| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Dacă Dumnezeu ne iubește, de ce ne trimite în iad? E că și cum mi-aș trimite, eu că tata copilul meu sa fie chinuit veșnic (indiferent de ce-a făcut, tot Al meu este)! Îi mai logic Budismul, is idei mai intelepte decât în Creștinism! Voi ce credeți?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
22 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dom'le, tot nu se stie. Daca s-ar sti asta, s-ar numi stiinta, nu credinta.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu ii chinuie pe oameni. Conform Bibliei iadul se referă la moarte, nu chin veșnic. Apocalipsa 21:8. Chiar Dumnezeu afirma ca aruncarea unui copil în foc nici nu si-a imaginat sa facă acest lucru. Ieremia7:31,19:5,32:35.

| ania a răspuns:

Iisus Hritos a murit pentru păcatele tutoror oamenilor din toate timpurile.Cei care îți dau sufletul în stăpânirea lui Dumnezeu, îl aleg ca Stăpân peste viața lor și primesc iertarea lui sunt înfiați de Dumnezeu și-și vor petrece veșnicia împreună cu El.În iad merg cei ce nu vor să fie înfiați de Dumnezeu.Nu contează ce ni se pare nouă mai logic ci Cine a creat existența și îi stabilește regulile.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Dacă încerci să vorbești cu Dumnezeu ca și cu cel mai bun priete, să citești Evangheliile cu o minte deschisă, ajungi să pecepi prezența și dragostea lui Dumnezeu, nimeni nu e așa bun și nu împlinește sufletul așa profund cum o face El!

| RAY a răspuns:

Tu daca ai avea un copil i-ai spune isi dau libertatea sa nu ma urmezi dar vei arde vesnic in iad sau ma vei urma si vei ajunge in rai dar de acolo ai putea sasi privesti parinti care ard in iad? sau parinti pe tine? de fapt nu e nici o libertate nici un liber arbitru e o obligatie, dar fii calma ca dumnezeu e doar o inventie umana atat

| Holiday a răspuns:

Nu te trimite nimeni nicaieri. Iadul, ca si Dumnezeu sunt doar gogorite. Iar iadul are rolul de sperietoare pentru creduli.

| GoldenZenith a răspuns:

Dar daca de exemplu, cineva face o crima, omoara un bebelus ca asa vrea persoana respectiva? E ca si cum nu ar mai trebui sa faca inchisoare. Cam asta reiese din ce zici tu.

Una peste alta, Dumnezeu iarta cele mai grele pacate, atat timp cat ele sunt marturisite si nu mai sunt repetate. Iadul e pentru eretici, vrajitori, criminali si oameni care nu se spovedesc niciodata si nu renunta la pacate.
Fie ca vrei sau nu, si ca parinte iti pedepsesti copilul cand face ceva gresit.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

Dumnezeu nu te trimite in iad. Ti-a dat de ales, sa-l urmezi pe Isus, astfel vei fi mantuit.

| iurii75 a răspuns:

Biblia nu spune că Dumnezeu îi chinuie veşnic pe cei răi. De fapt nici n-ar fi drept ca cineva să fie chinuit veşnic pentru câţiva ani.
Mai mult, conform bibliei moartea este opusul vieţii, şi cei morţi nu simt nimic - Ecleziastul 9:5 Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. 6 Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare... 10 Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune.
Deci, darul lui Dumnezeu este viaţa veşnică, rezultatul neascultării, răzvrătirii - moartea ( şi nicidecum chinul veşnic).
"indiferent de ce-a făcut, tot Al meu este" - Închipueţi că ai 5 fii. Toţi locuiesc cu tine în casa ta. Patru te ascultă, te respectă ca părinte... Al cincilea nu ascultă, te batjocoreşte, le provoacă numai necazuri celorlalţi patru... Ce vei face? Vei închide ochii deoarece "tot al tău este"? Sau îi vei da foaie de drum? Normal că nu-l vei chinui veşnic, dar nici nu-l vei lăsa să rămână. La fel şi Dumnezeu.

| Deaad a răspuns:

Stiu un tata care era sa bage furca in propriul lui copil (un barbat de 47-48 de ani)dar pana la urma s-a dovedit ca mosul nu avea reflexe prea bune ai din fericire asfarsit prin a fi luat de gat si scuturat bine.
Așa ca exista si tati care au conceptul:Eu te-am făcut eu te omor.
Poate Dumnezeu e unul dintre ei?

Răspuns utilizator avertizat
| CosminCD a răspuns:

Dumnezeu nu trimite pe nimeni în iad.
Iad= sheol(ebraică), adică locuința morții.
Dacă omul cât timp trăiește pe acest pământ alege să-l ignore pe Dumnezeu, el nu va avea parte de darul lui Dumnezeu, adică viața veșnică.
Biblia spune că Satana va fi nimicit de către Dumnezeu, la final, la revenirea Domnului Isus.

"Dumnezeu, Mantuitorul nostru, care voieste ca toti oamenii sa fie mantuiti si sa vina la cunostinta adevarului." (1 Tim.2:3-4).
Ezechiel 33:11 - Pe viaţa Mea, zice Domnul Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui (rea) şi să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea!

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimSuprem1 a răspuns:

Nimeni nu stie ce inseamna iadul din biblie: Iadul este o metafora, si se refera la locul unde se strang faptele rele ale oamenilor [nu oamenii rai] spre a fi osandite pentru eternitate.
Toata biblia este o carte de metafore. O sa iti dau un exemplu ca sa intelegi:
Potopul lui Noe este si el o metafora: reprezinta procesul prin care Dumnezeu inunda pamantul cu apa [apa simbolizeaza dragostea] ca sa omoare faptele rele ale oamenilor [nu oamenii] => adica Dumnezeu inunda pamantul cu dragoste ca sa inece pacatul => adica ii iarta pe oameni de pacatele lor.
Si asa se interpreteaza toate celelalte pasaje ciudate din biblie (ex: Sodoma si Gomora; Despicarea Marii Rosii; Geneza etc...).
Biblia este o carte foarte greu de inteles pe care toti o interpreteaza gresit,

| KenNine a răspuns:

Nu stiu.Dar Dumnezeu nu raneste oameni buni(nu sunt sigur).Eu sunt credincios dar nu cred in preoti si in biserica.

| milan9 a răspuns (pentru KenNine):

Pentru transmiterea Duhului Sfant Mantuitorul a lasat in urma Sa in mod special Biserica, Preotia crestina si sfintele taine. Noul Testament o spune. Daca excluzi Noul Testament excluzi si crestinismul... sad

| milan9 a răspuns (pentru KenNine):

Iadul este un loc al Libertatii: a fost creat NU DE DUMNEZEU, ci de cei care refuza apropierea de Dumnezeu si cunoasterea Lui... Dumnezeu este doar Cel care se straduieste sa-i opreasca pe oameni in a nu iesi din spatiul de protectie si lumina pe care il poate oferi. Iesirea aceasta poarta in sens propriu si metaforic mai multe denumiri: "Iad", "Infern", "Sheol", etc... sad

| KiszMy a răspuns:

Budismul este cea mai austeră religie, iar înțeleaptă nu prea. O religie mai tolerantă este Islamismul, dar este și discriminatorie din această cauză.

| LoVeSwEeT a răspuns:

Dumnezeu trimite în iad persoanele ce au făcut numai fapte rele. Trebuie să crezi în religia ta.

Răspuns utilizator avertizat