| Ucigasuldeprostie a întrebat:

Daca Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea sa... de ce suntem atat de multe rase si avem atatea culturi diferite? Dar nu vreau va rog citate din biblie... aia e o carte scrisa de oameni pentru oameni acum mii de ani. Daca vreti sa dati dovada de inteligenta folositi propriile cuvinte.

Răspuns Câştigător
| gogumartalogu a răspuns:

Vezi, asta nu intelegi. "Fizic" vorbind, cum si ucigasul puncteaza pe aici, Dumnezeu e o entitate, e slava, e energie. N-are mecla. Vezi ca nas, doua nari, doua maini, doua picioare si poponet are si cimpanzeul.

96 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,suntem toti oameni,avem ratiune,sentiment, vointa. Difera doar culoarea pielii, datorita unor factori externi.Aceasta este data de cantitatea de melanina, pigmentul tegumentar care ne protejaza de actiunea nociva a radiatiilor ultraviolete. Nordicii sunt mai albiciosi, mai blonzi, avand foarte putin pigment in piele, pe cand cei din zonele ecuatoriale il au din abundenta, findu-le cu mult mai necesar, intensitatea radiatiei solare find mult mai mare si ei umbland in permanenta aproape goi. Practic in asta consta si bronzatul: organismul find iradiat cu uv produce melanina, tocmai pentru ca uv sunt nocive, cu efect mutagen, si astfel organismul se protejaza, dar la negrii, prin reglaj genetic, cantitatea de pigment se produce inainte de nastere. Organismul are o mare capacitate de adaptare, iar conditiile de mediu il modeleaza. La reliefarea caracterelor unei rase mai participa si alti factori dar in mod deosebit izolarea geografica. Inmultirea in cadrul unei comunitati, mai mici sau mai mari, asigura o oarecare uniformitate in distributia zestrei genetice a acelei comunitati si nu e de mirare cand vezi oamenii dintr-o zona ca au anumite trasaturi foarte asemanatoare, care ii deosebesc de cei din alte parti. Au format in timp un genofond specific. Unii se adapteaza la aer rarefiat, altii la nivel ridicat de radiatii(de exemplu cateva comunitati din Apuseni, in zone uranifere), altii la temperaturi extreme, etc.

| MMihai a răspuns:

Dumnezeu a făcut modelul speciei oameni, iar ce scrie în Biblie este / sunt pentru copii, nu pentru adulți.

| cristi202 a răspuns:

Unitate in diversitate. Asta e conceptul lui Dumnezeu cind face ceva. Uita-te in natura - vei gasi multe lucruri asemanatoare, insa multe dintre ele au diferente notabile. Sunt multi pomi pe pamint, dar unii sunt ciresi, altii plopi, altii stejari. La fel e si cu omenirea. E mai frumos asa, sa fim diferiti, desi ne asemanam f mult. Sau ai fi vrut sa fie ca comunistii, toti cu aceeasi uniforma? Nu era atit de monoton daca fiecar edin noi ne asemanam in toate privintele? Dar asa, pentru mine, cunoasterea unui om e o provocare, stiu ca e unic, desi se aseamana cu mine. La fel si cu cultura vreunei tari, e superb sa vezi ca altii stiu sa traiasca si altfel decit tine.

| Ecea a răspuns:

Uite aici o explicatie care m-a lasat tot timpul rece :
"Misterioase sunt caile domnului"

| Danutza27 a răspuns:

Stai sa inteleg deci tu zici "Daca Dumnezeu" si tot tu spui "Dar nu vreau va rog citate din biblie... aia e o carte scrisa de oameni pentru oameni acum mii de ani" Acum chiar ca nu pricep deci tu Zici de Dumnezeu dar eu sa nu ma raportez la Biblie care este cuvintul lui Dumnezeu.Tu zicind ca biblia este o facatura de mii de ani, implicit il negi pe Dumnezeu.Din punctul meu de vedere ai cam dat cu oistea-n gard.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Danutza27):

E o carte scrisa de oameni, eu vreau sa vad ca tu chiar gandesti cu al tau mic cerebel si iti poti folosii propriile cuvinte si idei pentru a-mi explica cum sta treaba?

| Foxie2 a răspuns:

Buna,
Vad si eu atatea raspunsuri si nici unul cum trebuie. Chiar va invartiti in cerc.Si eu cred in Dumnezeu si biblie dar ma bazez pe "povesti" si pe biblie. O explicatie nestintifica spune ca oameni erau toti la el si au incercat sa construiasca turnul Babel pana la cer, dar Dumnezeu "le-a incurcat limbile" sa nu se mai inteleaga si de atunci au aparut diferite specii ca sa nu poata construii.Interesant este ca turnul Babel exista si in ziua de astazi si as putea sa ma folosesc de el ca dovada atot ce am spus.

