):

Inseamna ca nu e omnipotent si biblia minte.

| Toluk19 a răspuns:

A minti e pacat. Pacatul e legatura rupta de Dumnezeu!
De cind Dumnezeu s-a minta? Insemna ca e pacatos.
Dumnezeu e Calea, Adevarul si Viata!

| Purec a răspuns:

Bai omule dar idiot esti. Asta e intrebare de 2 lei. Nici nu meriti un raspuns. Nu esti ateu, esti doar un idiot! Ma mir ca nu intrebi daca dumnezeu are erectii nocturne. Idiotule.

| unbaiatanonim explică (pentru Purec):

Vorbesti ca la usa cortului... Esti cumva crestin?

| Purec a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Dar tu ce esti? esti cumva musulman? tot crestin esti si tu. Sau ai ramas nebotezat?laughing

| doctorandus a răspuns:

Şi acum, iată că Domnul a pus un duh de minciună în gura tuturor proorocilor tăi cari sînt de faţă. Dar Domnul a hotărît lucruri rele împotriva ta.`` 1 Imp. 22:23

Şi acum, iată că Domnul a pus un duh de minciună în gura proorocilor tăi cari sînt de faţă. Dar Domnul a vorbit rău împotriva ta.`` 2 Cron. 18:22

,,Eu am zis:, Ah! Doamne, Dumnezeule! Ai înşelat în adevăr pe poporul acesta şi Ierusalimul, cînd ai zis:, Veţi avea pace!` Şi totuş sabia le ameninţă viaţa. Ierem. 4:10

M'ai înduplecat, Doamne, şi m-am lăsat înduplecat; ai fost mai tare decît mine îşi m'ai biruit! În fiecare zi sînt o pricină de rîs, toată lumea şi bate joc de mine. Ierem. 20:7 (KJV: O Lord, thou hast deceived me, and I was deceived; thou art stronger than I, and hast prevailed: I am in derision daily, every one mocketh me.)

Dacă proorocul se va lăsa amăgit să rostească un cuvînt, Eu, Domnul, am amăgit pe proorocul acela; Îmi voi întinde mîna împotriva lui, şi -l voi nimici din mijlocul poporului Meu Israel. Ezek. 14:9

Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună: 2 Tesal. 2:11

| dragos9234 a răspuns (pentru doctorandus):

Lasa citatele, spune, poate dumnezeu sa minta sau nu?

| doctorandus a răspuns (pentru dragos9234):

Eu cred ca Dumnezeu nu vorbeste cu oamenii, deci nici nu spune adevarul, nici nu minte.

| dragos9234 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar daca ar vorbi ar putea sa minta?

| unbaiatanonim explică (pentru doctorandus):

Asta inseamna ca biblia a fost scrisa de om dupa gandirea lui, fara ajutor divin.

| dragos9234 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce s-a intamplat? nu mai raspunzi?

| doctorandus a răspuns (pentru dragos9234):

Nu cred ca Dumnezeu e o fiinta constienta, ci mai mult o forta oarba, e insasi natura. Deci daca ar vorbi, ar vorbi fara sens.

| unbaiatanonim explică (pentru dragos9234):

I-a taiat dumnezeu limba. Sah Mat

| dragos9234 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar sa presupunem ca ar putea vorbi cu sens, ar putea minti?

| unbaiatanonim explică (pentru doctorandus):

Dumnezeu are erori de logica. Si e rational ca un copil de 8 ani

| doctorandus a răspuns (pentru dragos9234):

De unde sa stiu eu? N-am raspuns la orice intrebare.

| dragos9234 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar dumnezeu stii ca exista?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos9234):

Omule mergi si fa-ti un control la cap...omul ti-a spus clar parerea lui de ce nu stii sa o respecti?

| doctorandus a răspuns (pentru dragos9234):

Demonstratie:

Definitie: Dumnezeu=natura.
Natura exista.
Deci Dumnezeu exista.

