| anonim_4396 a întrebat:

Dacă Dumnezeu îi iubește pe oameni, pe toți! De ce a permis uciderea canaaniților de către evrei?

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Canaanitii nu au fost ucisi de evrei, ci au dat nastere la evrei.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

E cum ai spune că românii i-au ucis pe daco-romani.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj fictiv de poveste puerila, primitiva, fantezista si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori, prin urmare in poveste se poate spune orice, inclusiv ca Dumnezeu iubeste oamenii, dar acea iubire e doar in poveste.

In realitate, daca ar exista un Dumnezeu, atunci inseamna ca din iubire pentru oameni a facut purici, paduchi, plosnite, capuse, viermi, daunatori in agricultura,... toate ca sa-i fie omului mai bine. Daca Dumnezeu ar exista atunci iubirea lui inseamna sa lase oamenii pe care ii iubeste in intunericul nestiintei si primitivismului, sa moara de boli, de frig, de foame, de sete, in accidente si in razboaie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Tocmai fiindca îi iubeste pe canaaniti. Daca îi lasa sa mai traiasca faceau si mai multe rele. Dar fiindca i-a iubit i-a luat la El inainte sa mai faca si mai multe rele.

| Antisistem11 a răspuns:

Povestea biblică a cuceririi Canaanului nu este confirmată științific.probabil popii au inventat-o pentru a maguli sentimentul national.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Animale pentru sacrificat sa arăți reverență față de popi sa le asculți deciziile ..biblia e plina de asemenea reguli.si da e hilar.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns:

Iubeste pe toti in sensul ca vrea ca toti sa se intoarca la Dumnezeu. Toata lumea are aceasta invitatie de la Dumnezeu. Cine refuza invitatia e distrus. Canaanitii care s-au intors la dumnezeu nu au fost ucisi. Exemplu Rahav, gabaonitii.

| Whateverrr a răspuns:

Domnul este suveran. Cine suntem noi sa evaluam decizile Lui?

| doctorandus a răspuns (pentru Whateverrr):

Suntem ființe gânditoare și avem pricepător propriu.

Deci, de ce-l judecăm pe Dumnezeu? Pentru că avem gândire.

| doctorandus a răspuns (pentru Whateverrr):

Asa de ce mai judeci deciziile Parlamentului Romaniei? Parlamentul exercita suveranitatea in numele poporului, d-aia se numeste democratie reprezentativa. Adica suveranitate exercitata prin reprezentanti.

| serenityxx a răspuns:

Creatorul nu iubește pe cei necredincioși.