Este doar parerea mea.

| venusdoom a răspuns:

Ne am facut o cu mana noastra. nu ti dau citate din Biblie. iti spun doar sa te uiti la povestea cu turnul Babel. poate intelegi ceva

| Ucigasuldeprostie explică (pentru venusdoom):

Si tu cu turnu babel. Co AE! Am iesit in spatiu! Avem chiar si o statie spatiala. Acum de ce nu vine doamne doamne sa de fu*a una peste ochi? Asta cu turnu catre cer e psycho babble bullshit! Cum vine asta: Dumnezeu se supara daca vrem sa construim un trun de 30 de km inaltime ( imposibil pe vremea noastra dar a lor... ) dar avem voie sa construim o nava spatiala care sa ajunga acolo. Eu nu inteleg cat de slab evoluat din punct de vedere intelectual poate fi un om incat sa creada in idioteniile astea. Va arata omu o bila mov in mana da voi spuneti ca e gri. Ca asa scrie in biblie deci clar e gri! TREZITI-VA!

| Deny1333 a răspuns:

Se aude pe-aici că Dumnezeu se transformă-n fel şi chip. Deci, e în genul unui cameleon -> suntem feţe ale acelui "cameleon".

[prostii. faţa mea e unică!]

| dracidus a răspuns:

Doar voi sugera urmatoarele: datorita conditiilor diferite de pe fata Pamantului, pana si cantitatea de radiatii ultra-violete poate afecta trasaturile fatului in timpul dezvoltarii sale intra-uterina. ADN-u, banuiesc, poate suferi modificari/adaptari (nu neaparat ADN-u, ci chiar omul in sine) in functie de zone.

Cei care traiesc in zonele ecuatoriale au pielea mai inchisa. Prin concluzie, s-ar putea sa creada ca zeii/zeul lor este unul cu tenul masliniu.

Cei care traiesc in zonele polare s-ar putea sa aiba tenul deschis. Prin urmare, zeii/zeul lor este unul alb.

Pornind de la treaba asta si de la faptul ca au stiluri de viata total diferite, cele 2 tipuri de oameni amintite mai sus vor avea interese diferite in minim 95% din cazuri. Interesele diferite vor divaga in culturi, istorii, traditii diferite.

Cred ca e vorba despre adaptabilitatea fiecarui om la mediu, in concluzie. E ideea Paradisului pentru diferiti oameni. Pentru un copil din Somalia, poate Raiul e un loc cu multa apa (gluma cu un sambure de adevar). Pentru un narcoman de pretutindeni, Raiul e un loc cu multe "liniute".

In fond, nicio finta nu e identica una cu cealalta si, prin urmare, fiecare are interese oarecum unice (in sensul ca poate intensitatea sentimentelor sau implicarea ratiunii difera de la om la om).

Sper ca sunt oarecum coerent. Nu vreau sa ma trezesc injurat degeaba happy

| Ucigasuldeprostie explică (pentru dracidus):

Ok pana la un punct ai dreptate dar cum explici faptul ca asiaticii negrii indienii si asa mai departe au trasaturile genetice total diferite. De ce in biblie nu vezi nicaieri tranzitia de la adam - eva la 15 rase diferite? Nu e cam ciudat cum au uitat sa omita treburile astea?

| dracidus a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

... nu mi se pare ciudat. Insa, pe vremea aia nu erau cunostinte prea bune de "genetica". Si, in fond, nu cred ca discutam noi despre Biblie, ci despre "cuvintele noastre proprii".

Biblia a fost scrisa, in orice caz, pentru omul de rand, care nu cred ca, pana in epoca moderna, ar fi avut mijloacele cerebrale/intelectuale sa inteleaga rolul geneticii si al mediului inconjurator asupra dezvoltarii individului. Adu-ti aminte de Inchizitie si ai sa vezi de ce nu se pomeneste in Biblie de nimic de genul. Pur si simplu, oamenii n-ar avea capacitatea sa priceapa. Lor le este greu sa inteleaga, pana si azi, doua milenii mai tarziu, ce inseamna de fapt "iubirea pentru aproape" propovaduita de Jizaz. Se mai blocheaza frecvent la ideea ca oamenii sunt diferiti si nu pot sa accepte pe cei de langa ei. Mai ai asteptari sa priceapa genetica?

| jadir a răspuns:

Viata e o provocare continua la fel e si biblia, nu poti intelege viata de si o simti,o gusti, o auzi, cam acelasi lucru e si cu biblia.

| Nordic a răspuns:

Pai suntem dupa chipul si asemanarea Lui. Avem un cap ce contine 2 ochi, doua urechi, un nas cu doua nari o gura, cu dinti si limba, un gat, corp, picioare, maini cu degete si unghii. Suntem diferiti intre noi pentru ca noi nu suntem exact chipul si asemanarea Lui, ci suntem DUPA chipul si asemanarea Lui. Deci nu avem fata identica cu a Lui, ci semanam cu El. Ca daca am arata la fata exact ca El inseamna ca si tu ai arata ca mine. Nu e logic?

