| anonim_4396 a întrebat:

Dacă Dumnezeu este perfect, el de ce a creat o lume imperfectă?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e vina unui dumnezeu, ca multi sunt prosti, cretini si traiesc doar ca sa faca umbra pamantului, prosti se inmultesc in nr mai mare decat oamenii inteligenti

| T0T a răspuns:

Eu unul nu știu ce e aia perfecțiune colectivă. Singura formă de perfecțiune ce îmi este cunoscută este o reflexie individualistă a eului spre el intersectată cu o înșiruire de mai multe imperfecțiuni compatibile între ele.

| xerxes1 a răspuns:

Ca sa nu fie plictisitoare.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu exista zeul evreilor.

| oykoj98 a răspuns:

Pentru ca Satana l-a sabotat

| Bella999 a răspuns:

Dumnezeu a creat o lume perfectă, însă atunci când Eva si Adam au mancat din fructul interzis, ei au încălcat porunca lui Dumnezeu si au pacatuit. Inițial toți ne-am născut perfecti dar suferim pentru păcatele strămoșilor noștri. Orice creează Dumnezeu este perfect, dar in lumea lui satan nimic nu ramane asa si totul e temporal. Biblia spune că armaghedonul nu este departe si ca atunci satan va fi învins iar regatul lui Dumnezeu va fi adus din nou pe pământ. ( ps: Nu sunt martoră lui Iehova doar ca am citit destul Biblia si m-am informat). Baftă!

| xerxes1 a răspuns (pentru Bella999):

Biblia este o carte de legende culese de evrei de pe unde au colindat.
Mitul creatiei este cules de la sumerieni.
In versiunea originala Eva este a doua sotie a lui Adam. Elohimii au modificat rasa umana, nu au creat nimic.
Aveau nevoie de forta de munca calificata, stramosii nostri nu puteau fi folositi la minerit asa cum erau.

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns (pentru Bella999):

Textul zice ca in mijlocul grădinii se afla "pomul vieții", si Eva mănâncă din... exact, din pomul din mijlocul grădinii. Toți popii cu tine in frunte vreți ca acel pom sa fie pomul cunoașterii, atunci așa sa fie! Altfel vrăjeala nu ține." Acel d-zeu nu are niciun drept sa pedepsească pe cineva care de fapt mănâncă din pomul vieții— pe motiv ca a mancat din pomul cunoașterii. Mâncatul din orice fruct da viața pentru ca hrănește, dar visul leneșilor este sa mănânce ciocolata si sa știe matematica, sa mănânce bomboane si sa știe literatura (mai visați! Cine știe? Poate intr-o zi...)
Textu mai zice ca porunca de a nu mânca i-a fost data doar lui Adam, deci înainte sa fi fost creată Eva. Deci unde-i neascultarea? Ba mai mult, înainte sa fie creată Eva a fost creată Lilith dar basmul creației nu dădea bine si trebuia inoculata o creație perfecta, deci textul a fost modificat dar exista multa literatura despre ea, ba mai mult ea apare si in alte părți ale bibliei "Acolo îşi va avea locuinţa năluca nopţii şi îşi va găsi un loc de odihnă. (Isaia 34:14) Ceea ce în limba română a fost tradus „năluca nopţii" este cuvântul LILITH, care este un nume feminin.(tradus așa pentru ca tu nu trebuie sa știi adevarul sau sa te preocupi cu absurditățile, tu trebuie sa crezi, sa finanțezi si atât).
Da, ai citit biblia in sensul ca te-ai uitat la cuvinte. Biblia mai are si alte povesti in care animalele vorbesc, pe alea le-ai citit?

| Holiday a răspuns (pentru Bella999):

"Dumnezeu a creat o lume perfectă, însă..."

