| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu exista, atunci exista si Satana, nu?
Prin urmare daca fac un lucru satanist care are si urmare atunci satana exista iar prin asta si Dumnezeu exista.
Cum sunt chestiile astea satanice? sacrific ceva pentru ceva ce mi doresc? stie cineva? Maxim stie?

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Asa e cand ideatia este data in proportie de 90% de maduva spinarii.

| doctorandus a răspuns:

"Daca Dumnezeu exista, atunci exista si Satana" se numeste in logica non sequitur.

| DarQueen a răspuns:

...Copile, sfat prietenesc: ocupă-ți timpul liber cu cititul unei cărți, și mai mergi pe la Biserică, pare-se că ai nevoie.

| Aalexander a răspuns (pentru DarQueen):

Cititul cartilor mi au dat aceste idei. Imi place sa experimentez.

| DarQueen a răspuns (pentru Aalexander):

Atunci schimbă genurile..citește altfel de cărți.

| Aalexander a răspuns (pentru DarQueen):

Daca esti atat de destept mai taci dracu, nu mai baga in seama toti prosti. Ipocritule.

| DarQueen a răspuns (pentru Aalexander):

Proștii*
Se vede că nu ai citit o carte la viața ta.
M-am băgat în seamă cu tine, te faci singur prost?
P.S.: Atenție la limbaj, copile.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu te pot ajuta la chestiile satanice, dar s-a zis luati jugul meu ca este usor; parerea mea e ca Dumnezeu nu minte

| Lizzu a răspuns:

Da, teoretic daca exista un lucru atunci exista si opusul lui. Lumea e duala.
Daca binele exista atunci exista si raul.
Daca dzeu exista - exista diavol.

Doar teoretic.
Practic inca nu am aflat.

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Lumea nu e duala ci noi suntem mai privitivi si privim doar in dualism, dar lucrurile nu sunt bune/rele ele doar sunt, noi le dam semnificatia fie ea rea sau buna.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asta am citit si eu, ca lucrurile pur si ismplu exista iar universul nu le pune judecati de valoare ca "bun" si "rau"...

Dar eu cred ca trebuie sa existe un echilibru, iar acest echilibru il obtii doar prin dualism...

| ErrorFound a răspuns:

Nu, in vechiul testament, Satana nu exista, nu este pomenit. Este o invetie tampita.

| doctorandus a răspuns (pentru ErrorFound):

Ba exista in Vechiul Testament, este mentionat de ex. in Cartea lui Iov, atat ca nu este un inamic al lui Dumnezeu, ci un slujitor supus al lui Dumnezeu, care ispiteste oamenii cum organizeaza Politia flagrante.

| ErrorFound a răspuns (pentru doctorandus):

Aha...

| ErrorFound a răspuns:

Nu exista ma nici unul, te rogi la pietre.

| Maxim96 a răspuns:

Eu nu stiu chestii satanice!
Mergi la biserica si fii placut Domnului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gresit! Daca x exista nu inseamna automat ca si y exista, aceasta e eroare de logica ce poarta numele de "logica non sequitur".

| BlackSulphur a răspuns:

... Unii nu-si merita creierul deoarece nu si-l folosesc...

| AlexeHellsing a răspuns:

Să-nțeleg că n-ai nici o ocupație? Stai în mijlocul pădurii? N-ai și tu un liceu plin cu fetițe, sau n-ai tu un joc pe care să-l joci, poate citești o carte, ieși cu amicii. Dar nu... el trebuie să facă chestii din-astea. Presupun că tu chiar n-ai viață socială așa-i.

| Aalexander a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Da.
Daca tot ai facut efortul asta de a ma citit cu o asa acuratete de ce nu mi ai dat si niste sfaturi pentru a ma salva din viata mea de nimic?
Alexutzu16 esti un adolescent de 16 ani cu o mare valoare in etica si plin de intelepciune cereasca nu? sau doar un ipocrit plin de critica neconstructiva?

| DavidOsam a răspuns:

Incearca sa sacrifici virgine intr-un vulcan.