| gogumartalogu a răspuns (pentru Nordic):

Logic e ca tu esti ilogic. Daca Dumnezeu are unghii, atunci cu ce si le taie? Are si sex, merge la toaleta? Par pe piept, la subsuoara, foloseste deodorant?

| Nordic a răspuns (pentru gogumartalogu):

Ba frate. Am zica ca suntem in styilul lui de a fi, fizic ma refer. Aratam ca El. Daca tot nu dati 2 bani pe ce credem noi si daca tot stiti raspunsul la intrebarile puse de voi atunci de ce mai veniti aici sa puneti intrebari si sa primiti raspunsuri pe care evidennt le veti contrazice ca sa va aratati superioritatea? Lasati-ne cum suntem noi, care-i problema voastra?

| strykeru a răspuns (pentru gogumartalogu):

Ai mare dreptate ma!

| gogumartalogu a răspuns (pentru Nordic):

Vezi, asta nu intelegi. "Fizic" vorbind, cum si ucigasul puncteaza pe aici, Dumnezeu e o entitate, e slava, e energie. N-are mecla. Vezi ca nas, doua nari, doua maini, doua picioare si poponet are si cimpanzeul.

| d1onn5o a răspuns:

"Dar nu vreau va rog citate din biblie... aia e o carte scrisa de oameni pentru oameni acum mii de ani."Daca tot zici asta, de ce iei in considerare posibilitatea ca noi sa fi fost creati de o finta imaginara?
Pur si simplu nu are logica intrebarea pe care ai pus-o.Ca sa iti dau totusi un raspuns (i)logic, demn de un crestin(pentru ca pot sa gandesc ca si un crestin, adica mai pe scurt sa fabulez)as raspunde ca Dumnezeu nu are un singur chip, ci find o entitate are mai multe chipuri.
Asta ca sa raspund totusi intrebarii tale, dar desigur, si eu, ca si tine, nu cred in aceasta finta imaginara.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru d1onn5o):

Pai eu nu iau in considerare treaba asta dar alte cateva milioane de persoane da. Eu vreau sa vad cum gandesc ei si cum vad lucrurile. Si ce spui tu nu are logica. Dumnezeu " la facut " pe adam dupa chipul si asemanarea sa da? Pai a facut doar unu frate deci prin urmare toti trebuiea sa fim la fel. Nu merge treaba cu azi sunt alb da maine poate o sa fiu negru... WTF?

| d1onn5o a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

" Pai a facut doar unu frate deci prin urmare toti trebuiea sa fim la fel"
Nici nu incerc sa-mi bat capul cu chestiuni din astea.Fiecare alege in ce crede. Daca unii au nevoie de cineva IMAGINAR ca sa traiasca, SO BE IT, dar sa nu imi influenteze mie si altor milioane de oameni vietile cu porcariile lor, e IMAGINATIA LOR, si LUMEA LOR.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru d1onn5o):

Si eu sunt de aceiasi parere. Dar e trist cum unii iti baga pe gat tot felul de rahaturi doar ca sa ai aceiasi opinie. Si datorita lipsei de cultura si inteligenta mai raspund si violent atunci cand situatia ii depaseste din punct de vedere intelectual.

| victoraz a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Ba tu ori esti prost ori nu vrei sa intelegi...man nu pricepi ca e in functie de clima si explica-mi si mie cum de negri au trasaturile "total"diferite"... exemplu unu de la mine din clasa are nasu stramb si mare pentru ca tasu a suferit un accident

| Ucigasuldeprostie explică (pentru victoraz):

Mai cap de pluta si, citeste si tu raspunsul care a primit funda si o sa intelegi si tu ce sens au literele alea multe inainte de semnul intrebarii!

| CM7YRE a răspuns:

Culoarea pielii tine de mediul respectiv,in care omul a crescut, si s-a adaptat. Tine de supravietuire, nu e vorba de altceva.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru CM7YRE):

Si la chinezi de ce ochii au forma respectiva sau negrii cucu mare? Primii au fost o natie de constipati iar cei din urma se trageau toata ziua de cuc? Vezi. aici nu se leaga. Cum au ajuns tarile asiatice de la dumnezeu cel mai mare si mai tare la dragoni si alte entitati de genu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Legenda dragonilor este cat se poate de fondata. Au existat si inca exista mamifere marine, gigantice, care momentan stau cuminti pe fundul marilor si oceanelor, dar vor iesi la "atac" la sfarsitul zilelor. In Vietile Sfintilor, daca citim, vom gasi scris despre balauri, despre satiri si despre alte "ciudatenii".

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Pai de ce asta vreau sa stiu. Daca pe mine ma naste mama. Toti urmasii mei or sa stiu ca m-a facut mama nu ca m-am teleportat din spatiu. Deci de ce aparitia acestor alte religii daca de fapt exista decat una singura? Si mai am o intrebare postata chiar sunt curios cum ai sa raspunzi acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

De ce? Pentru ca dracul nu doarme niciodata. Inca de la caderea sa, el a luptat cu Dumnezeu, prin oameni. La inceput a fost o credinta, cea adevarata, raspanadita tuturor de catre Adam si Eva. Dar cum omul este liber, a inceput sa inventeze.

