| sL0boz a întrebat:

Daca Dumnezeu exista, de ce uni il vad numai pe dracu? Si daca e asa de puternic si el a creat totul, inseamna ca poate sa si distruga tot, dc nu distruge iadul? pe dracu? tot ce e rau in lume? de ce le lasa sa ii chinuie pe uni, iar altora le da desi isi bat joc de el? Sa zic de astia full de bani care nu au descoperit icoana si se inchine la bacnote verzi cu chipul lui obama.Si va rog nu dati citate din biblie, evanghelie sau din gura preotului ca borasc salamul.

15 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

hee hee păi, eu una nu m-as grăbi așa de tare sa vad sfârșitul lumiihee hee

| monstrulet a răspuns:

Pai trebuie sa existe si iad, unde o sa trimita oamenii rai?
Gandeste-te, pe pamant ce se intampla cu criminalii? Pot face inchisoare pe viata, iar dupa ce mor, stau din nou in inchisoare pentru totdeuna.

| morningstar a răspuns:

Pai il vad numai pe Cel rau deoarece El le este stapanul, n-au cum sa vorbeasca despre altcineva daca doar El le este stapan. Nu distruge iadul pentru ca acela va fi locul de chin al satanei. dumnezeu nu lasa chinul pe pamant, satana il aduce dar Dumnezeu il ingaduie ca sa ne incerce credinta si sa fim rasplatiti in viata de dincolo de moarte.

| DorelSudoru a răspuns:

D-zeu asta e caterincos raulaughingauzi "Dumnezeu a lasat raul sa existe nu din cauza ca nu poate sa il distruga ci pentru ca vrea sa ne incerce credinta. Vrea sa vada daca noi crdem in el cu adevarat sau ne lasam in mana Diavolului" vrei sa zici cai doar un joc unde unu vrea sa vada daca suntem sclavi lui hmmsmugsmug

| Foxie2 a răspuns:

Buna @NoBullet.
Nu se pune problema "daca Dumnezeu exista" pentru ca el sigur exista doar uni neaga asta...
Calea adevaraului si a dreptati e mereu mai lunga si mai grea. De ce sa distruga iadul, de ce sa distruga raul? Uni oameni vor sa ajunga in iad si se roaga la satana, daca ar distruge iadul iar obliga pe oameni sa-i se inchine Lui.El nu vrea sa ne oblige sa fim de partea Lui, EL ne-a creeat si vrea sa venim noi de bunavoie la ei.
Sa sti ca aparentele inseala foarte mult."Uneori nu e ceea ce pare"

Cei rai sunt ajutati de diavol ca sa treaca de partea lui ca sa isi vanda sufletele nu sunt ajutati de Dumnezeu! Pecand cei buni trebuie sa treaca prin incercarile vieti si prin chinuri amarnice sa se pocaiasca si indiferent de imprejurare sa fie devotat Lui. De ce? Ca sa se odihneasca in viata vesnica din cer. Toti vor plati pentru faptele lor, Dumnezeu nu face nimanui nedreptate stai linistit/a.

| EvilThoughts a răspuns:

Dumnezeu a lasat raul sa existe nu din cauza ca nu poate sa il distruga ci pentru ca vrea sa ne incerce credinta. Vrea sa vada daca noi crdem in el cu adevarat sau ne lasam in mana Diavolului. sper ca te-am ajutat.bye bye.

Răspuns utilizator avertizat
| Parintele a răspuns:

Pentru ca d-zeu nu exista.

| Mirceamrc a răspuns:

Ce oameni... dZeu nu exista

| Anabellasos a răspuns:

Pentru ca fara rau nu exista bine si invers.
Daca nu am cunoaste raul, nu am putea distinge binele, nu?
Este singura explicatie logica pe care o gasesc, si este singura in care vreau sa cred!

Desi nu ar trebui sa ma gandesc la logica cand vine vorba de divinitate, dar ma rog... parerea mea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Devreme ce nu suporti sa auzi despre Dumnezeu si despre cuvantul lui nu-mi e greu sa vad cine locuieste in templul trupului tau.si duhul sfant sigur nu este.cui nu-i place cuvantul Domnului? si boraste salamul cand aude? si denatureaza caracterul lui Dumnezeu? satan.deci no bullet, ori esti dracul ori il ai in tine si te conduce cum vrea el.asta e.o casa frumoasa si curata e locuita de un spirit curat,frumos si stralucitor.un bordei abject,plin de voma,de mizerii verbale,de critici la tot pasul, care vede draci in altii dar in el nu, nu poate fi locuit decat de un spirit pe masura.deci fistecare cu preotul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista raul pentru ca D-ZEU a lasat omului liberul arbitru! Adica de a alege omul ce vrea sa faca. Si cum e mai simplu sa faci raul, D-ZEU ne lasa sa facem asta pentru ca NOI AM ALES! Iti dau un exemplu. Am un amic care are un copil de 5 ani, un baietel si o fetita de 2 ani. E un barbat cu frica de D-ZEU si el si sotia lui. Cu ceva timp in urma, cand baiatul avea cam 3-4 anisor, am fost la ei in vizita. Eram asezati la masa si cel mic voia sa primeasca mancare in gura de la mama lui, caci ii era lene sa manace singur. Era un efort. S-a uitat la mama lui si a inceput sa spuna ceva de genul." Mami, ma doar mana, stii ca nu pot sa mananc." Mintea, clar! Apoi s-a ridicat de pe scaun s-a dus la mama lui si a inceput sa o ia in brate, sa o mangaie si sa-si spuna ceva de genul: "Mami, te iubesc foarte mult, tu stii ca te iubesc". Te intreb cine l-a invatat sa minta si sa se prefaca? Abia stia sa vorbeasca, dar era deja "versat" in a "manipula" pe cei din jur. La 3-4 ani.

| cffc a răspuns:

Hei, gândește iuda este fratele Domnului nu-l poate distruge de fapt poate...
Dacă dumnezeu iar distruge pe toți cei care fac rău n-ar mai fi dumnezeu asta ar fi o crimă. De ce nu te gîndești înainte să scrii astfel de lucruri despre Dumnezeu.

| alissa6 a răspuns:

Pentru ca fiecare om vrea sa aleaga dintre bine si rau si asta trebuie sa facem noi pe pamant.

| Anyloyw a răspuns:

Da dumnezeu egxista,si intr-adevar lui ii sta totul in putinta,pentru ce egzista doua cai ca oamenii sa aleaga drumul lor si altii il aleg pe Dumnezeu altii pe Dracu,El nu lasa pe nimeni sa se chinue Dumnezeu binecuvinteaza pe toti in diferite moduri poate pe uniii cu bani dar pe altii cu credinta,fericire,incredere,dragoste,respect de sine,acesta este adevarata fericire, nu banii, nu banii il fac pe om si omul banii si asa cum ii face asa si ii perde dar ce-i dat de domnul ramine vesnic.