| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Daca Dumnezeu exista de ce nu ne da el dovezi clare ca el exista? Chiar credeti ca biblia e de ajuns ca noi sa credem ca Dumnezeu exista? Pai poate biblia a fost scrisa de mari poeti care nu au nici o legatura cu Dumnezeu.De ce Dumnezeu nu ne da dovezi ca el exista daca totusi el exista?

34 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Daca Dumnezeu exista de ce nu ne da el dovezi clare ca el exista?
Dumnezeu EXISTA dar DE CE ti-ar da tie dovezi ale existentei LUI?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

Pai, nu mie. Intregii umanitati.

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Fara religie, in lume, sunt foarte putini oameni deci, cumva, acestia l-au gasit pe Dumnezeu asa ca depune si tu ceva efort si-L vei gasi. Si inca ceva Dumnezeu Duhul Sfant ESTE tot timpul pe pamant (de la plecarea lui Hristos) dar foarte multi nu-L vad, chestie de "vedere".

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

Gresit.
Tot mai multi oameni se indreapta spre ateism. China e atee, tarile baltice, Europa vestica si nordica.
Mosuletul tau mai bine s-ar grabi daca nu vrea sa isi piarda de tot contribualilii.

| sadrian46 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

China e atee. Serios? Regimul de stat e ateu nu cei un miliard de chinezi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru sadrian46):

Esantioanele sunt oamenii, nu regimul comunist.

| sadrian46 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Un miliard?

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

"Tot mai multi oameni se indreapta spre ateism."
Dreptul lor.
"Mosuletul tau "
Cat de arhaic si invechit esti,
P.S. China nu este atee, mai informeaza-te.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

Asa e. Numai 75% din ea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru sadrian46):

Nu trebuie sa fie un miliard. Ci poti sa intrebi 10000 de oameni, vezi cum iti raspund si tragi o concluzie.

| sadrian46 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da, am lucrat la statistică la stat. Știu ce valoare are eșationul. Tu mănînci un pui, iar eu deloc. În anuarul statistic și guvernul sunt anunțați că românii mănâncă în medie o jumătate de pui, pe lună de exemplu.

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Exact ce spuneam, Liberul Albitru. Nu este necesar ca toti sa FIE crestini fiecare alege ce vrea, 25% este un procent enorm pentru acea zona. Dumnezeu accepta alegerea fiecaruia. Ceva nu ati inteles voi, NU trebuie sa aleaga ci DOAR sa cunoasca (stie, afle despre.).

| danbnz a răspuns:

Ai vazut vreodata un milion de dolari?
Mai mult ca sigur ca nu.
Dar asta nu inseamna ca nu exista.

| RAY a răspuns (pentru danbnz):

Dar se poate dovedi ca exista un milion de dolari

| danbnz a răspuns (pentru RAY):

Corect.
Arata-mi un milion de dolari!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru danbnz):

Nu cred ca pentru Tiriac ar fi vreo problema sa iti arate un milion de dolari.

| danbnz a răspuns (pentru Furnicuta000):

Stii ce mi-ar spune Tiriac?
Crede si nu cerceta.
Toti stim ca exista "milionul de dolari", putini dintre noi pot sa-l si vada.

Chestia cu "milionul" e o analogie.
Nu-mi apartine dar mi-a placut profunzimea ideii in plan filozofic.

| sadrian46 a răspuns (pentru danbnz):

Dar asta nu are nici o legătură cu existența lui Dumnezeu. Existența este o relație. Între existența milionului de dolari și existența sau inexistența lui Dumnezeu și vederea celor două entități nu există nici o legătură. Faptul că nu ai văzut milionul, și un milion de alte lucruri, nu demonstrează cu nimic existența lui Dumnezeu, ca entitate nevăzută.

| sadrian46 a răspuns (pentru danbnz):

Corect. Arată-mi tu pe Dumnezeu.
Milionul de dolari este în 10000 de bănci.
Dumnezeu ca să existe, trebuie să fie undeva.
Arată-mi un loc unde este el. Nici pe el nu poți să mi-l arăți, nici locul unde este, nimic, nimic, numar vorbe.

| sadrian46 a răspuns (pentru danbnz):

