| DDDonald a întrebat:

Daca "Dumnezeu il iubeste pe cel mai mare pacatos" de ce exista "pacatosi ocazionali" care sufera foarte mult? Cum e posibil ca cineva sa te iubeasca si sa te lase sa suferi? Nu prea e posibil!

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Pai..nu este posibil! laughing

20 răspunsuri:
| DDDonald explică (pentru Zenit313):

Ba e posibil ..doar ca noi, in calitate de ''fiinte primitive'' nu il putem intelege pe extraordinar de marele Dumnezeu! Sa nu cumva sa ne punem intrebari ca e mare pacat! Daca behaie o oaie din turma, trebuie sa behaim si noi! laughinglaughinglaughing

| ggalilei a răspuns:

Asta cu iubirea e un slogan din biblie sau din vreo religie, dar nici eu nu cred treaba asta, ca DIVINITATEA il iubeste pana si pe cel mai mare pacatos, dar cred ca il lasa sa sufere poate realizeaza ca a pacatuit si se indreapta, adica ii da sansa de a se reabilita din punct de vedere uman.De altfel,trebuie sa-ti marturisesc ca biblia nu este inspirata de DUMNEZEU, asa cum pretinde ea, si nici n-a fost scrisa de vreun sfant sau vizionar, ci pur si simplu de anumiti lideri ai unei societati secrete (gen masonerie ai vremii respective) din perioada IMPERIULUI ROMAN, cu scopul de a mai potoli din revoltele popoarelor cucerite de ei si oferirea sperantei intr-un mantuitor care-i va mantui pe cei amarati.De fapt, legatura cu DIVINITATEA se face DIRECT, prin GLANDA PINEALA (numita si al 3-LEA OCHI), si nu prin intermediari (adica popi, pastori, etc).

| ania a răspuns:

Și părinții mei m-au iubit foarte mult dar ocazional, lăsau câte un dentist să mă chinuie.

| DDDonald explică (pentru ggalilei):

Ai zis ca ''DIVINITATEA il iubeste pana si pe cel mai mare pacatos, dar cred ca il lasa sa sufere poate realizeaza ca a pacatuit si se indreapta'', dar cazurile in care se imbolnavesc de cancer copii de 2, 3, 4 ani si mor? Parerea me este ca Dumnezeu nu are nici o treaba cu lumea asta!

| DDDonald explică (pentru ania):

In cazul acesta era spre binele tau happy

| ania a răspuns (pentru DDDonald):

Și atunci când Dumnezeu ne lasă să suferim consecințele alegerilor noastre greșite o face spre binele nostru.

| DDDonald explică (pentru ania):

Ok, dar in cazul copiilor ce se imbolnavesc de diferite boli la varste foarte fragede si mor? Ei nu pot fi vinovati cu nimic....atunci ii lasa pe parinti sa sufere spre binele lor? As putea face o lista cu minim 50 de lucruri prin care Dumnezeu putea sa faca ceva spre binele lor fara sa sufere nimeni.

| dorin1995 a răspuns:

Nu exista dumnezeu ma

| ania a răspuns (pentru DDDonald):

E adevărat că mulți suferă și mor fără să fii greșit cu ceva.Și eu am pierdut o sarcină pe care mi-aș fi dorit-o, cu câteva luni în urmă și acel copil al meu a murit fără ca el șă fi greșit cu ceva. Dar nu cred că faptul că noi ne punem problema nedreptăților existente e o dovadă că Dumnezeu nu există. Oare e mai rațional ca din absolut nimic să apară niște atomi care să se tot ciocnească așa bezmetic până se formează chestii așa complexe cum sunt creierele umane, care mediteză la lucruri ciudate și nefolositoare evoluției, de genul ce e drept și ce e nedrept sau ca o Ființă imaterială, inteligentă și care face aprecieri moarlae să cauzeze materia, să dirijeze organizarea ei în așa fel încât să apară ființe care să-și bată capul cu nedreptatea, binele, raul care într-un univers al combinațiilor aleatoare nu prea au sens?

| ggalilei a răspuns (pentru DDDonald):

Copiii platesc greselile parintilor, si uneori nu numai copiii sau nepotii, chiar a patra sau a cincea generatie, depinde de pacatele parintilor.De exemplu,daca parintii au facut luat un medicament care sa le afecteze ADN-ul, fara sa se informeze despre efectele secundare ale acelui medicament, pot fi afectati si urmasii acelor parinti, si pot muri la varsta de 2, 3 sau 4 ani. Apropo, nu ti-am zis ca DIVINITATEA il iubeste si pe cel mai mare pacatos, ti-am zis ca il face sa sufere ca sa-si dea seama ca a pacatuit si astfel are ocazia sa nu mai repete greseala si sa fie reabilitat.

| ggalilei a răspuns (pentru DDDonald):