Dupa cum vezi, nu se poate nega ca Dumnezeul meu exista in mod real. Poate Dumnezeul altora exista doar in mod imaginar, al meu e cat se poate de real.

| 4b a răspuns:

I-a zi tu minciunathinking

| 4b a răspuns:

Tu crezi ca satana-i portar? el joaca pe teren, cu oamenii si cu sentimentele lor, si mai ales cand vine vorba de minciuna, e un experthappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU, Dumnezeu niciodata nu a mintit, nu minte si nici nu v-a minti

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nu este atotputernic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ba da! dar minciuna nu vine de la El. vine de la Satan. Si cum Dumnezeu e credincios, nu poate sa minta cum nici oamenii nu ar trebui sa minta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand cel mai important atribut al lui Dumnezeu este SFINTENIA! Minciuna fiind un pacat nu poate sa minta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cum? pai uite, nu a spus el ca; din tarana esti si in tarana te vei intoarce? caci din ea esti luat? si uite ca tu traiesti si postezi pe tpu.deci? nu a spus el lui adam; din toti pomii din gradina poti manca dar din acela nu, fiindca daca veti maca din el, negresit veti muri? uite ca aici nu a mintit.ori a mintit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai ca nu El l-a inventat, ci Satan! si Satan e opusul lui Dumnezeu deci Dumnezeu nu minte dar Satan DA!, si pentru ca a fost Sfant, Dumnezeu nu a trait niciodata sentimentul de minciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenilor dragi, Dumnezeu e perfect logic si constient de tot ce face si El vorbeste cu oamenii! pentru asta exista Duhul Sfant, nu va tot contraziceti aici ca adevarul adevarat e ca El exista si nu minte! iar daca nu minte nu inseamna ca nu e atotputernic (cum am mai spus )... oricum puteti sa mai cititi si voi in Biblie ca e SINGURA carte de pe pamantul asta care mai zice adevarul in ziua de azi.

| unbaiatanonim explică (pentru anonim_4396):

Prin omnipotenta intelegem ca poate sa faca orice lucru, si daca e cel putin un lucru pe care nu il poate face, nu mai este omnipotent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Pai poate sa faca toate lucrurile.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Logic ca poate. Iisus, cand este intebat: "Cand va veni sfarsitul lumii", el raspunde: "Doar Tatal stie!", insa Tatal este acelasi cu Fiul si asta ar da peste cap tot Crestinismul. Asta inseamna ca Dumnezeu poate sa minta si chiar a facut-o.

| AlexeHellsing a răspuns:

Hei, ce mai faci prietene, nu ți-am mai văzut profilul de mult... Am o rugăminte, nu mai veni cu întrebări atât de stupide. Mulțumesc pentru înțelegere. O zi bună!

| Zeflemitoarea a răspuns:

Dacă cineva e puternic, nu poate să mintă sau ce?
Nu fac referire la dumnezeul ăsta al tău, dar e absurd indiferent de cine vorbeşti.
Mulţi ajung puternici minţind.

| unbaiatanonim explică:

Daca poate sa minta nu mai este omnibenevolent. Sa minti e rau si este si pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| Asan_Olgun_1980 a răspuns:

Dumnezeu poate sa faca orice voieste.

| Asan_Olgun_1980 a răspuns:

Nu-i mai chinuiti pe cei ''saraci cu Duhul'', oare nu aveti mila? Stiu ca nici nu vor sa priceapa pentru ca asa li s-a poruncit :'' ramaneti asa cum ati fost si asa cum sunteti (Pavel -Corinteni )''. Ce aveti cu ei daca asa vor sa ramana, sa creada si sa nu cerceteze, nu-i siliti la ''credinta '' ori stiinta, de logica numai zic.

| GhuRtty1989 a răspuns:

Sa minti nu ai nevoie de putere, asta e o slabiciune, a te pastra integru e o dovada a puterii. oricum intrebarea este pusa gresit, e ilogica.

| Gabisor a răspuns:

Dumnezeu nu minte si nici "nu poate" sa minta (evrei 6:18)!
Ideea care sustine ca... daca Dumnezeu nu minte, sau daca nu poate sa minta, ar duce la concluzia ca El nu este atotputernic, arata ca nu intelegem bine nici pe Dumnezeu, nici limba romana!
Dumnezeu poate totul, insa face doar ceea ce corespunde caracterului Sau! Daca Dumnezeu reprezinta moralitatea absoluta, El nu poate sa minta pentru ca nu-i permite caracterul lui moral!
Exemplu: teoretic un parinte poate sa-si omoare copilul! Si totusi, daca este moral nu va gasi in el nicio farama de putere sa actioneze in sensul pruncuciderii!
Acesta este sensul in care Dumnezeu nu poate sa minta!