Nu-mi apartine dar mi-a placut profunzimea ideii in plan filozofic.
Și în ce constă profunzimea ideii?
Și care este ideea?
Și unde este planul filosofic?

| danbnz a răspuns (pentru sadrian46):

Analogia respectiva e folosita intr-un anumit context ce incita la polemica. Nu stau eu aici sa scriu romane despre cum evolueaza o discutie pornind de la acest subiect.
Daca nu vezi ce ai enumerat mai sus... asta e, nu e pentru oricine.

| danbnz a răspuns (pentru sadrian46):

Arata-mi milionul de dolari. A, nu poti pentru ca nu-l ai.
Asa nu pot sa ti-l arat nici eu pe D-zeu tie... nu ai har in tine sa-l vezi.
Degeaba iti explic ca nu esti destul de inaltat spiritual ca sa intelegi.

Devine o discutie kilometrica ce nu-si are locul pe net.
Era mai misto la o bere fata-n fata.
Daca ai priceput ceva bine daca nu asta e... cum am mai zis, nu e pentru oricine.
Stii vorba aia, daca vrei sa te certi cu cineva incepe o discutie despre politica sau religie.
Nu vreau sa ma cert cu nimeni si de aia eu ma opresc aici.

Zi buna

| TristanTzara a răspuns (pentru danbnz):

Felicitări m-ai convins că nu există nu milion de dolari laughing

Lăsând gluma la o parte, există lucruri în jurul nostru care indică că milionul de dolari există și nu sunt lucruri care se contrazic între ele. Spre exemplu unii oameni zic că au văzut miracole făcute de Alah, alții de Yahve, ei bine care din ei e DUmnezeu?

| sadrian46 a răspuns (pentru danbnz):

Așaa, care va să zică, de ce n-ai spus de la început că vorbim discuții?

| sadrian46 a răspuns (pentru danbnz):

Pace!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danbnz):

"Arata-mi milionul de dolari. A, nu poti pentru ca nu-l ai. Asa nu pot sa ti-l arat nici eu pe D-zeu tie."
Pe aceeasi logica aplicata de tine: A, nu poti, pentru ca nu-l ai pe Dumnezeu.

| danbnz a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Si sadrian46 nu pricepea cum "milionul" produce discutii.
Probabil s-a simtit depasit ca vorbim discutii de mi-a dat ignor.
Sa fie sanatos si la punga gros cu un "milion" de coco.

Nu ai fost atent la ce am scris.
Nu o sa incep si cu tine o discutie ce se anunta nesfarsita.

Cred ca am fost destul de clar cand am zis ca ma opresc si de ce.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca Dumnezeu exista de ce nu ne da el dovezi clare ca el exista?
Fiindcă dacă există, are altă treabă decât să îți dea ție dovezi clare.
Respiri? Asta este o dovadă clară că ești în viață. Dar de ce ești în viață? Fiindcă te-ai născut din mama și tata. Dar ei de ce există? Fiincă și pe ei i-au făcut pe fiecare mama și tata lor. Dar pe aceia cine i-a făcut? Și ajungi la prima mamă și primul tată. Dar pe aceștia cine i-a făcut? Păi niște celule fără mamă și fără tată care s-au mâncat una pe alta. Dar pe acelea cine le-a făcut? O celulă care a fost mama-tata tuturor. Dar pe ea cine a făcut-o? Păi tot ceea ce știm este că e făcută din atomi. Dar pe ei cine i-a făcut. Tot ce știm este că au apărut datorită unei explozii numite Big Bang. Dar ce fost înainte? Nimeni nu știe, doar că a trebuit să fie ceva care să explodeze. Dar acel ceva care să explodeze, de unde a venit? Cine l-a făcut? Și tot așa mergând cu gândul înapoi, dacă ești deștept, inteligent cât de căt, iar tu ești, că pui întrebări, ajungi la o concluzie. Că la început de tot, cândva foarte demult ar trebui să existe ceva sau cineva, o cauză primară, care să vrea ceva, și să aibă și cu ce să facă ceea ce vrea, și poate că cele două erau una, cauza și cu materia, din care toate s-au făcut pe urmă, până a apărut dta să pui întrebarea de ce. Iar pe acea cauză primară, care este mai simplu pentru noi să o gândim ca o ființă, care ca și noi, își punea întrebarea - de ce - pe acea cauză primară o numim Dumnezeu, ceea ce inseamnă Domn și Zeu în acelaș timp. Iar de ce nu ăți răspunde ție acum la întrebări, este pentru că are treburi mult mai importante de făcut. Dar dacă ești atent la respirația ta, ai putea lua contact direct cu el (sau ea, sau el-ea) să îți răspundă la multe din întrebările tale.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Degeaba intrebi oamenii, e ca si cum ai intreba o adunatura de prosti, care e cel mai misto gen muzical.
Boss ăl mare nu raspunde niciodata, indiferent ce ar spune 'martorii' astia.
Deci... E clara treaba, dar unii nu vor varianta asta, se tem.
Fiecare cu pasarelele lui.

