| CannbalCorpse a întrebat:

Daca Dumnezeu/ Iisus, nu au pacate. Cand Dumnezeu i'a spus lui Iisus sa le zica oamenilor sa creada in el. IIar ei nu au crezut si el i'a omorat asta nu e un pacat big grin?

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Unde scrie asa ceva?

| CannbalCorpse explică (pentru EmaS):

Vechiul testament.

| wales a răspuns:

De fapt, Dumnezeu nu omoară pe nimeni, nicăieri în Biblie nu veţi găsi aşa ceva, ci păcatul omoară pe om:

`` Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru. `` Romani 6:23.

Un judecător care condamnă pe cineva, înseamnă că judecătorul e rău sau face dreptate? La fel şi Dumnezeu! Cine te împiedică să nu mai păcătuieşti? Sau omul e făţarnic, se complace în păcat dar nu vrea să fie considerat păcătos?! În altă ordine de idei, să nu uităm cine stă în spatele ispitelor!

| William a răspuns:

Nu te astepta sa intelegi raspunsul meu fiindca nu il vei intelege. Dumnezeu este perfect din toate punctele de vedere. Doar El are dreptul sa ne ia viata cand doreste fiindca El ne-a dat-o.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu.
Dumnezeu este 'bossul', el poate sa faca ce vrea. Nu trebuie sa respecte regulile. La fel si biserica, si preotii. Ei nu trebuie sa respecte legile. Ei trebuie sa ii faca pe altii sa le respecte. De asta a omorat biserica in numele lui Dumnezeu mii de oameni, si au ars de vii 'vrajitorii' pe rug.

| relian a răspuns:

Logic,normal,corect este un pacat.Dar atunci cind tu esti invingator normal tu faci legea indiferent ca e bine pentru toti sau nu, indiferent daca este normal sau logic sau corect.Dzeu omora oamenii care nu erau cu el pentru ca reprezentau o amenintare la adresa lui sau la adresa armatei lui. Daca citesti din geneza o sa vezi ce spune chiar el.A spus asa:"Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand binele si raul". Deci se pare ca noi deja eram pe aproape de el doar ca el avea ceva cunostinte mai multe si mai avea inca un atu cel al pomului vietii.Cand el a vazut asa la izgonit din locul unde il pusese sau stiu si eu cea fost acolo. Apoi a cautat sa intoarca oamenii de partea lui dar iar a facut ceva sa zic asa necinstit.A cautata sa aduca oamenii de partea lui cu forta.Asta arata ca de fapt el nu era atata de atotputernic pe cat il arata unia ca ar fi.Si asta tot din biblie pe cand evreii rataceau prin desert sau mai bine zis migrau de colo colo ca tiganii cu cortu apareau tot felul de triburi in calea lor. Dupa o analiza a lui Dzeu dupa spusele lui Moise evreii atacau si omorau acel trib daca era mai slab aparat.In cazul cand aparea un trib puternic Dzeu gata dadea retragerea si ocoleau zona.Asta iar arata cat de atotputernic era.Deci era un pacatos ca toti oamenii.Cauta sa ia de la altii moca sau sa ia sclavi sa ii lucreze lui aurul de pe unde spune ca era.Parca tot in geneza arata asta."Numele celui dintii este Pison... unde se gaseste aur, si aurul din tara asta este bun". Este bun pentru ce? Ce nevoie avea Dzeu de aur daca el e atotputernic? Deci acest Dzeu putem spune ca are pacate destule.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu e, si e logica treaba. Nu ma intreba de ce ca eu nu gandesc atat de logic :-

| martzian a răspuns:

Trolling.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Adevarul e ca ei au pacatuit, Dumnezeu da timp pacatosului sa se intoarca la El, daca nu se intoarce, Dumnezeu ii ia viata cand vrea SAU IL LASA PE CEL RAU SA II IA VIATA:
CA IN CAZUL ACESTA:
Demon talking out of teenage girl
http://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o
Dumnezeu nu e de luat in bataie de joc, adica El si-a dat Fiul sa moara pentru noi si noi nu vrem sa ne pocaim?
Dumnezeu murind in locul nostru.
SA GANDIM PUTIN CA DE ACEEA AVEM MINTE :).

Sandy - Punishment from God?
http://www.youtube.com/watch?v=fOa-BIC48gM
Toti vom muri odata si odata, conteaza:
iL cunoastem pe Iisus? ne cunoaste El pe noi?

Captive Children (A Lamentation from The Lord Our God and Savior) - TrumpetCallofGod
http://www.youtube.com/watch?v=QZm01UaSj8Q

| rocco09 a răspuns:

E normal sa nu se aplice la El sa nu ucizi!
El e Creatorul si dispune cum vrea de creatia Lui, eu sunt creatie si cand ucid ma ating de creatia Lui! E ok sa imi incendiez masina mea, pot sa dispun cum vreau de ea, dar nu e ok sa o incendiez pe-a vecinului! Cam stupida intrebarea dar daca mai incerci poate iti iese

| chazz a răspuns:

Dumnezeu e Dumnezeu, el ne-a creat el ne decide soarta noastra.

incetati sa mai puneti atata intrebari, exact asa cum ai tu un tata pe lumea asta, el decide la ce scoala inveti, ce sa mananci etc.

asa si Dumnezeu este Tatal Nostru!