Ceva perfect nu se defecteaza. Ca atunci poate s-a defectat/se poate defecta si spiridusul tau, nu?

| Inferno a răspuns (pentru Bella999):

Cred ca, in cazul asta, ar trebui sa ne intrebam in ce masura a creat Dumnezeu lumea. Pentru ca daca e asa in proportie de 99% a fost creata de satan. (Eu nu cunosc multe lucruri perfecte, daca ma intelegi.)
Sa fie deci satan creatorul lumii in care traim?

| BIoody a răspuns (pentru Holiday):

Ce tot vb...
Omul a fost perfect dar, cu liber arbitru, putand alege, acum omul traieste viata asta pentru un simplu test daca il trece revine la starea initiala de perfectiune si stie, din propria experienta (viata) ca nu e bine sa mai greseasca, D-zeu a ingaduit greseala si imprefectiunea nu ca sa ne fie rau ci sa fim salvati prin ea, ca sa stim, intalegem ca nu e bine si ca sa nu mai apara niciodata, pentru ca odata si odata tot aparea, si trebuia combatata, iar prin planul lui adica viata asta, vedem care merita si care nu.

| Holiday a răspuns (pentru BIoody):

Mergand pe ideea ta, chiar daca e hazlie si fara logica, se naste o intrebare:

De ce?

| BIoody a răspuns (pentru Inferno):

Da, in cea actuala, dar lumea in sine e creata de D-zeu, Satan e cel care manipuleaza oamenii, pe fiecare in parte, da!
El a fost primul care a gresit, si nu a vurt sa se indrepte, iar D-zeu, nu l-a oprit pentru ca 1.stia mereu ca Ceea ce faci ti se intoarce, si 2. Fiind perfect, in sensul ca te lasa liber, (nu cum zice diavolul ca iti impune si etc, D-zeu nu iti impune nimic, el nu vrea sa te strici, pe tine sau pe altii,)deci el nu putea, adica putea dar fiind perfect nu a "putut",adica nu poate sa il opreasca pentru ca alfel nu ar mai fii fost perfect nu? adica diavolul ar fi avut dreptate, ca nu te lasa liber sa faci orice, dar asa D-zeu nu poate sa nu fie perfect, astfel l-a lasat sa faca ce vrea siind ca se va autodistruge si cu el pe altii, raul automat se autodistruge pe sine insusi, in timp desigur, si ca v-a lua si pe altii cu el, caci fiind raul aboslut, egoist etc nu vrea sa piara si sufere singur vrea ca si altii sa sufere alaturi de el, egoism, adica opusul lui D-zeu, D-zeu vrand ca toti sa fie fericiti alaturi de el. Diavolul vrea doar ca el sa fie fericit iar altii sa il slujeasca din frica si suferinta, opus lui D-zeu.si nu vrea sa fie singurul care va pierii, asa ca atrage cat mai multi de partea lui, +ca il uraste pe D-zeu, pentru ca se teme de el iar mandria invidia etc nu il lasa sa se mantuiasca.
Mai pe scurt e samanta nebuniei. Adica nu vrea sa renunte la rautate, in inima lui, simte doar nedreptate si vrea doar razbunare pentru ca ii e ciuda pe Dumnezeu, si il invidiaza, si spune ca D-zeu abuza de puterea lui, el vrand sa fie in locul lui.Iar Diavolul il considera pe Dumnezeu fiind Diavol,pentru ca D-zeu nu renunta, dar la fel nici Diavolul nu renunta,el vrand sa il infranga pe D-zeu, sa se razbune pe el, pentru ca nu la lasat sa fie si el, ca Dumnezeu sau chiar sa il detroneze, in schimbul lui punanduse el,sa fie mai presus ca orice,de asta Satan/Diavolul il uraste atat de mult, si stie ca nu il va putea invinge dar de aceea a innebunit si nu vrea sa renunte probabil spera ca intr-o zi il va infrange asta e nebunia lui laughing Dar pe D-zeu nu il mira asta si intalege dar singurul lucru care nu il poate face, e sa te oblige!
De asta Dzeu nu il poate obliga pe Diavol sa renunte la nebunie.Si astfel se va autodistruge singur, bine intales lui Dumnezeu parandu-i rau dar din moment ce Diavolul nu vrea sa renunte niciodata la razbunare Dumnezeu nu are incotro si il va lasa sa se autodistruga, pentru ca Legea Universala, Ceea ce iti doresti pentru altul aceea vei primi de la acela nu poate fi invinsa niciodata.