| anonimg a răspuns:

Dumnezeu ne-a oferit suficient de multe dovezi ale existentei Lui.
Prima dovada a existentei Lui este chiar existenta ta si a naturii inconjuratoare. Chiar daca natura nu este perfecta si nici noi -din pricina pacatului, asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista.
Demonstratii ale existentei Sale nu ne va oferi niciodata. Pentru ca Dumnezeu este dragoste, si El nu doreste ca fiintele create de El sa I Se inchine de frica, de teama; ci doar din dragoste.
Si pentru ca avem libertatea de alegere, oamenii au ales, chiar dca la nastere Dumnezeu a pus in fiecare dintre noi o masura de credinta. Unii au innabusit-o, altii au cercetata lucrurile acestea.
In mod normal noi nu ar trebui sa dam atipire ploapellor noaste pana cand nu vom gasi, pana cand nu vom descoperi adevarul. Pentru ca El exista. Dar nu-L vom descoperi decat daca Il vom cauta cu toata inima. Da, Dumnezeu ni Se va descoperi daca inlauntrul nostru vom dori sa cunoastem adevarul. El ni Se va descoperi oricat de ascuns ar putea fi.
Biblia este o carte extrem de profunda. Mai profunda decat orice imaginatie. Prin ea vom putea cunoaste natura lui Dumnezeu, si pe Dumnezeu Insasi. Vom descoperi ca El nu Se poate ascunde inaintea unei inimi sincere.

| Celcestietot a răspuns:

Evenimentele prezentate în Biblie și mai apoi dovedite ca fiind adevărate ne arată existența lui Dumnezeu (ex : Sodoma și Gomora, Arca lui Noe, Potopul etc).

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Tu,persoana ta este cea mai credibila dovada!

| slayer09 a răspuns:

Dumnezeu ne da dovezi in fiecare clipa a vietii, dar noi nu le vedem, sau ni se par normale. Orice minune de-a Lui facuta mie, poate fi o banalitate pentru tine. si invers. El nu se arata ca un Dumnezeu impunator, El este dragoste si smerenie, El ne arata dragostea Lui prin firul subtire al dragostei, e atat de fin si atat de smerit incat Il poti simti doar in dragostea inimii si in credinta cea adevarata. Daca tu nu crezi in El, e si normal sa nu "vezi" minunile Lui. Tot ce e aici pe pamant este doar lucrarea Lui, totul se "invarte" cu precizia matematica a Domnului, si toate merg asa cum le-a randuit El, El intervine foarte mult in viata celor ce cred in El, intervine si in viata celor ce nu cred, dar ei nu vor vedea dragostea Domnului.

Iar ca minuni pentru tot omul este focul de la Ierusalim, in ziua de Pasti, intoarcerea Iordanului, vindecari miraculoase ale trupului prin puterea credintei, intoarcerea celor din moarte clinica si povestile lor. trupul nostru care este o "masinarie" perfecta. Ce nu o face perfecta este din cauza pacatelor. Si multe altele daca stai sa cauti pe net. Important e sa crezi, daca nu crezi, nu exista, asa si cu Dumnezeu, crezi ca exista, El este si se va arata, nu crezi, atunci pentru tine El nu exista. Alegerea iti apartine. Crede si cerceteaza.

| Helper07 a răspuns:

"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica". (Ioan 3:16)

Cand vei intelege pe deplin iubirea, vei intelege si existenta Lui Dumnezeu.