| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu exista ati avea ceva in potriva daca i-ar ierta si pe cei pacatosi?
Credeti in Dumnezeu biblic sau spiritual?

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pe cei nepăcătoși, dacă ar exista, pentru ce să=i ierte?

| RAY a răspuns:

Daca Dumnezeu exista ati avea ceva in potriva daca i-ar ierta si pe cei pacatosi?

Depinde ce inseamna pacatos,gen x care a facut onanie sau y care este Hitler

Credeti in Dumnezeu biblic sau spiritual?

Nici in cel biblic nici in cel spiritual, dar consider nu consider ca fiind ceva negativ sa crezi
intr-un Dumnezeu, Creator, credinta intr-o speranta o avem cu toti, fara ea nu am putea exista

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai ce treaba am eu cu asta? Fiecare are viata lui. Daca tu zici ca sunt pacatosi, este ca tu crezi asta. Este dincolo de intelegerea noastra, iar daca Dumnezeu ar lua o decizie, sa zicem, suntem la ani lumina departare sa intelegem asta, pentru ca noi intelegem iertarea ca ceva... trait de noi, prin ochii nostri. Iar daca exista o entitate, acolo sus, capabila de orice exista si nu exista, sunt sigur ca acest concept de "iertare" poarta cu totul o alta definitie vazut de acolo.

Dar sa raspund mai simplu... nu, nu as avea nimic de zis. Nici nu ar conta ce as spune.

Dumnezeul biblic sau spiritual sau ala din conceptia unui musulman care are propria lui religie... este acelasi, o existenta dincolo de ce putem noi sa intelegem. Acum ca ii dam denumiri ca fericirea, pacea, linistea sau un om cu parul alb, aceste lucruri sunt tot deduceri ale mintii noastre. Ar fi absurd sa fim convinsi ca ceea ce credem noi este un adevar absolut.

| Celcestietot a răspuns:

Nu as avea nimic împotriva, dar îți dai seama că nu intra oricine în Rai. Cred în Dumnezeul biblic.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Toti oamenii sunt păcătoși. Altfel nu ar fi fost nevoie ca Isus sa se jertfeasca, si sa ne răscumpere din robia păcatului.

| Dorotheea21 a răspuns:

Probabil ca ii iarta. Eu as vrea sa vad unul pe care nu l-a iertat, dar un contemporan insemnat de catre Dumnezeu, nu Cain.
Stie cineva un exemplu?

| anonim_4396 explică (pentru Dorotheea21):

Eu nu știu vreun exemplu.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu

Biblic

| Mario1994 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu e natura...

| Celcestietot a răspuns (pentru Mario1994):

Natura nu poate crea viață. Pune tu o piatra să creeze un om, un animal etc.

| Mario1994 a răspuns (pentru Celcestietot):

Și atunci unde e Dumnezeu? Poate nu exista. Din ce suntem creați și de cine? Când descoperim asta?

| Celcestietot a răspuns (pentru Mario1994):

Dumnezeu este deasupra tuturor planurilor create de El. Bărbatul este creat de El din pământ, iar acesta nu ar funcționa fără suflarea de viață. Descoperim pe ultima suta de metrii într-un mod direct.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Mario1994):

Sa zicem ca Universul a fost creat prin evolutie. A explodat o stea care in miliarde de ani au aparut planete si fiinte.
Problema e cine a creat steaua care a explodat, nu e asa?

Acum o sa ziceti: Da, dar daca Dumnezeu a creat lumea cine l-a creat pe Dumnezeu?

Nici o teorie nu e precisa, dar totusi noi EXISTAM. Deci cineva sau ceva ne-a creat, asa ca din aceste doua teorii doar una e corecta!

Prima teorie: nu poate sa demonstreze nimeni ca a existat acea stea veodata. Pentru ca asta s-a intamplat acum miliarde de ani.

A doua teorie: Daca exista Dumnezeu poate sa se demonstreze. Logic, ceva ce exista se poate demonstra, chiar daca dulceata divinitatii sta in credinta si nu date fixe care oricum nu ne-ar ajuta sa stim de unde vine si ce face Dumnezeu.
Dar sa zicem ca Dumnezeu nu vrea sa arate tuturor oamenilor ca el exista. Dar credinciosi daca nu ar fi asistat la minuni si Dumnezeu nu i-ar fi ajutat in viata oare nu s-ar fi pierdut in atatia mii de ani ideea de Dumnezeu? Adica sa te inchini la un zeu inexistent atatia ani te-ar descuraja.
Eu acum ceva timp ma gandeam care din aceste doua variante e adevarata si am ajuns la raspunsul acesta. Dumnezeu exista!