| Michael11 a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista, daca nu exista pacat, daca nu exista bine si rau, daca suntem doar animale evoluate atunci de ce avem fiecare o constiinta? Una din definitiile constiintei este : "Sentiment de responsabilitate morală a individului față de propria sa conduită ". De unde e acest sentiment de responsabilitate morala? De ce ne avertizeza pe fiicare propriile constiinte atunci cand gresim? De ce oamenii isi cer iertare sau recunosc cand gresesc? De ce ateii stiu cand au facut ceva gresit? Cine le-a spus asta? Cine a pus legea morala in om?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum sa fie inventata daca e scrisa in noi, in adancul sufletelor noastre.
Doar nu gandesti cu dreapta si simti cu stanga.

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Moralitatea seculara e mult mai buna decat moralitatea biblica, cea biblica fiind primitiva si barbara. Daca vrei exemplu de oameni care traiesc dupa regulile Bibliei: talibanii din Afganistan.

| Michael11 explică (pentru doctorandus):

M-ai facut sa rad laughing) Asta e cea mai tare gluma pe care am auzit-o in ultimul timp: " talibanii din Afganistan traiesc dupa regulile Bibliei ". Talibanii sunt musulmani sunniti si fundamentalisti. Adica sunt mult mai stricti ca musulmanii obisnuiti. Dar, foarte interesant, ei nu se iau dupa Coran ci dupa.....Biblie laughing) Dar ei nu sunt crestini, ci in continuare raman musulmani sunniti fundamentalisti. Adica acum ei omoara oameni dar nu dupa indemnurile Coranulu ( pentru ca l-au dat la o parte ) ci dupa indemnurile Bibliei. Adica talibanii si crestinii sunt frati in Domnul si se iubesc unii pe altii. Adica trupele straine care au mers in Afganistan nu au mers sa mentina pacea, ci ca sa se roage impreuna cu talibanii. Atunci cand explodeaza cate o mina in Afganistan, soldatii ramasi in viata ar trebui sa stie ca acea mina a explodat din dragoste. Iti multumesc ca m-ai facut sa rad laughing)

| doctorandus a răspuns (pentru Michael11):

Coranul a fost scris cu mult copy/paste din Biblie. Regulile lor barbare le-au preluat de la evrei si crestini.

| Wr3nch a răspuns:

Bunul simt nenea. Nu e nevoie de Dumnezeu si iazul de fac sa stii ica nu e ok sa minti sau sa furi.

| Michael11 explică (pentru Wr3nch):

Si cine a pus bunul simt in om, nenea?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Michael11):

Noi insine. Moralitatea e inventata tot de oameni, de pe urma evolutiei noastre sociale.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba eu zic ca e inventata. Exista hoti ce nu regreta. Exista criminali in serie ce nu regreta. Exista violatori ce nu regreta, si lista se poate extinde. Depinde de cum "dresezi" copiii de mici si ce considera ei ca e bine sau rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Acei hoti au mustrari pe constiinta, stai chill, ca daca nu aveau nu mai furau noaptea, sau daca furau, furau de fata cu oamenii.
Acei criminali sunt o minoritate, ceea ce mai inseamna ca sunt bolnavi mintal sau psihopati.
Si asa mai departe.

Deci nu poti zice ca ne nastem rai/imorali, nici buni/morali, doar ca ne nastem cu amandoua(Yin Yang).

| Michael11 explică (pentru LupusDei1993):

Sa inteleg ca atunci cand se naste un copil i se administreaza prima doza de constiinta, de bun simt sau de moralitate asa cum se pune carburant in masina. Cand doza administrata si-a pierdut efectul, i se administreaza a doua doza ( i se face rapelul ) si asa mai departe.

Spuneai ca moralitatea e inventata de oameni. Atunci omul ( oamenii ) care au inventat moralitatea nu aveau moralitate inainte ca ea sa fi fost inventata. Cum au reusit niste oameni fara moralitate sa inventeze moralitatea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu are cum sa fie inventata daca e scrisa in noi, in adancul sufletelor noastre.
Doar nu gandesti cu dreapta si simti cu stanga.

| Mayhem666 a răspuns:

Dar de unii psihopati care nu au nici un fel de remorsa dupa ce omoara pe cineva ce mai spui? Ei nu au constiinta?
E ceva psihologic, iar constiinta e produsa de creierul evoluat.

| Michael11 explică (pentru Mayhem666):

La bolnavii psihici nu se poate vorbi de constiinta, bun simt sau moralitate. Nu poti spune despre un om nebun ca are bun simt. Creierul unui astfel de om e afectat intr-o masura mai mica sau mai mare.

| doctorandus a răspuns (pentru Michael11):

Eterna intrebare despre infractori: mad or bad?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Michael11):

Constiinta exista indiferent de starea psihica. Doar pentru ca nu se aliniaza cu ceea ce ai spus tu, nu inseamna ca trebuie exclus pentru ca asa spui tu.
Eu ti-am dovedit ca ai gresit, iar tu ce faci? Vrei tu neaparat sa nu pierzi de esti in stare si sa respingi un raspuns pentru ca nu sti ce sa spui impotriva lui.
Ia uite ca eu ti-am dovedit contrariul. E problema ta ca nu iti comvine raspunsul, mai ales ca e adevarat si contrazice afirmatia ta.

| Michael11 explică (pentru Mayhem666):

"Constiinta exista indiferent de starea psihica."

Nu sunt medic psihiatru si nici psiholog, dar nu cred ca aceasta afirmatie e adevarata. Poate e adevarata atunci cand ne referim la bonavii psihici, dar doar in anumite cazuri. Un creier afectat de boala nu cred ca mai functioneaza normal. Sunt unii bolnavi psihici care daca isi iau medicamentele, au momente de luciditate. Este posibil ca doar in acele momente de luciditate sa auda vocea interioara a constiintei. Dar, asta este doar o parere. Nu sunt 100 % convins ca e asa.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Michael11):

E clar ca nu se poate discuta cu tine. Nici nu stiu de ce ma mai chinui sa explic ceva, daca persoana cu care vorbesc nici macar nu vrea sa asculte.

| halogen001 a răspuns:

E rezultatul evolutiei, socializarii si educatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abraham Lincoln spunea:
"Atunci cand fac bine, ma simt bine. Atunci cand fac rau, ma simt rau. Asta este religia mea"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitări pentru întrebare, e construită interesant. happy

| chuckmanson a răspuns:

"daca suntem doar animale evoluate atunci de ce avem fiecare o constiinta? "
Pentru că suntem animale evoluate!
Evoluția este fenomenul responsabil pentru sentimentul de conștiință. Datorită faptului că suntem animale sociale crescută de o mamă care ne îngrijește ne-a ajutat să dezvoltăm empatie pentru alții. Compasiunea a fost și este o unealtă esențială pentru supraviețuirea speciei umane, iar asta este valabil pentru toate animalele sociale. Orice persoană cu un cățel ar trebui să își dea seama de asta. Indivizii care colaborează cu membrii grupului pentru binele comun sunt cei mai productivi pentru societate, iar cei devianți, adică cei care nu cooperează și care rănesc alți indivizi din grupul respectiv tind să fie ostracizați.
Ce mi se pare amuzant despre creștinii care spun că nu există moralitate fără zeul biblic, pa lângă faptul că zeul lor este un monstru mai rău ca Hitler, este că animalele sunt capabile de moralitate și deseori o prezintă. Deci dacă tu spui că fără biblie nu poți fi moral, înseamnă că afirmi despre tine că ești inferior animalelor.