| Anonimul92 a întrebat:

Daca Dumnezeu "exista", atunci tot el a creat si dinozaurii?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu, omul i-a creiat prin genetica iar Dumnezeu i-a distrus la potop.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Afirmatia e adevarata. Cu precizarea ca nu are fundamente biblice si e adevarata doar in interpretarile fanteziste ale unor culte neoprotestante.

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Are si fundamente Biblice aratand de ce a facut Dumnezeu anumite lucruri pentru care nu a lasat amanunte dar le-a precizat. Biblia nu este o carte de biologie, arheologie, etc. ci una spirituala.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru remus1007):

Uite ca stia si daca mai citesti pe net ai sa aflii ca anticii nostri stiau despre existenta celulei (de exemplu) fara sa fi existat vreun microscop la indemana.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru remus1007):

Nu am spus eu asta ci niste atei pe la discovery si uni pe la siteurile stiintifice.

| sublime89 a răspuns:

Daca d-zeu exista, atunci cine altcineva sa-i fi creat? Dar acel d-zeu la care te gandesti tu, adica cel din biblie, nu exista. E doar produsul imaginatiei unor oameni care nici nu stiau ca au existat candva dinozauri. Dar daca tot nu esti convins, de ce nu te intrebi daca el a creat si alte specii care traiesc in prezent pe Pamant, nu ca dinozaurii. De exemplu, a creat oare d-zeu tantarii? Tantarii care transmit malaria se pare ca sunt responsabili pentru moartea a jumatate dintre toti oamenii care au existat vreodata. Cat de plauzibil e sa credem ca acel zeu biblic descris de crestini drept bun si iubitor, a creat tantarul cu intentia de a omori jumatate din omenire? La fel ne putem gnadi la virusii mortali, sau la serpii veninosi, sau la o specie de vierme care traieste doar in ochiul omului, si pana la urma cauzeaza orbirea. A creat d-zeu aceste specii? Normal ca nu, pentru ca d-zeu nu exista, asa cum in natura nu exista nici cea mai mica urma de dreptate sau compasiune. Natura e oarba, asa ca si evolutia. Fiecare specie se lupta pentru supravietuire, indiferent de efectele pe care le are asupra altor specii sau indivizi, inclusiv oameni. E doar o lupta oarba pentru perpetuarea speciilor.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca te referi la cel biblic, intrebarea ta este fumata demult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred. dinozaurii au fost o eroare a Matrix-ului, de aia a trimis dzeu un asteroid peste ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot el a creat si furnicile.

| Rorschach a răspuns:

Da ce conteaza intrebarile astea? Ce ne derajeaza sau cu ce ne ajuta! Verifica-ti viata si inima si intreaba-te ce e probleme ai. Nu dinozaurii te vor salva, ci Dumnezeu. Nu cauta lucrurile lumii, ci Imparatia lui Dumnezeu.

| Anonim0078965 a răspuns (pentru Rorschach):

Tipic crestin happy,, Nu cerceta, crede'' laughing)