Pe scurt: unii au simtit nevoia sa creada in ceva ce vad, nu in Dumnezeul invizibil. Atunci au slavit soarele, luna, constelatiile, animalele, materia in general. Unii insa au ramasi neclintiti in credinta lor straveche. Pana cand a venit Hristos pe pamant si unii evrei L-au crezut, altii il asteapta si azi. Hristos a lasat in urma sa Ortodoxia. Au mai aparut si draci cu chip de ingeri luminosi care i-au amagit pe musulmanii de astazi, luand nastere credinta islamica si tot asa happy

Zi si ultima intrebare si merg la nani happy

| florin1979 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Buna cu cucu mare... da stii de ce chinezii au ochii mici si oblici? se constipa de la orez si se screm si strang din ochilaughing revenind la lucruri serioase, trebuie citite carti de genetica, de evolutionism, acolo sunt toate raspunsurile!happy

| Ys a răspuns:

Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea sa asta este adevarat dar gandeste-te daca ne facea pe toti la fel si gandeam la fel si faceam totul la fel era plictisitoare viata.Ce ar fi sa ai o sora sau un frate care sa se comporte la fel sa gandeasca la fel sa arate la fet ca tine te-ai plictisi de el/ea.De asta Dumnezeu ne-a lasat mai multe rase si sa artam altfel etc.Fiecare gandeste altfel se comporta altfel si este mai bine asa altfel este plictisitoare viata eu cam asa m-am gandit.Cam asta este explicatia mea.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Ys):

Deci sa inteleg ca dumnezeu ne-a facut din plictiseala? laughing

| Ys a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Nuuuuuuuuuulaughing

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Ys):

Explica? happy

| DomnulNu a răspuns:

Nu Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea sa, ci omul l-a creat pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea sa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomnulNu):

Asa sa zici si la Judecata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate se datoreaza "evenimentului" de la Turnul Babel. Atunci Dumnezeu a incurcat limbile oamenilor si a schimbat infatisarea unora dintre popoarele nou formate.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Nu ti se pare putin cam nefondat stintiific. Plus ca din cate retin eu... le-a stalcit limbile nu si asemanarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

1. Stinta nu prea are legatura cu credinta, asa ca, ma lasa rece ce spun "oamenii de stinta". De-a lungul anilor ei n-au facut altceva decat sa contrazica Scriptura. Cine ii crede, treaba lor. Vom da fiecare raspuns pentru faptele si cugetele proprii.

2. Dumnezeu le-a stalcit limbile formandu-se neamurile. Formarea nemaurilor reprezinta o modificare complexa, nu una simpla, doar la nivelul graiului.

3. Cu oamenii negri, de ex, e alta poveste. Ei sunt urmasii fiului nu mai stiu cui (Noe parca?), blestemat de tatal sau.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Pai omu ala de stinta iti arata un fapt real. Iti arata ceva palpabil. De ex daca toti crestinii va rugati 1000 de ani ca dintr-o bara de fier sa iasa una de lemn nu se va intampla. Omu de stinta iti demonstreaza exact de ce anume nu se poate intampla asta. Deoarece universul se supune unor legi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Omul este un fapt real, nu stinta. Stinta reprezinta explicatia logica, lipsita de crez, a oamenilor. Eu am un Crez in Dumnezeu, nu un crez intr-o stinta inventata. Este libertatea mea de a alege in ce sa cred. Pe cine deranjeaza? Nu am nimic cu cei care nu cred in Dumnezeu, dar atat timp cat cineva pune o intrebare, toti de aici avem (inca) libertatea de a ne expune punctul de vedere, fara a fi nevoie de certuri si jigniri happy

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

" Eu am un Crez in Dumnezeu, nu un crez intr-o stinta inventata. " pai asta e problema ca nu e inventata e ceea ce este. Un om de stinta daca vede un creion el iti arata prin stinta ca ala e un creion pentru ca prin definitie asta e el. Si daca vrei sa stii si un om de stinta poate crede in... stinta. Omul de stinta a redus pana acum totul la sfantul atom. Tot ceea ce ne inconjoara este format din acest atom care este nici mai mult nici mai putin decat un atom. Ori cate carti as scrie despre el ca fiind un scaun sa zic el in esenta lui ramane un atom.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Raman la remarca mea. Crezul este crez pentru ca se crede in el. Oamenii de stinta pur si simplu nu ma satisfac. Inima si cugetele mele simt caldura si iubire in Vietile Sfintilor, in cuvintele Parintilor Arsenie, Teofil, Cleopa, Iustin, in grija Maicii Domnului, in ajutorul Sfintilor etc. Asta e happy si nu am nevoie de nici cea mai mica "dovada atomica" din partea nimanui. Nu pot demonstra nimic cui nu vrea happy

