| Meme10Memu a întrebat:

Dacă Dumnezeu nu există, atunci nici valorile morale obiective nu există? Dacă Dumnezeu nu există, valorile morale obiective există?
Daca valorile morale obiective exista atunci inevitabil si Dumnezeu exista. Valorile morale obiective exista. *?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
44 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu era dumnezeu noi eram ca robotii nu sex nu invidie nici alte prostii care le fac multi in viata

| Simpatic a răspuns:

Dumnezeu exista, dar valorile morale obiective au legatura si cu societatea, deci cu legile.
Dumnezeu zice "sa nu ucizi", lege zice nu ai voie sa ucizi pe cineva.

| Meme10Memu explică (pentru Simpatic):

Din perspectiva ateista sau fără Dumnezeu nu există niciun bine sau rău absolut care se autoimpune în conştiinţa omului.

Dar problema este că valorile obiective chiar există, iar în adâncul nostru o ştim cu toţii.

| Simpatic a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da,dar exista si pespectiva legii pentru care nu conteaza daca esti ateu pagan sau credincios, deci valorile morale sunt protejate si de lege si au fost formate printr-o cutuma de-alungul vremurilor, deci inseamna ca din vechi timpuri au existat valori morale.

| Meme10Memu explică (pentru Simpatic):

Omul care spune că este acceptabil din punct de vedere moral a face rau se înşeală la fel de mult ca şi omul care spune, 2+2=5. Degeaba un astfel de om se considera inteligent sau educat.

| Meme10Memu explică (pentru Simpatic):

De aceea se cheama "slujitorul Lui Dumnezeu" chiar daca nu este 100% slujitorul Lui Dumnezeu. Regele babilonului a fost slujitorul Lui Dumnezeu cand a dus in captivitate pe evrei insa doar atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Te întreb pe tine caci nu știu pe cine as putea întreba la întrebarea asta.
Moralitatea provine de la legi, Dumnezeu sau rușine de gura lumii?
Nu crezi ca moralitatea izvorâtă doar de la lucrurile astea arata ca acel cineva nu are moralitate?

| Simpatic a răspuns (pentru Meme10Memu):

Regele babilonului Nabucodonosor daca la el te referi a fost presat de Dzeu sa atace Israelul si sa-i ia ca si robi, dupa cei 70 de ani de robie si Babilonul primeste pedeapsa divina asa cum afirma Dumnezeu prin proorociile lui Ieremia.
Dar stii de ce Dumnezeu este atat de deranjat de propriul popor ales (Israel, Iuda)? incat alege sa-i dea uciderii si robiei?

| Meme10Memu explică (pentru Simpatic):

Evreii au avut parte de binecuvantari speciale.

Răspuns utilizator avertizat
| Ineys a răspuns:

Moral/imoral se raporteaza automat la societate, citeste pe Dex si ai sa vezi, deci implicit e vorba de subiectivitate. Subiectivitatea societatii ca un intreg, nu a unui singur individ.

Obiectiv: Care există în afara conștiinței omenești și independent de ea.

Soarele rasare in fiecare zi - obiectiv.
Verde e mai frumos decat rosu - subiectiv.

"Valorile morale obiective exista?" - Nu.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Exista moralitate obiectiva pentru ca oridecate ori nu s-a recunoscut ca exista au aparut conflicte internationale.

Si asta duce pana la a hotara cati copii sa aiba o familie. A face mai multi copii decat permite suprafata pamantului pentru un trai decent e imoral si conduce la conflicte si moarte.

| mastadont a răspuns:

Nu există moralitate obiectivă, moralitatea e subiectivă și de aceea există atâtea controverse despre acest subiect.
O dată, un om a primit în dar un cal. Toți din sat îl invidiau, ce cal mândru și frumos, ce cal minunat îi spuneau, însă el le răspundea flegmatic, nu știu dacă e chiar așa. Când l-a călărit pentru prima dată însă și-a rupt piciorul. Deja lumea vorbea: vai săracul de tine, ce necaz pe capul tău, ce cal nărăvaș, m-ai bine nu-l primeai. El le răspundea însă flegmatic: nu știu dacă o fi chiar așa... După vreo câteva zile începe marele război iar toți bărbații din sat sunt chemați la oaste. Cum omul nostru avea piciorul rupt reușește să scape miraculos de armată. Nu știu dacă o fi așa de bine, le spunea el vecinilor...
Răul și binele sunt subiective și fiecare este dator să decidă pentru el însuși ce e mai bine de făcut, nu putem ști dinainte ce consecințe poate avea o acțiune făcută de noi. Dacă cineva îl călca pe hitler cu trăsura sau dacă îi cădea o cărămidă-n cap ar fi fost un lucru bun sau rău?

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Daca cineva vine si te bate il consideri imoral? Sa nu spui ca e imoral ca te baga in spital. Asa ca vorbesti gresit. De ce iti ceri drepturile daca spui ca nu exista moralitate obiectiva? Nu vezi cat de absurd gandesti?