| BIoody a răspuns (pentru Holiday):

Nu e hazlie si nici fara logica, De ce?
Pentru ca ti-am explicat, odata si odata tot ar fi aparut o anume greseala sau opus al caracterului bun (viata,ordinea,pacea,sanatatea,iubirea,intalegerea,frumusetea,rabdarea,atentia,smereniea,blandetea,iubirea aproapelui la fel ca pe D-zeu, etc) fiind (moartea,dezordinea sau mizeria,razboiul sau razbunarea,boala sau suferinta sau durerea,ura sau rautatea,neintalegerea sau nepasarea,uraciune sau scarbosenie,nerabdarea sau nelinistirea sau stresul sau disperarea,neatentia sau ignoranta sau invidia,nebunia sau obsesia,violenta sau cruzimea sau duritatea sau durerea,si in final mandria care le contine cam pe toate de la pofta,invidie,frica,rusine,lenevie, nepasare, neincredere, zgarcenie, adulter(m4sturbare,s3x,placere desarta,spurcaciune,etc)
Iar acestea toate la un loc reprezinta binele/raul fiind mai multe rele iesite din ccele bune asa e! aparand intr-un final cum crezi tu ca ar fi putut fi invinse? decat in modul de a le lasa singure sa se autodistruga, fiind gresite,imperfecte,nebune,toate duc catre autodistrugere,adica suferinta,durere,moartea si in final ne existenta. Binele adica perfectiunea le va invinge mereu!
Uite iti spun in alt mod mai simplu,
Daca Dumnezeu e unul singur, si el creeaza fiinte,nu neaparat egale cu el,caci asfel ce ar mai fii viata? si creaza fiinte subalterne, spune-mi dac aceste fiinte sunt nascute direct in perfectiune, si din moment ce nu cunosc greseala sau opsusul binelui, adica traiesc doar in perfectiune, la un momendat una din fiinte greseste, ea fiind inocenta in sensul ca nu a mai gresit sau facut/vazut/experimentat raul pana atunci cum crezi ca ar trebui sa intaleaga aceea fiinta asta? normal ca ceva "rau" sau gresit nu?
Adica e si zicala "tu ti-o faci cu mana ta" In univers exista legi fundamentale dupa care existam, si asa mai departe, creaturile ar trai doar in perfectiune fara sa cunoasca sau sa intaleaga toata "legea" sau existenta, care implica acum si "raul", aceste fiinte adica noi oamenii, trebuie sa experimentam, sa vedem ca exista si greseala, caci tocmai ca la inceput D-zeu ne-a facut perfecti nu sa zici ca ne-a facut direct in pacat sau in greseala, nu,noi am ales asta,prin inocenta, prin greseala,asta arata ca fiind si inocenti, am fii facut lucurile gresite fara a ne da seama, iar la un moment dat tot ne dadeam seama ce e bine si ce nu, si asfel uitene aici,pe pamant,experimentand raul alaturi de bine,care e binele e la baza vietii,insusi viata e un lucuru bun, acum traim in lumea in care am fi trait daca greseam, e tabuu adica exact asta traim, nu intalegi?
Doar ca D-zeu ne-a lasat aici, si nu in rai (paradis) caci alfel paradisul ar fi fost compromis de catre noi, Dumnezeu trebuie sa traiasca in perfectiune in rai alaturi de cei perfecti, la fel si noi care daca alegem sa fim perfecti,vom ajunge acolo, prin aceasta viata care e un test,alfel eram nascuti direct in rai si, faceam greseli, adica din moment ce noi deja am fost nascuti in perfectiune si am gresit, in rai nu am fi facut la fel? poate asta te intrebi, adica greseala ce e? e doar opusul binelui bine intales, De aici intalegica chiar si binele insusi are un pret, dar acesta poate fi biruit!
Caci de aceea binele e numit bine si raul rau pana la urma.
Si mai e si un proveb gen din luma iasa intuneric si din intuneric iasa lumina.
Sunt mult mai multe de zis dar te las sa descoperi singur! Si nu mai crede ce zic altii, si cerceteaza singur, experimenteaza e cel mai bun mod de a te convinge crede-mawinking Si nu uita ca Diavolul inseala pe toti! Rugaciunea pentru smerirea inimii si a minti e cea mai buna alaturi si bunatatea in a lasa de la tine cu rabdarea pot invinge pacatul. Succes! happy

| Holiday a răspuns (pentru BIoody):