Sunt curioasa cum explica oamenii de stinta urmatoarele:
- de ce sunt icoane care nu au ars in timpul incendiilor?
- cum de au paralizat paganii cand au vrut sa pangareasca sfintele icoane?
- de ce s-au vindecat brusc oameni surzi sau orbi din nastere atunci cand s-au atins de sfintele cruci sau icoane?
- de ce moastele sfintilor fac vindecari miraculoase?

etc happy Nu am nevoie de nimic altceva.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

- de ce moastele sfintilor fac vindecari miraculoase? Care vindecari ar fi astea? Da niste exemple si raspunde si la asta daca tot suntem la subiect: http://www.TPU.ro/......vine-asta/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Dar de ce nu te interesezi inainte de a spune ca nu exista? Cate sunt! Vrei acum sa-ti scriu despre toate? Daca iti recomand carti, iar ma ataci happy Cauta tu frumusel pe google: minuni ale Sfintilor Nicolae sau Nectare si, nu in ultimul rand, ale Maicii Domnului.

Si daca vrei ceva concret, pe mine m-a vindecat Sfantul Nectarie happy Si am mare drag de el. Ai tema pana maine sa afli ce vindeca Sfantul Nectarie asa des. Deja se strang marturii pentru o noua carte cu vindecari ale sale, aici, la noi, in Romania. Si toate sunt cu dovezi happy asa cum vor necredinciosii.

Uite, stiu personal o femeie care s-a vindecat de epilepsie la crucea de piatra de la Dervent. Despre ea si despre multi altii poti citi in Istoricul Manastirii. Citeste viata Sf. Nectarie si vei ramane mut. Nu ti le pot descrie eu, dar daca chiar vrei, iti spun unde sa cauti. Probmela ta este ca nu vrei sa afli.

Cat despre a doua intrebare, e de mult fumata. S-a tot pus aici pe TPU si este explicata cat se poate de clar. La onceput, Dumnezeu a ingaduit. A zis clar: cresteti si va imultiti, umpleti pamantul si-l stapaniti. Pana s-au inmultit cat trebuia, Dumnezeu a ingaduit. Apoi gata happy N-a mai fost voie.

Acum, noape buna!

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Hai fratee pai nu are sens... ce e in mintea voastra? Adica mai intai ai voie sa eu tragi lu mata si pe urma nu mai ai voie? Ce fel de dumnezeu e asta asa indecis? De ce nu a facut mai multi el daca tot era la capitolu creatie. Crede si nu cerceta e doar pentru oamenii care se lasa manipulati de vorbe. Daca maine auzi o voce in cap care iti spune ca e dumnezeu si ca vrea sa te arunci de pe o cladire ca nu patesti nimic... Ma indoaiesc ca ai face asta fara un dubiu macar. Noapte buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Dragule, vocea aia e a celui rau. Si da, au fost cazuri happy Ai auzit de sfintii stalpnici? Normal ca nu tongue Ei bine, nu de putine ori a venit dracul la ei, luand chip de inger lumonos, spunandu-le ca se coboare din stalpul lor prin aruncare, ca ii vor prinde ingerii. Si unii, din mandrie, au cazut (mandrie pentru ca au crezut ca li s-a aratat cu adevarat ingerul Domnului). Altii, insa, s-au inchinat si atunci toate au disparut.

De incheiere: crdeti in ce vreti, dar treziti-va la timp.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Eh lasa ca nu o fi chiar asa cald in iad happy Aducem o cada cu apa si facem jacuzi. Daca ajung in iad ma apuc serios de renovare. Coltu cu tortura il fac club de striptease, cazanele cu zmoala cum am zis mai sus le fac jacuzi poate aduc si o piscina, coltul cu focul etern il facem foc de tabara ( aducem cercetasi, facem excursii ), si coltul unde sta necuratul amenajam ceva frumos sa vina aia de la Cribs Mtv si pe la noi laughing Peace te-am pupat nb!

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand vine vorba de stinta, credinta nu-si are rostul, este ilogic sa sustii ca ai crede ceva ce stii. Stinta demonstreaza, arata realitatea, este obiectiva, pe de alta parte credinta este subiectiva, nu demonstreaza nimic, arata doar inchipuirile unora, credinta nu denota adevar, ci doar interpretari subiective ale unor oameni asupra diverselor concepte omenesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

D-ZEU spune clar in Biblie: "Cercetati TOATE lucrurile"! El te indeamna sa cauti, sa inveti sa cunosti si sa-ti insusesti ceea ce este folositor. Bineinteles ca ideea de folositor e inteleasa diferit de fiecare persoana in parte. Cine a spus "crede si nu cerceta", clar n-a citit Biblia, altfel nu scotea asa o tampenie pe gura.

| Danutza27 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

"Crede si nu cerceta e doar pentru oamenii care se lasa manipulati de vorbe" mai uitate coane la TV ca rid si curcile de tine cu crede si nu cerceta, vezi ca e o chestie veche de pe vremea lu Iosif Visarionovici Stalin.Nu te gindi sa o brevetezi ca te faci de ocara.Ia uite ce nick a ales si asta

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Danutza27):

Pai tocmai ca eu nu brevetez. Tu ce cercetezi biblia si atat? Tu nu cauti nici un raspuns la nimic prin biblie. Dai un simplu copy paste din nu stiu ce verset...

