| A19 a întrebat:

Daca Dumnezeu este atot-puternic si ne iubeste de ce nu trimite un sfant sa crestineasca satele din africa(cele care nu sunt asa de evoluate ca noi; cele care vaneaza in triburi si nu cunosc nici un zeu)?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu lucreaza prin oameni.Sunt multi misionari crestini care merg peste tot si duc vestea cea buna a Evangheliei.Si multi sprijinesc aceasta lucrare daruind bani pentru aceasta lucrare.http://speranta.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=6&Itemid=24

| Allrc24 a răspuns:

'sa crestineasca" poate sa crestineze

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si chiar ai impresia ca or sa scape aia de foamete si vor renunta la obiceiurile lor ancestrale instantaneu, asa, cand li s-ar servi un zeu la care sa se inchine si pentru care sa cotizeze?
Humm...sa cotizeze din saracia aia lucie in care se zbat, evident.

| morningstar a răspuns:

Pai trimite. Vrei sa iti spun cati prieteni de-ai mei au plecati ca misionari, asistenti, etc in Africa? Multi.

| 4b a răspuns:

O sa ajunga si acolo cuvantul Scripturii, n-ai grijawinking

| dragos9234 a răspuns (pentru 4b):

Si intre timp de ce mor oamnenii de foame pe acolo?

| 4b a răspuns (pentru dragos9234):

Tu dai vina pe Dumnezeu pentru acest lucru?

| dragos9234 a răspuns (pentru 4b):

Da,pentru ca daca exista si este atot puternic poate face ceva sa schimbe asta.

| 4b a răspuns (pentru dragos9234):

Pentru ei, moartea inseamna eliberare; stai lin ca pot fi ajutati de altii care le asculta povestea, insa cum in ziua de azi, inima de carne s-a transformat in piatra, e mai greu. Ce ai vrea sa faca Dumnezeu? sa le de-a hrana din cer? El poate sa faca multe, daca fiinta umana se pune la dispozitia Lui, insa daca tu stai ca desteptul cu mainile in san, asteapta binefaceri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai tu cu ce-ti bate capul, si sa te framanti.sa nu poti dormi noaptea ca saracii salbaticii aia vor muri necrestinati.mi-e mila de tine.atat de grijuliu cu altii incat ai uitat de tine insu-ti.dar Dumnezeu nu te-a uitat. nici pa tine, nici pa ei.planul lui de mantuire ii cuprinde pe toti in aceeasi masura.

| A19 explică (pentru anonim_4396):

Sa sti ca tare imi bat eu capul.Si atata de grijuliu is doar pentru ca am vrut sa vad cum raspundeti voi la intrebare? N-am uitat de mine insumi.Si ma preocupa mai mult sa am mancare si apa decat sa-mi explic prin fantezii sau stiinta cum a aparut totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A 19? sa stii ca animalele fac la fel.adapost,haleala si apa.noi santem ceva mai mult decat ele draguta.santem incununarea creatiei, sau culmea evolutiei, feendca avem ratiune, sau suflet care va sa zica, sa abordam amandoua variantele.deci ai ales o cale usoara; nu mananci ca sa traiesti, ci traiesti ca sa mananci.asta e.e alejerea ta.

| richarddawkins a răspuns:

Ai dreptate mare, dar cu ignoranti astia nu ai ce vorbi ei sunt fixisti in ideii ei nu inteleg ca dumnezeu exista doar in imaginatia lor