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

În acest caz e clar că e imoral că m-a bătut, e simplu. Dar în exemplele pe care ți le-am dat nu e așa de simplu să-ți dai seama ce e rău și ce e bine. Să fumezi iarbă e bine sau e rău? Sunt studii care arată beneficiile acesteia, sunt studii care arată daunele pe care ți le poate provoca. Obiectiv e bine sau e rău? Îmi cer drepturile pentru că există anumite legi care încearcă să obiectivizeze oarecum moralitatea și să stabilească ce e etic și ce nu. În Olanda și într-o mare parte din america e moral și e permis să fumezi iarbă, la noi nu. Înseamnă asta că la noi e rău să fumezi iarbă și la ei e bine?

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Sa nu spui ca sunt imoral.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Să te văd... Că văd că la bătut ești bun dar când vine vorba să răspunzi cu argumente pertinente ești pe lângă... Nu știi cum să răspunzi și o dai pe bătaie, caz clasic de curtea școlii.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Sa nu-mi spui ca ti-am facut ceva rau.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu te-am bătut deja prin cuvinte. Acum să te văd pe tine... E greu când o filosofie personală îngrijită și întreținută cu atâta trudă, pentru care ai căutat argumente orbește fără să iei în considerare și alte variante este dărâmată printr-un singur răspuns pe TPU... Dacă mi-ar face cineva așa aș sări și eu la bătaie cred lol. Doar că eu, spre deosebire de tine, gândesc pentru mine și nu mă las influențat de ce scriu și ce spun alții.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Te minti singur.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Mai gandeste-te.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Și dacă sunt mai tare și te bat eu? O să zici că te-a bătut moralitatea? Oricum ești KO doar că nu vrei să recunoști, văd că argumente încă n-ai adus așa că ciocu mic și joc de glezne.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Nu ai ce cauta la tribunal chiar daca esti furat, batut etc. fiindca spui ca nu exista moralitate obiectiva.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu dau nici doi bani pe părerea ta așa că te rog, încearcă.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Verifica daca merge dusul.

| Meme10Memu explică:

Cineva a spus ca "din perspectiva atee, în afara consecinţelor sociale, nu este nimic rău în a ucide sau abuza pe cineva."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca nu exista valori morale obiective nici daca Dumnezeu exista.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Atunci daca te bate cineva sa nu spui ca e imoral. Acum vezi cat de absurd esti? Dumnezeu = viata. Daca respingi pe Dumnezeu respingi prin definitie viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu, nu vad. Eu, precum majoritatea oamenilor, consider ca este imoral dar recunosc faptul ca aceasta parere este bazata pe valorile mele morale subiective.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Aici vorbim despre valori morale obiective. Dupa multe razboaie milenare valorile morale obiective au ramas aceleasi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ai intrebat daca valorile morale obiective exista. Eu am spus : " Consider ca nu".

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Da, si apoi eu am spus ca daca vine cineva si te bate sa nu spui ca e imoral. Nu vezi cat de absurd gandesti? Pericol social.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai deja ti-am spus: pot spune ca este imoral bazat pe valorile mele subiective. Uite care este pozitia mea: daca ai un "scop" moral, daca vrei sa-i zici asa, atunci exista o modalitate obiectiva pentru a atinge acel scop. Ideea este ca acel scop moral este subiectiv. Fiintele sensibile (in mare parte), in mod natural isi doresc minimizarea suferintei si maximizarea placerii. Asa ca daca folosesti asta drept scopul tau moral atunci prin deductie logica poti hotarî daca o actiune coincide scopului tau moral. Acum de ce consider ca scopul este subiectiv : daca nu exista Dumnezeu atunci e destul de clar ca acest scop este bazat pe strict opinia fiecaruia; pe de alta parte, daca exista Dumnezeu si ne-ar da el acest scop pe care sa se bazeze valorile noastre morale, atunci scopul este bazat pe opinia subiectiva a Domnului, pe perspectiva lui.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Fiindca nu exista alt dumnezeu mai mare decat Dumnezeu, Dumnezeu e realitatea obiectiva cu moralitatea obiectiva.

Tu degeaba vii si spui ca e subiectiv ca nu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Tot exista o problema aici. Daca extinzi logica ajungi la concluzia ca nu exista subiectivitate. Daca fiecare opinie a lui Dumnezeu este obiectiva atunci nu exista subiectivitate. Acum hai sa luam ceva ce cu totii consideram subiectiv: gustul; cu totii avem gusturi diferite dar oamenii in mod natural au gusturi similare in mare parte. Dar daca Dumnezeu este de parere ca ananasul are gust bun, pepenele nu are gust bun si morcovii au gust neutru atunci asa este. Daca esti de parere ca totul este obiectiv, bazat pe opinia lui Dumnezeu, atunci pozitia ta este consecventa. Insa daca esti de parere ca exista subiectivitate atunci exista o contradictie aici.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Faci o ciorba. Moralitatea nu are legatura daca tie iti place sau nu merele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

N-ai ințeles nimic...

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Tu nu ai inteles nimic. Daca exista obiectiv exista si subiectiv. Daca exista subiectiv nu inseamna ca nu exista obiectiv.