| RAY a întrebat:

Daca dumnezeu ne-a facut pe toti egali de ce nu ne-a facut pe toti oferindune acelasi sanse la toti?
de ce exista persoane urate, handicapate, nebune

22 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Cred ca viata e o gluma buna.
Eu personal am o durere de masea si imi vine sa ma omor de durere.dar persoanele handicapate,ce vina au ele ca s-au nascut asa?
Problema e si mai mare cand vorbim de sistem, caci nu-si ajuta populatia.
Oare Dumnezeu nu se baga, ci doar se uita, sau ideea e ca totul sa ajungi in sicriu? Cand o sa fiu la masa cu El, am sa vorbesc.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Mikhtarian):

Deci sistemul este de vina ca un copil se naste cu malformatii? Interesanta teorie, ma intreb cum ai elaborat-o!

| anonimg a răspuns:

Satana ia ispitit pe oameni sa calce Legea lui Dumnezeu, si tot el arunca neascultarea acestora pe seama divinitatii. Pai este corect asa? Daca omul este urat, handicapat sau plin de boli, nu este vina lui Dumnezeu.
Cei mai multi oameni sut bolnavi din pricina ca mananca ce le place, cum le place, cand le place, fara sa banuiasca macar ca ei implinesc zicala aceasta: "Isi sapa mormantul cu dintii".
Nu uita ca adn-ul copiilor est mostenit din parinti; parinti a caror putere de infranare asupra obiceiurilor rele se slabeste cu fiecare ingaduinta placuta dar daunatoare -atat pentru trup, cat si pentru minte si suflet. Caci toate acestea sunt strans legate intre ele...
Neascultarea de Dumnezeu nu duce doar la ruina acestora in viata aceasta; ci duce la pierderea vesniciei! Atunci va fi "plansul si scrasnirea dintilor" (Luca.13:28) pentru ca azi nu ati facut nimic pentru vesnicie...

| Kalla a răspuns:

In ochii lui Dumnezeu sunt toti frumosi. Dumnezeu se uita la cum esti inauntru nu afara.Nu exista persoane urate.Suntem toti frumosi in felul nostru.Depinde si de gusturi. Unui barbat pot sa i se par femeile roscate urate iar alt om poate le vede ca cele mai frumoase.Gunoiul cuiva poate fi o comoara pentru altul.
Cat despre handicapati, nu sunt un doctor dar din cate stiu eu copiii devin handicapati daca mamele cand sunt insarcinate fac accidente mari sau consuma droguri sau tutun si alcool in cantitati excesive.
Despre nebuni, voi ateii spuneti mereu sa nu criticam persoanele pentru cum sunt. Daca o persoana se naste nebuna la nivel psihic are nevoie de Dumnezeu, ajutor profesionist si sprijin, nu sa-l condamnari ca de ce s-a nascut asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Din asta rezulta ca nu toti oamenii sunt egali de indata ce copii duc mai departe rahatul pe care l-au inceput parintii lor. Nu ti se pare?
Spre exemplu eu pacatuiesc toata viata si la sfarsit trantesc un copchil pe care il va arunca si pe el Dumnezeu in iad din cauza mea. Ce vina are copilul ala ca s-a nimerit cu un tata tampit ca mine care l-a invatat la aceleasi obiceiuri. Spune-i unui copil ca este bine sa furi, sa ucizi, sa etc. El te va crede. Te rog nu ma lua cu lucruri de genul oricine are partea Dumnezeiasca in el si o neaga. Pai dar daca te nasti orbit de satan dupa cultura voastra mai poti accepta sfaturile partii Dumnezeiesti din tine? Nu, in iad pentru ca nu te-ai nascut unde trebuia.
Deci suntem egali sau nu suntem?
http://www.youtube.com/watch?v=LgBXxGwWJhY
Pana la 0:55 nu ti se pare coincidenta ca tocmai copilul unui pastor vede raiul si e favorizat daca totul ar fi adevarat? Copii batuti de soarta din africa de cine a favorizat? Ei nu viseaza raiul pentru ca nu a auzit despre asa ceva.
Dar copilul acelui pastor a fost disperat de tasu incat i se pare ca raiul este real.
Copilul face ce ii spui, se asociaza cu parintele de acelasi sex si ii devine clona cu imprumuturi de la oamenii pe care ii idolatrizeaza ca prostu.
http://www.youtube.com/watch?v=Eu9my58jXYY Uita-te aici, invata-ti copilul sa idolatrizeze si sa isi copieze idolii.
Ateu ori teist majoritatea isi aleg un idol pe care il copiaza, animale de oameni. xd

| sublime89 a răspuns:

Da, se pare ca avem un zeu cam cinic. laughing

| RaduMD a răspuns:

Egalitatea pe care a facut-o Dumnezeu pentru oameni este o egalitate in demnitatea lor umana, si nu o egalitate in ceea ce priveste calitatile lor, nici zestrea lor (startul de la care pleaca). Ar fi fost o lume terna si urata ca o cazarma in care uniformele estompeaza personalitatea. Or, El a facut lumea frumoasa, iar frumusetea lumii sta si in felurimea ei.
Unora le-a dat mai multi talanti ca sa-i sporeasca, altora le-a dat mai putini (a se vedea pilda talantilor). De aceea, nici paharul pe care El ne cheama sa-l umplem nu este egal. Celor care li s-a dat mai mult, mai multe li se va cere (Luca 12:48). Si, dimpotriva, cei care au primit mai putin sa nu fie dezamagiti (Matei 25:21). E evident ca Domnul asteapta mai mult de la, sa spunem, un Liiceanu, decat de la nerodul cocosat de la coltul strazii.

| Musique a răspuns:

Cei ca tine, care se uită mai întâi la exterior sunt perfect egali cu cei care pun în balanță fizicul cu caracterul omului.

