| Steregoi a întrebat:

Daca Dumnezeu nu ar fi pus pomul cunostintei binelui si raului in mijlocul Edenului Adam si Eva nu ar fi putut dovedi iubire si respect fata de Dumnezeu pentru ca ei neavand nici o lege de la Dumnezeu ar fi putut face orice lucru rau fara sa poata fi trasi la raspundere de Dumnezeu. Ca sa arate ca il iubeau si il respectau pe Dumnezeu Adam si Eva puteu sa-i spuna lui Dumnezeu "Te iubesc si te respect Dumnezeu". Daca un barbat ii zice femeii doar "Te iubesc" si fara sa dovedeasca si prin fapte atunci acele cuvinte nu sunt dovedite si prin fapte. Dumnezeu nu s-a multumit doar cu cuvinte ci a pretins si fapte adica sa munceasca sa pazeasca si sa nu manance din acel pom. Totusi munca si paza nu erau strict necesare pentru ca nu au fost date ca legi si nu erau restrictive dpdv al actiunii omului. Omul era liber sa munceasca si sa pazeasca daca dorea dar nu avea voie sa manance din acel pom. In afara de cuvinte Adam si Eva nu puteau face nici o fapta care sa dovedeasca sinceritatea cuvintelor lor in legatura cu Dumnezeu pentru ca Dumnezeu nu avea nevoie de nimic dpdv fizic ca sa primeasca ceva de la ei. Am putea spune ca sinceritatea sau nesinceritatea cuvintelor putea fi observata de Dumnezeu. In plus daca nu ar fi lucrat pamantul Adam s-ar fi impotrivit prin lene scopului lui Dumnezeu. Ce trebuia sa lucreze? A lucra pamantul nu inseamna a culege fructe si legume si a le manca. Munca e munca. Geneza 2:15:"a luat Domnul Dumnezeu pe omul pe care-l făcuse şi l-a pus în grădina cea din Eden, ca s-o lucreze şi s-o păzească."

Ce lucra Adam? Adam nu putea doar sa manance sa bea sa faca se x cu Eva si sa doarma si sa se plimbe? De ce mai trebuia sa si munceasca si sa si pazeasca? Daca dorea sa faca miscare putea face se x cu Eva si putea sa se catere prin pomi si putea sa se plimbe si sa alerge fara sa faca o anumita munca. Edenul nu era perfect de trebuia sa fie lucrat? Ce sa pazeasca? Sa nu intre porcii mistreti in cultura de cartofi? rolling on the floor

5 răspunsuri:
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Pe atunci omul era facut dupa chipul lui D-zeu si avea legea Sa in inima sa de aceea nu pacatuiau. Au incalcar porunca a zecea poftind fructul cunostintei binelui si raului si astfel au pacatuit.

| Adyy5 a răspuns:

Imi pare rau de cei care chiar cred in lucrurile astea...

| BlackRose03 a răspuns (pentru Adyy5):

Same

| Steregoi explică (pentru Adyy5):

In altceva mai bun decat astea nu poti sa crezi. Plantele cresteau pe unde apucau desi erau perfecte. Insa daca dorea sa manance ceapa mai multa Adam trebuia sa sape ceapa si sa faca strate si nu doar sa se plimbe si sa faca se x cu Eva in Eden. rolling on the floor

| Adyy5 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu-mi dau seama daca esti ateu si faci misto de credincioși sau vorbesti serios.Dar okay. laughing