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

De ce aduci turnu babel in asta? Oamenii din ziua de azi locuiesc in spatiu. de ce nu mai face dumnezeu o manevra de asta si acum? Sau ce, cu turnu nu e voie cu nava spatiala da?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Te rog fii mai explicit in intrebarea ta. Nu m-am referit la turnul Babel cand am spus de stalpnici (la raspunsul cu stalpnicii mi-ai raspuns) ci la locuri izolate, inalte, de piatra, in susul carora vietuiau sfinti.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Vorbeai de turnul babel in unul din raspunsurile tale...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

A da, la inceput. Pai pentru ca atunci au luat nastere rasele si popoarele. Ce vrei? Alt raspuns eu nu-ti pot da.

pe.s. Te rog, hotaraste-te daca il mai amesteci pe Dumnezeu in intrebarile tale sau nu. Nu e normal sa intrebi ceva de Dumnezeu dar sa ai pretentia la un raspuns care sa Il excluda. Mai ales ca pui intrebarea la categoria "Religie". Vrei raspunsuri fara Dumnezeu, mergi la "Stinta si Filozofie".

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Pai a raspunde pin cuvintele lui eu nu am convingerea ca tu chiar gandesti. Daca te folosesti de vorbele altcuiva. Asta inseamna ca esti zombie pe lumea asta. Te nasti mananci te inmultesti mori... Eu sunt de parere ca avem un scop mai mare pe acest pamant decat sa stam sa ne rugam zilnic si sa mergem la biserica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Pai tu vrei sa raspund inventand? Sunt cuvintele mele intru invatatura pe care o cred. Si ai mare dreptate cand spui ca exista un scop mai mare pe lumea asta decat mancarea, bautura si reproducerea. Scopul cel mare este Mantuirea happy

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Nu la asta ma refeream laughing Un scop mai mare pentru umanitate nu pentru mantuire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Pai explica-mi tu, ca pe mine nu ma duce mintea: daca tu oricum mori, ce conteaza ce va face omenirea dupa? Daca omul nu are nadejdea vietii vesnice, pentru ce sa se mai oboseasca pe acest pamant vrand sa atinga un scop care oricum dispare cand el va muri? In schimb, daca tindem spre mantuire, vom avea viata vesnica happy

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Ok pai la ce ai zis nu mai am raspuns... Nu ca nu il am pentru ca nu il stiu dar e clar ca nu avem ce sa mai discutam happy O zi placuta sa ai happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

In sfarsit ne intelegem happy O zi frumoasa si tie!

| Danutza27 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Pai daca @Eelleennaa nu se mai deranjeaza sa raspunda si uite ca o fata bine crescuta incheie asa "In sfarsit ne intelegem O zi frumoasa si tie!" si eu vazind ca ne intelegem ca mutul cu orbul, eu ramin muata de uimire ca tu nu vezi lumina ca ai pus cazanul pe luminare.Inchei si eu cu urarea Elenei sa ai o zi buna si adaug "sa te faci om de treaba si cu frica de Dumnezeu ca "din frica de Dumnezeu vine dragostea de Dumnezeu "

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Danutza27):

Mie nu imi e frica decat de mine.

| Danutza27 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Banuiesc ca esti si tu botezat deci prin botez... deci tot in Cel de sus crezi

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Danutza27):

Sunt botezat ca nu aveam eu cum sa iau deciziile la varsta aia... WTF? Uneori ma intreb daca iti ti creierul in borcan sau in frigider...

| Danutza27 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Stai sa vezi nu sari cu gura mare daca nu te pricepi. Uite incep cu un ex simplu si pe intelesul tau "Bunicul la tara avea oi la o anumita virsta le punea pe fund stampila dar ce stampila vei zice Re era o chestie din fier care o inrosea in foc si stampila mielul" acum conform spuselor tale nici mielul nu avea putere de decizie asta este drept dar nici bunicul nu avea surprize ca pierzind o oaie fie ea si neagra sa nu o gaseasca,o sa zici dar cum, Re dupa semn.Ai priceput ceva adica tu prin Sf Botez ai deja stampila ca oaia lu bunicu si daca te ratacesti stie el pe unde sa dea de tine daca te aude behaind pe la usa stinii zice asa "eu sunt cel ce iese si aduce oaia ratacita " o sa sari cu gura mare pai de unde ma stie Re dupa botez ca ala nu il poti sterge nici cu guma nici cu decanol nici cu petrosin,Si Babajitul in persoana daca vine nu are ce face,pleaca fluierind a paguba,Poti sa strigi in gura mare ca tu esti... poti crede ca dumnezeul tau este ala care merge cu W si te rogi la fire si monitor treaba ta ai lasat dreptul de a gindi dar tot al lui esti tot el te judeca, tot la el ajungi la dreapta judecata, Trebuie sa te consolezi singur. punct

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi ne contrazicem aici si voi aveti impresia ca ne intelegem laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N.ai auzit de turnul babel?

