| greyhound a întrebat:

Daca Dumnezeu exista, si in trecut au existat oameni care vorbeau cu El si mai erau si considerati profeti, de ce in prezent daca vine unu' si zice ca a vorbit cu Dumnezeu, e bagat la nebuni?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Pentru ca suntem in sec. 21 si suntem siguri 100% ca doar oamenii nebuni sunt capabili sa vorbeasca cu prietenii imaginari!

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că doza de naivitate a oamenilor (mă rog, a majorităţii) a scăzut considerabil şi nu mai eşti torturat şi ars pe rug, dacă îţi permiţi să gândeşti şi să nu crezi orice ţi se ordonă.

http://i.imgur.com/cMmsSp4.jpg

P.S. http://youtu.be/88GTUXvp-50

| Kalla a răspuns (pentru NOname):

Da ai dreptate, NOname-o laughing

| doctorandus a răspuns:

Pe vremea aia nu aparuse psihiatria.

| ania a răspuns:

Pe mulți îi respectau ca profeți abia la câteva sute de ani după ce mureau, oamenilor nu le convenea mesajul lor, îi persecutau, unii chiar au fost omorâți.( vedem asta în Vechiul Testament).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai Iisus de ce a fost rastignit? Eu ma refer din pct de vedere istoric, si nu religios. Daca cineva iti zice tie "Daram catedrala, si in 3 zile o reconstruiesc" tu l-ai crede? Banuiesc ca ai fi sceptic/a. Acum 2000 de ani, hulirea fata de Divinitate, autoproclamarea ca Dumnezeu, era pedepsita cu moartea.
Ideea este ca doar un numar restrans de oameni L-au cunoscut ca fiind adevaratul Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Acesta a fost scopul cu care a venit Isus pe pamant. Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Si la intrebare cand raspunzi?

| robby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca cineva iti zice tie "Daram catedrala, si in 3 zile o reconstruiesc" tu l-ai crede?"
Pe Domnul meu si Dumnezeul meu L-as crede! El nu vorbea despre o distrugere (demolare) ci despre ce este in acel loc, despre rautatea de acolo!
Domnul nostru Iisus Hristos, cel Inviat a 3 zi a murit pentru noi.
Daca ma veti huli pentru ce am zis, din cuvintele Imparatului Hristos asa vva spun:Cel care e fara de pacat, sa ma huleasca primul (am schimbat un pic).

| Zenit313 a răspuns (pentru robby212):

Ar fi bine daca spunea asa.In schimb a spus:"Cel care e fara de pacat, sa arunce cu piatra primul".
Crestinii s-au crezut fara pacat dupa ce veneau de la impartasit si au dus mai departe traditita executarii cu pietre.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Astept sa imi pui intrebarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Perfect adevarat ce ai zis tu. Numai ca eu ti-am oferit o explicatie din pct de vedere istoric. Noi vorbim aici de un fenomen privit din pct de vedere social. Am si specificat faptul ca vorbim din pct de vedere istoric si nu religios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am vazut unul legat cu lanturi, il duceau la inchisoare fiindca vedea doi draci.il vad pe necuratul, ii iese fum pe nari si pe ochi.respectivul fuma o tigara si mai avea un michiduta langa el. dracusorul ii zice celuilalt; uite asta te-a vazut si te vede.ei si? il crede cineva? uite il cred nebun de legat.

| Scarbo a răspuns:

Pai Dzau e mare, cel mai tare zeu, de ce le-ar vorbi unor muritori ca noi fara nici-o putere dzeiasca?

| greyhound explică (pentru Scarbo):

Pai, se zice ca a facut-o, acum de ce n-o mai face. Si de ce sa nu vorbeasca cu muritorii, asta e infumurare

| Scarbo a răspuns (pentru greyhound):

Se zice, dar nu se stie.

| Mikhtarian a răspuns:

Caci doar Unul este Fiul Domnului, si tot El se va intoarce si a doua oara, asa cum il stim noi.

| Dumniezău a răspuns:

Simplu,pentru ca dumnezeu nu exista.

| RaduMD a răspuns:

Nu trebuie confundate profetiile autentice cu delirul mistic. In cazul profetiilor autentice, "vorbirea cu Dumnezeu" este insotita de probe obiective, dupa care putem sti ca ele au avut, cu adevarat, loc. Delirul mistic este intra-psihic, el nu are loc decat pentru nebunul care delireaza.