| Fatamuntilor a întrebat:

Daca Dumnezeu e bun de ce accepta raul?
Zilnic auzim in mijoacele de informare media de boli la varste mici, de cutremure, de accidente tot mai groaznice.
Crdeti ca Dumnezeu se supara pr noi?

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Oamenii la bine uita de Dumnezeu si cand dau de greu isi amintesc de El.
De obicei oamenii loviti de soarta cred mai tare. In timp ce oamenii bine -instariti uita de El.
Bizar dar adevarat.
Si in plus eu cred ca 99% din cauzele suferintei pe pamant sunt cauzate de oameni. Daca s-ar respecta macar cele 10 porunci, pe pamant ar disparea suferinta.
Pana si taifunul din Haiti se presupune ca a fost provocat. De boli nu are rost sa mai zic ca sunt mana omului.

83 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Nu este vina lui Dumnezeu, fiindca nu exista, majoritatea tragediilor sunt generate de mana omului, iar catastrofele naturale sunt cauzate de natura.

| Mădă0611 a răspuns:

"Daca dumnezeu e bun", raul exista pentru ca dumnezeu nu exista.

| dragos9234 a răspuns (pentru Mădă0611):

Adica?
Explica-mi te rog frumoshappy

Răspuns utilizator avertizat
| invicta a răspuns:

Daca totul ar fi mereu bine nu ar fi cam plictisitor?

| sabin89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada, esti foarte activa pe categ. asta. Pari a avea o obsesie pentru a spune ca nu exista dumnezeu. In general obsesiile sunt daunatoare, oricare ar fi ele. Deci, ce ar fi sa te relaxezi un pic? Zic asta spre binele tau. Ca unul care vede de pe margine (ca la sah) si vede unele "mutari" avantajoase. Sper sa nu mi-o iei in nume de rau. O zi buna!

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos9234):

Raul exista pentru ca dumnezeu nu exista. tongue
Ma rog, tu, ca ateu "naspa", stii ca binele si raul sunt doar perceptii (relative), dar pentru ceilalti, raul e lipsa lui dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

Bun, daca e o obsesie a mea, explica-i fetei de ce "Zilnic auzim in mijoacele de informare media de boli la varste mici, de cutremure, de accidente tot mai groaznice."

| Insigna a răspuns:

Este vorba de toleranta lui Dumnezeu.El il tolereaza pe dracu pentru a ne oferi noua posibilitatea de a alege binele sau raul, altfel spus asa zisul liber arbitru. Daca Dumnezeu nu l-ar fi tolerat pe dracu, fii sigura ca nu ar fi existat.Ideea e ca avandu-L si pe Dumnezeu si pe dracu, avem noi singuri posibilitatea de a alege ce e bine si ce e rau.E, daca vrei, un test pentru noi

| Mădă0611 a răspuns:

Inainte sa vorbesti cu mine sterge-ti mucii, ti-am zis si ieri.

| Insigna a răspuns (pentru Mădă0611):

Zise pustoaica de 14 ani

| M25M a răspuns (pentru Insigna):

Bine, intr-un fel ai explicat de ce sunt crime, violuri etc, insa cutremurele, tornadele, uraganele care nenorocesc vieti si curma altele sunt justificate in ce mod?

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu exista ''rau'' in sine...

''Mintea este cea care face rau sau bine, fericit sau nefericit, bogat sau sarac''
-Edmnund Spencer

| Insigna a răspuns (pentru M25M):

Sinuciderile cred ca este clar pentru toata lumea ca nu sunt generate de Dumnezeu, ci de dracu, iar calamitatile sunt generate de tot felul de fenomene, unele chiar si din vina omului, cum ai zis.In principiu trebuie ca in univers sa existe o lege a compensatiei.In schimbul a atator lucruri odioase care se intampla in lume(crime, violuri, atentate) sa zicem ca si natura, atat de afectata de om, se "revolta".Eu cel putin asa vad lucrurile.

| M25M a răspuns (pentru Insigna):

Multumesc pentru raspuns si pentru ca ai pastrat un ton civilizat iar pentru "Eu cel putin asa vad lucrurile.", Bravo.

| RAY a răspuns:

Un bine absolut nu ar putea lasa raul nu ar putea exista raul daca ar exista un bine absolut, binele si raul sunt produse de om omul a vrut ca sa le personifice de aia a creat pe unu care e bun si pe unu care e rau, in loc sa devina ei mai buni au dat vine pe acel personaj imaginar pentru raul facut de noi toti

uite niste exemple personale
am vazut oamenii care aveau probleme fizice, mintale de ce le-a dat asta dumnezeu? ca sunt pacatosi?
asta e un argument prost,ca lasa raul,inseamna ca e mana in mana cu raul
din pacate multi duc lipsa de empatie si aduc argumente jalnice, habar nu au cum e sa nu vezi lumina ochiilor,sa te nasti bonav mintal, fizic din nastere ce vina a avut acel copil ca s-a nascut bonav, imagineazati un copil care e handicapat pe viata sau orb
eu cred ca dumnezeu = yahve =zeul razboilui din mitologia sumeriana nu exista asta cred, daca ar exista nu ar lasa ca multi sa traiasca in saracie si foamete si alti sa aiba fara nr, uni ar raspunde ca viata e un test de suferinta ca apoi sa mergem in paradis visul celui sarac lipsit
gandeste ca dumnezeu tia creat destinul, te-ai nascut pacatoasa fara sa pacatuiesti, vei arde vesnic in iad daca il negi, indoiesti etc, citeste vechiul testament sa vezi ce bun e yahve asta

| dracu14 a răspuns:

Cine te-a mintit ca dumnezeu e bun? lucifer e personajul pozitiv, dumnezeu e cel negativ

| RAY a răspuns (pentru eusieu001):

Pentru ca adam si eva au mancat un mar au murit 2 sute de mii de persoane in india cu tsunami ala?

| Insigna a răspuns (pentru M25M):

Nu e nicio problema, stii cum e, cand ai cu cine sa discuti si dialogul este mai interesant.

| BrokenInside a răspuns (pentru dracu14):

Wtf? si oricum care e problema voastra? fiecare are religia lui, sa incerci sa ii bagi in cap fortat cuiva ca exista sau nu exista zeul tau nu ajuta cu nimic.

| dracu14 a răspuns (pentru BrokenInside):

Ti se pare ca incerc sa bag ceva cuiva in cap? care zeu? am spus ca lucifer e personajul pozitiv, ce-ti pasa tie ce cred eu?

| Fatamuntilor explică (pentru dracu14):

DAR tu de unde stii? argumrteza!

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns (pentru eusieu001):

Atunci cine le provoaca?laughing

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru eusieu001):

Iar dai vina pe altcineva cine satanel?

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

In trecut cum putea omul sa cauzeze boli si catasrofe?

| dracu14 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am avut curajul sa citesc vechiul testament, e oribil, e plin de crime comise de dumnezeu sau in numele lui dumnezeu din motive patetice
uitele aici versetele ca sa numai stai sa cauti dupa ele https://sites.google.com/......-in-biblie
din biblie aflam ca, satan a impins omul de la spate sa muste din fructul interzis pentru ca omul sa gandeasca singur
satan reprezinta indulgenta in loc de abstinenta(una din cele 9 afirmatii despre satan), adica dumnezeu te arunca in iad daca pacatuiesti, satan te accepta asa cum esti
eu vorbesc mitologic si ma folosesc doar de ceea ce s-a scris, atat in vechiul testament cat si in biblia satanica

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns (pentru eusieu001):

Eu stiu raspunsul, ma intrebam care-i parerea ta.