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Citeste putin mai sus si ai sa vezi cum sta treaba cu turnul babel... Esti copil nici nu ar trebui sa te bagi in discutii de genul happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Ma enerveaza ideea cu "esti copil, pa" pana la urma, am voie sa-mi spun parerea, si, nu.mi spui tu cand s.o fac si cand nu. Si nu sunt, copil, sunt adolescent, si, am gandit cand am spus lucrul ala, cred ca sunt destul de in masura sa vorbesc, asa ca, te rog, nu mai judeca oamenii dupa varsta lor.happy

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Ha ha ti-am zis ca esti copil ca nu ai suficienta experienta de viata pentru a putea distinge unele lucruri. O zi buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Oh vai, cata experienta iti trebuie pentru ati da cu parerea despre un subiect spun eu obisnuit? desigur, vreo 25-30 de ani de viata, cam pe aici te situez pe tine. Imi pare sincer rau ca, crezi ce spui, o zi buna de asemenea.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Tu nu realizezi acum dar religia este in continuare un subiect delicat. Sunt multi prosti care inca mai cred in niste povesti scrise acum cateva mii de ani. Pentru tine biblia poate repezinta ceva mai mult. Dar mai tarziu daca si cu poate deschizi ochii vei vedea ca nu e chiar asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Sunt ateehappy biblia reprezinta pentru mine o carte cu povesti de adormit copii, nimic mai mult. Tu ai inceput cu Dumnezeu, eu am continuat. Daca nu il aduceai pe Dumnezeu in discutie, raspusul era altul, stintific.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Pai tocmai eu incercam sa explic pe intelesul prostilor ce inseamna toate povestile din biblie pe urma vi tu si imi arunci un turnu babel acolo laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Mie una, nu mi se pare ca a crede in Dumnezeu te face prost, desi nu o fac. Oamenii nu trebuie catalogati, iar credinta este un lucru intim, ca virginitatea daca vreihappy Turnul Babel este explicatia pe care religia o aduce, evolutia este explicatia pe care stiinta o aduce. Cu toate astea, nimic nu poate fi explicat pe de'antregu', nici stiinta nici religia. E cam 50/50. Si, gandeste.te, ca au fost atatia oameni acre au crezut in Dumnezeu, si au fost adevarate genii. Nu are nici o legatura religia cu desteptaciunea, poate doar cu cultura personala, a familiei, anturajul si multi alti factori, dar desteptaciunea nu.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Pai tu faci confuzie vezi... dumnezeu nu este neaparat tot una cu religia. Religia a facut o adaptare a lui dumnezeu. Credinta si religia sunt doua lucruri total diferite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Intr-adevar, dar noi vorbim despre religia ortodoxa care il are ca "zeu" pe Dumnezeu, iar intre credinta si religie nu am facut confuzie. Si te contrazic, religia nu a facut o adaptare a lui Dzeu, ci, este modul prin care il "slujim", "servim", "intram in contact cu el". Dumnezeu e una si bunahappy si poti s.o dai pe toate partile, ca tot la vorba mea ajungi.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Pff. ok. Nu mai continui ca nu are rost o zi buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Lafelhappy

| Binevoitor a răspuns:

Un raspuns da cateva sute de pagini.

http://www.sorinblog.ro/......ectata.pdf

| blade77 a răspuns:

La inceput toti oameni vb aceeasi limba si voiau sa ajunga la cer, astfel au inceput sa inalte turnul babel. cand au ajuns pe la o anumita distanta de pamant Dumnezeu a creat mai multe limbi si rase. unu cerea ciocanul iar altu ii dadea caramida sau cu ce construiau eiwinking asta e cam tot ce stiu sper sa te ajutewinking

| BlackOutCRYS a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu ca fiind creatorul universului ( Dumnezeu dupa mine nu e om ), creeand universul s-a creat si Pamntul, el evoluand de-a lungul a milioane de ani. Cei care cred ca Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva si aia nu stiau sa comunice si s-au **** direct si a iesit AdamJr. apoi AdamJr2 si tot asa sunt cretini. Daca Dumnezeu stia ce lucru va creea, adica oameni, sigur nu ii mai creea pentru ca erau prea cretini. Oamenii au evoluat din maimute, cum maimutele vor evolua in alte specii. Sunt mai multe specii de maimute, cum si de oameni. Am citit un sondaj care arata ca fiecare generatie e mai inalta cu 5cm decat precedenta. Din oameni va evolua altceva, sunt sigur.