Eu cred ca de fapt chiar parintii acelor copii sant vinovati de ceva grav, iar boala copiilor este plata pacatului facut de parintii lor, care vor avea o mare suferinta vazandu-si copiii murind, si astfel au posibilitatea sa se intrebe unde au gresit, cu ce au pacatuit de au ajuns in aceasta situatie.Nu cred ca cel putin deocamdata e posibil sa nu mai sufere nimeni pe Terra,asa cum zici tu,multi au inca instincte si gandiri animalice,primitive,care se bazeaza pe lupta pentru supravietuire prin orice mijloc,inclusiv incalcarea dreptului semenului sau. Poate pe alte planete,mai avansate spiritual, exista acest lucru care-l spui tu, sa nu sufere nimeni, dar nu cred, fiindca altfel instintul animalic nu ar putea fi corectat.

| DaW a răspuns:

Să se lase cel rău de calea lui, şi omul nelegiuit să se lase de gândurile lui, să se întoarcă la Domnul care va avea milă de el, la Dumnezeul nostru care nu oboseşte iertând." Isaia 55:7

Dumnezeu ne iartă pentru că ne iubește dar va veni ziua când va fi prea târziu de aceea
Sfâşiaţi-vă inimile, nu hainele, şi întoarceţi-vă la Domnul Dumnezeul vostru. Căci El este milostiv şi plin de îndurare, îndelung răbdător şi bogat în bunătate şi-I pare rău de relele pe care le trimite. Ioel 2:13

Voi vorbiți de Dumnezeu ca de o jucărie! Să nu iei în deşert Numele Domnului Dumnezeului tău; Exod 20:7

Matei 13:9
Cine are urechi de auzit să audă
Deci calea spre CER e una.Ori alegi să mori nemântuit (nu știi ce e aia mântuire? : Marcu 16:16
Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit. )
Romani 6:23
Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru.

Dacă mai aveți nevoie de îndrumări / sau aveți întrebări cautați-mă și vă voi răspunde.
„Cine caută va găsi„

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu il iubeste pe cel care se caieste de pacatele sale si nu mai face acel pacat.Cand pacatuim noi suportam consecintele actiunilor noastre.Galateni6:7,8

| RAY a răspuns (pentru ania):

Vezi ca gresesti stiinta nu spune ca din nimic au aparut atomii
apoi omul a aparut mult mai tarziu dupa big bang, big bang nu a creat creiere

| RAY a răspuns:

Mitologia crestina are la baza faptul ca suferinta =viata =teste trimise de domnul ca sa isi verifice credinta asa ca nu poti pune la indoiala suferinta trata pentru ca vei arde vesnic in iad

| RAY a răspuns (pentru ania):

Din nou faci ce au facut stramosi nostri, cand nu stiau ce este un traznet dateau vina pe zeus, acum se da vina pe dumnezeu pentru originea universului mereu va vi un loc pentru dumnezeu, una e sa afirmi ca sti alta e sa spui ca nu sti e o diferenta

| DDDonald explică:

Va multumesc tuturor pentru timpul acordat!happy

| andreiush25 a răspuns (pentru ggalilei):

Asta e cea mai mare porcarie pe care am citit-o vreodata...
Cum adica un copil nevinovat sa plateasca pentru pacatele parintilor? De ce nu sufera parintii pentru pacatele lor? ...Nu are nici sens, nici logica, nici ratiune!
Adica Dumnezeu in loc sa ii pedepseasca pe cei pacatosi...ii pedepseste pe cei nevinovati pentru cei pacatosi... ARE YOU KIDDING ME?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai stii tu.e cam asa :
Rugaciunile celui mai mare pacatos Dumnezeu le asculta si le indeplineste mai repede decat alu unui (aproape) Sfant!
Atunci de ce sa nu fim toti pacatosi si sa ne rugam o data pe an...laughing

| ggalilei a răspuns (pentru andreiush25):

Ma faci sa rad,atunci dupa "logica" ta de ce copiii nascuti dintr-o mama care,gravida fiind,a luat anumite medicamente nepermise in perioada de sarcina au iesit debili,sau cu alte afectiuni care ii vor marca tot restul vietii? De ce anumite medicamente sant interzise gravidelor? Sau de ce daca au loc incesturi repetate in cadrul unei mici populatii,triburi,se nasc copii hermafroditi,care prezinta organe sexuale ale ambelor sexe? Nu e vorba de pacate ale parintilor? Intr'adevar, fiecare plateste pentru faptele sale, dar uneori greselile unor indivizi contravin atat de tare Legilor firii incat poate fi necesara suprimarea urmasilor lor de catre DIVINITATE, care nu inseamna BUNATATE (asa cum minte biblia), ci inseamna DREPTATE (adica pedepsirea rautatii).