Nici tu nu intelegi ce spui. Dupa ce ca ai niste exprimari mai mult decat intortocheate, probabil in incercarea de a argumenta ceva ce nu poate fi argumentat, mai ai si niste erori gramaticale care zgarie ochiul si creierul oricui.
Pana la urma toata efuziunea asta a ta isi sparge capul de lipsa logicii.

Mai mult decat atat, nici macar povestea cu spiridusul asta al tau nu o cunosti...

| BIoody a răspuns (pentru Holiday):

Ce sa faci asa sunt unii... nu vor sa intaleaga oricat le-ai explica, imi pare rau pentru tine, daca argumentele tale se leaga doar de gramatica si evita subiectul din motive "logice" care sincer acum sunt mai logice decat orice ai gandit tu pana acum.Iti e mai usor sa jignesti decat sa gandesti si sa accepti o realitate.

| BlackNotorious a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu a creeat la inceput o lume perfecta, dar prin pacat ea a devenit imperfecta!

| Inferno a răspuns (pentru BlackNotorious):

Cred ca, in cazul asta, ar trebui sa ne intrebam in ce masura a creat Dumnezeu lumea. Pentru ca daca e asa in proportie de 99% a fost creata de "pacat".
Sa fie deci "pacatul" creatorul lumii in care traim?

| wallkroon a răspuns:

8 Apoi Dumnezeu le-a spus lui Noe şi fiilor săi: 9. „Fac un legământ cu voi, cu urmaşii voştri 10. şi cu toate vieţuitoarele care au fost cu voi – păsările, vitele şi toate animalele sălbatice care au fost cu voi, toate cele care au ieşit din arcă – cu toate vieţuitoarele de pe pământ. 11. Închei un legământ cu voi: niciodată nu vor mai fi distruse toate creaturile de apele vreunui potop şi niciodată nu va mai fi vreun potop care să distrugă pământul." 12. Dumnezeu a mai zis: „Acesta este semnul legământului pe care îl fac cu voi şi cu toate vieţuitoarele care au fost cu voi, pentru toate generaţiile viitoare: 13. pun în nori curcubeul Meu; el va fi semnul legământului dintre Mine şi pământ. 14. Când voi aduce nori peste pământ, iar curcubeul se va vedea în nori, 15. Îmi voi aminti de legământul pe care l-am făcut cu voi şi cu toate vieţuitoarele de toate felurile. Apele nu vor mai deveni niciodată potop care să distrugă toate creaturile. 16. Când curcubeul va fi în nori, îl voi vedea şi Îmi voi aminti de legământul veşnic dintre Dumnezeu şi toate vieţuitoarele de toate felurile care sunt pe pământ." 17. Dumnezeu i-a zis lui Noe: „Acesta este semnul legământului pe care l-am făcut cu toate creaturile care sunt pe pământ."
Geneza 9:8-17

Deci cu toate că nu știm sigur de ce, știm că nu ne va pierde.
Și ce e mai important? Faptul că suntem aici din mila și iubirea lui Dumnezeu, sau de ce suntem aici?
Dacă mintea noastră umană nu poate intelege: Iubirea, răbdarea, puterea, mila, măreția, inteligența, și iertarea lui Dumnezeu...
E de mirare că nu putem înțelege nici de ce a făcut lumea?
El este Dumnezeu, deci el stie mult mai bine decât noi ceea ce face!
În loc să ne consumăm cu problemele astea, haide să ne pregatim pentru venirea lui Isus pe Pământ!

"Vegheați dar, căci nu știți ziua, nici ceasul în care va veni Fiul omului."
-Matei 25:13
Să vă binecuvânteze Dumnezeu pe toți! Multumesc pentru timpul acordat citiri acestui mesaj!
Amin!