| no13words a răspuns:

Eu cred ca ai inteles putin gresit partea cu chipul si asemanarea Sa. dupa cum bine sti Dumnezeu e o entitate, un duh, un spirit...deci logic vorbind nu are chip; plus ca nu exista om, pers care sa Il vada si sa traiasca.asa ca, noi suntem facuti dupa chipul si asemanarea Sa din alte puncte de vedere, de ex:sti ca la inceput omul o fost creat fara pacat (prin neasculatare de El, am pacatuit si asa mai departe) mna ce ii mai interesant e ca Versetu asta cu chipu si asemanrea Lui il gasesti in Biblie, inainte ca omu, respectiv Adam si Eva sa pacatuiasca, pana atunci ei au fost, buni la suflet, iubitori, rabdatori, intelegatori, si tot ce tine de categoria binelui...adica dupa chipul si asemanarea Sa happy

| Ucigasuldeprostie explică (pentru no13words):

Ba scrie CHIP? Chip inseamna trasatura fizica. In pana mea va invartiti in cerc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Fireste ca se refera la chip ca si trasatura fizica happy Si chipul lui Dumnezeu Fiul il avem clar, in icoane. Insa are dreptate si no13word cu faptul ca Dumnezeu ne-a creat cu fire buna. Ispititi find, insa, si neavand puterea de a ne cere iertare, ne-am stricat pe parcurs.

| no13words a răspuns:

Ok.atunci hai sa iti spun altcumva, u zici ca semeni cu parintii tai, nu? dar nu ai acelasi chip cu ei, nu esti identic, si nici nu vei fi niciodata, pentru ca din punct de vedere biologic nu se poate asa ceva...si evident ca dea lungul genratiilor pentru ca au fost cu miile de la facere lumii, omul si-a schimbat fizionomia... este f probabil ca la inceput sa fi semanat extrem de mult intre ei, dar sunt 6 miliarde pe pamantu asta, ii imposibil sa fim la fel.
pe.s. daca vrei sa intelegi cu adevarat sau sa gasesc rasp corect al ibntrebarea ta, fi un pic mai deschis la minte si accepta si parerile altora, nu o mai tine tot pe a tawinking

| Ucigasuldeprostie explică (pentru no13words):

Pai parerea ta e proasta laughing De ce atunci cand biblia nu va mai da nimic mura in gura apelati tot la stiinta? Si citeste raspunsul care a primit funda si ai sa vezi la ce ma refer cu adevarat.

| no13words a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Se vede clar ca nu cunosti Biblia, pentru ca raspunsurile pe care ti le-am dat nu or fost cu versete din Biblie, la cererea ta; iar eu nu rasp la intrebari pentru funda, ci sa te fac sa intelegi ca nu stiinta sta la baza creatiei, ci Dumnezeu. oricum, vom vedea la judecata cine a avut dreptatewinking

| Ucigasuldeprostie explică (pentru no13words):

Ne vedem in iad! Call me!

| gogumartalogu a răspuns:

Ma intreb care e mai prost, tu ucigasule, sau Eelleennaa, care iti confirma opinia. Ai luat textul grecesc, din septuaginta, inainte sa dai aprecieri definitorii la ce inseamna anumite cuvinte? Eelleennaa, Dumnezeu Fiul s-a intrupat in Om, normal ca are o forma antropoida. Te las sa te dialoghezi cu ucigasul, chiar daca el e ateu si tu crestina, sunteti din aceeasi specie intelectuala.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru gogumartalogu):

Ma sfecla. Scrie clar negru pe alb: " Dupa CHIPUL si asemanarea sa. "? Repet chip = trasatura fizica. Daca dumnezeu e o entitate cum are trasaturi fizice?

| gogumartalogu a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Eu zic ca esti bleg, tu nu nu. Ai impresia ca dezlegi biblia cu Dexul? Ia si tu o interpretare duhovniceasca, ca daca nu ramai impresia ca Dumnezeu e un tip cu barba alba. Eelleennaa, tu te scufunzi mai mult. Macar ucigasul vrea sa ne scoata ochii cu niste contradictii, tu ne sabotezi.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru gogumartalogu):

Eu nu caut sa pun paie pe foc ci doar doresc sa aflu cum gandeste lumea. Dar studiile nu mint. In zonele unde religia e pusa cat mai sus in prioritati inteligenta e sub medie...

| anishk89 a răspuns:

Citeste biblia FACEREA.GENEZA.de la capitolul 7 si pana unde vrei tu si acolo vei gasi exact totul.este vorba despre cei 3 copii ai lui Noe.si totul s-a intamplat dupa potop.si cei 3 fii ai lui Noe semnifica cele 3 rase de oameni:asiaticii, negrii si albii.ai acolo exact. poate vei intelege