Numai bine!

| GRs a răspuns:

Tot el a spus sa nu ucizi, dar cati oameni a ucis el in vechiul testament? Chestile astea nu se aplica si pentru El din cate se vede.

| olgun a răspuns:

Este pacat sa ucizi un suflet nevinovat. Este de asemenea pacat sa nu ucizi pe acela care a luat un suflet nevinovat cu intentie.

| andreisirghi27as a răspuns:

Iisus pe cine a omorat? ai citit biblia?

| CannbalCorpse explică (pentru andreisirghi27as):

Am zis Dumnezeu!

| andreisirghi27as a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Pai da Dumnezeu pe cine a omorat?

| CannbalCorpse explică (pentru andreisirghi27as):

Pe oameni care nu au crezut in el si in religia lui!

| olgun a răspuns (pentru andreisirghi27as):

Maslinu.''s-a uscat pe loc si nu a mai dat roade ''. Nici tu nu ai citit-ohappy

| andreisirghi27as a răspuns (pentru olgun):

Ce treaba are maslinul?

| andreisirghi27as a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Nu stiu de unde ai auzit asta ca eu nu am auzit niciodata de asta.

| olgun a răspuns (pentru andreisirghi27as):

Ti-am raspuns la intrebare. Atunci cand un ''maslin''(scuze, era smochin) se usuca pe loc asta inseamna ca murit. A murit pe intelesul tau. Matei21: 18. Dimineaţa, pe când Se întorcea în cetate, I-a fost foame.

19.A văzut un smochin lângă drum şi S-a apropiat de el; dar n-a găsit decât frunze, şi i-a zis: „De acum încolo, în veac să nu mai dea rod din tine!" Şi îndată smochinul s-a uscat. Dar tu ai dreptate totusi :''ce treaba avea smochinul ''? Asta ca sa nu mai latri in nestiinta de cauza.

| andreisirghi27as a răspuns (pentru olgun):

Nu are nici o treaba un pom cu oamenii.un pom il mai tai dar pe un om sa-l omori nu e asa de usor pana sa o faci si nici dupa.nu am auzit nici o data ca Dumnezeu a OMORAT oameni pentru ca nu l-au ascultat.

| olgun a răspuns (pentru andreisirghi27as):

E na, nu ai auzit nici o data? Domnul omoară şi învie, El pogoară în locuinţa morţilor şi El scoate de acolo. (1 Samuel 2:6) şi Deut. 32:39; Apoc. 2:23Domnul a omorât mii de israeliţi pentru că au cîrtit (Numeri 16:41-49). El a ucis pentru că iarăşi s-au plâns: Atunci Domnul a trimis împotriva poporului nişte şerpi înfocaţi, care au muşcat poporul, aşa încît au murit mulţi oameni în Israel (Numeri 11:1; 21:5-6). În Exodul 22:22-24, El a avertizat că I-ar omorî dacă vor asuprii pe văduvă sau orfan, mânia Mea se va aprinde şi vă voi nimici cu sabia; nevestele voastre vor rămâne văduve şi copiii voştri vor rămâne orfani. Şi pe mulţi ce nu I-au fost plăcuţi, Totuşi cei mai mulţi dintre ei, n-au fost plăcuţi lui Dumnezeu, căci au pierit în pustie. (1 Corinteni 10:5).Domnul a omorât pe fiii lui Aaron, Nadab şi Abihu, pentru că I s-au închinat în mod greşit (Levitic 10:1). Domnul a deschis pământul şi a înghiţit pe Core, în viaţă şi pe toţi ai lui (Numeri 16:30-33). Domnul a ucis pe Nabal (1 Samuel 25:38). Domnul a lovit pe Uza, când a atins chivotul (2 Samuel 6:1-7). Domnul a ucis pe Ieroboam (2 Cronici 13:20). Domnul a omorât pe Ioram (2 Cronici 21:18-19). Şi, El face aşa cum î-I place Lui. (Psalmul 115:3) Domnul omoară, dar şi previne de orice împrejurare care ar sta în calea Lui ca să omoare. Astfel a fost cazul cu fiii lui Eli, după cum este scris, Eli a zis fiilor săi: Dacă un om păcătuieşte împotriva altui om, îl va judeca Dumnezeu; dar dacă păcătuieşte împotriva Domnului, cine se va ruga pentru el?" Totuşi ei n-au ascultat de glasul tatălui lor, căci Domnul voia să-i omoare. (1 Samuel 2:25)Prin Osea 6:5, El spune: De aceea îi voi biciui prin prooroci, îi voi ucide prin cuvintele gurii Mele, şi judecăţile Mele vor străluci ca lumina! şi Amos 4:10. Acest lucru include chiar şi uciderea copiilor, după cum Dumnezeu spune în Osea 9:16:

Efraim este lovit, rădăcina i s-a uscat; nu mai dau rod; şi chiar dacă au copii, le voi omorî rodul iubit de ei. (citiţi şi: Numeri 31:17; Deuteronom 2:34; 20:10-18; Psalmul 137:9; Isaia 13:11-16; Osea 9:12-16; 13:16; Naum 3:10). Acum ai auzit chiar din Biblie.

| andreisirghi27as a răspuns (pentru olgun):

Aceasta s-a intamplat in Vechiul Testament cand Dumezeu Tatal era maniat pentru ca oamenii nu ascultau de El.in pustie i-a otravit cu serpii dar cine se uita la sarpele inaltat de Moise ramanea viu.de aceasta a venit Iisus ca sa ne invete si sa numai avem cuvant ca nu am stiut.acuma numai omoara Dumnezeu pe nimeni ca nu-l ascuta.sunt multi raufacatori si nu mor inca.

| olgun a răspuns (pentru andreisirghi27as):

Paganii anuleazza Lgea (vechiul testament) despre care Iisus a spus ca nu va cadea O SLOVA din ea atata timp va exista cerul si pamantul, mai degraba va cadea cerul decat sa cada o slova din acea Lege, spunea ''DUMNEZEU FIUL '' asa cum spun paganii (strainii netaiati ori necurati ) pe care-i drescriu prorocii si despre care a vorbit Dumnezeu in Torah.