A. nu poate merge, dar e un bun pictor, B. poate merge dar e paralel cu pictura. Există un echilibru între A și B.
Dacă tot nu ai priceput, gândește-te că, cu acest handicap A a învățat să se descurce în orice situație, în timp ce pe B îl preocupau alte lucruri.

Suntem egali, crede-mă.
Cu toți avem defecte și calități care formează un echilibru.Toți suntem echilibrați->toți sunte egali.

O seară frumoasă!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Pai,din cate stiu eu de la orele de religie.Toti avem sanse egale.Chestia cu uratenia e strict subiectiva.Iar persoanele handicapate, nebune trebuie sa plateasca pacatele stramosilor lor.

| sticla09 a răspuns:

Nebuni suntem toti, cine determina care e sanatos mintal si care nu? nu e nimeni in masura asta.
ce treaba are uratenia, handicapul cu talentul? stephen hawking ala cum de este mai presus de 95% din populatia globului...cu toate ca e ultimul paralitic. a, ca nu e bun la saritura cu prajina e partea 2-a, la asta sunt altii buni, deci astea fiind spuse, toti suntem egali din punctul asta de vedere.

| ErrorFound a răspuns:

Ce te face sa crezi ca un nebun iti este inferior.
laughing

| Zenithf a răspuns:

Zici ca esti ateu, atunci de ce te intereseaza pe tine lucrul asta? Ai primit raspunsuri bune, dar pentru tine nu au nici un folos, cand tu vrei doar sa tulburi apele.

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca in Eden s-a produs o ruptura.
Oamenii au refuzat ocrotirea lui Dumnezeu, au ales sa fie independenti.
Acest pacat a cauzat imperfectiune.
Boli, cutremure, sentimente noi, imbatranire, dati afara din gradina Edenului, chiar si animalele au avut de suferit, cam tot ce omul nu are putere sa controleze.
Atunci cand se produce un cutremur, se produce intr-un loc anume, nu in toate.
Asa este si boala, se produce la cativa, nu la toti. Timpul si evenimentele neprevazute ne poate ajunge pe toti, fiindca trim intr-o lume imperfecta si suntem imperfecti.

| Biggiesan a răspuns:

Exemplarele unei specii se pot naște și cu anomalii, depinde de genele ascendenților sau de acțiunea externă a unui factor de mediu.E posibilă și teoria moștenirii karmice. Conform mitului- Dumnezeu a făcut pe om perfect sănătos, de când a căzut în păcat, de atunci au apărut toate relele, bolile etc. Problema păcatului nu o mai discutăm, că s-a aberat destul pe tema asta.Tot ce cred, este că nimeni nu rămâne nepedepsit. Dacă s-a creat cândva un dezechilibru în viața unui individ, acesta va avea sigur un ecou care va atinge fizicul, sufletul sau mintea, dacă nu în viața lui, în viața urmașilor lui, că doar se moștenește nu doar sângele ci și codul genetic și încărcătura negativă subtilă.

| Exilee a răspuns (pentru Musique):

"Suntem egali, crede-mă." UUU ce context inselator. Egalitate in drepturi? Desigur si doar atat. Premisa de la care ai pornit este in mare parte incerta. In primul rand, ce spui despre persoanele al caror aspect fizic si nivel de inteligenta sunt sub limita "normalului"? Ca de exemplu africanii? Nu suntem egali toti pe plan intelectual, nu suntem egali in dragoste, nu suntem egali in talent, nu suntem egali in gandire!

| Musique a răspuns (pentru Exilee):

Te consideri superior celor din Afruca? happy

| Exilee a răspuns (pentru Musique):

Eronat...

Nu exista egalitate decat in drepturi si cu toate ca ne aflam la religie, suntem egali atat in fata lui Dumnezeu, cat si in fata mortii.

UN african de-asemenea imi poate fi superior in virtutii. FIecare suntem superiori cuiva intr-un anumit concept, DAR asta nu duce nicidecum la egalitatate pe toate planurile.
Ai priceput?

| Musique a răspuns (pentru Exilee):

Am priceput zic.
N-are rost să-mi pierd timpul cu egalități din astea.
Ești tu mai deștept, da tot îmi ești egal.Am alte calități care pot fi slăbiciuni pentru tine.

| Exilee a răspuns (pentru Musique):

"Am alte calități care pot fi slăbiciuni pentru tine." Vezi? Nu exista egalitate. Ceea ce zici tu insemna opusi pentru a forma UN ECHILIBRU. Tu vorbesti de un echilibru care se formeaza din obiceiuri/talente opuse ale persoanelor.

Sa luam 2 numere x si -x. -x este opus lui x,
Cum ai spus si tu, "calitati care pot fi slabiciune pentru mine". x+ (-x)=0. Asta consta de fapt acest echilibru, dar inttodeauna X dferit de -X. Si cu asta am rezolvat problema. O zi frumoasa! big grin

| Musique a răspuns (pentru Exilee):

Dacă mă iei cu matematica... o Doamne laughing)
Zi faină și ție.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Nu este vina lui Dumnezeu.Satan diavolul conduce aceasta lume, dar in curand Dumnezeu va rezolva aceste probleme. Apoi sant multe aspecte implicate cum ar fi locul in care ne nastem, parintii de la care am putea mostenii anumite boli, timpul si imprejurarile neprevazute...

| Mikhtarian a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu,am spus ca nici sistemul nu te ajuta.lor li se cam "rupe de tine ".