| kira30 a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista, viata nu are niciun scop. Daca esti condamnat sa mori, pâna la urma felul cum traiesti nu are nicio importanta. Într-un final, nici macar nu conteaza daca ai existat sau nu. Sigur, viata ta ar putea avea un sens relativ prin faptul ca i-ai influentat pe altii sau ca ai schimbat cursul istoriei, dar, în cele din urma, murim cu totii si nu are nicio importanta cine esti sau ce faci. Viata ta este nesemnificativa.

Fie un Creator a adus universul în existenta, fie universul aparut din nimic.
Universul nu a aparut din nimic (deoarece nimic nu poate sa apara din nimic)
Prin urmare, un Creator a adus universul în existenta.

Deci...de ce a aparut universul?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Cautarea scopului vietii a framantat mintile oamenilor timp de mii de ani. Punem intrebari egocentrice cum sunt:Ce vreau eu sa fiu? Ce trebuie sa fac cu viata mea? Care sunt idealuurile mele, visurile mele cu privire la viitorul meu? Nu poti afla scopul vietii tale incepand sa iti concentrezi atentia asupra asupra propriei fiinte.Trebuie sa incepi cu Dumnezeu, Creatorul tau.Tu existi numai pentru ca Dumnezeu a vrut sa existi.Numai in Dumnezeu ne putem gasi originea, identitatea, importanta, scopul, ratiunea existentei noastre si destinul nostru.Tu ai fost creat pentru placerea lui Dumnezeu.Ca sa ne asemanam cu Hristos.Sa fim sfinti.Ai fost modelat pentru a-I slujit lui Dumnezeu.

9 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Poate ca nu a aparut, poate ca a fost dintotdeauna! sau poate ca felul in care a aparut si motivul pentru care a aparut e dincolo de capacitatea noastra de intelegere, deocamdata.
http://www.youtube.com/watch?v=XG992oflt24&NR=1

P.S.1: cand citezi sau copiezi de undeva, e frumos sa pui ghilimele sau sa dai sursa :P http://www.reasonablefaith.org/romanian/exist-dumnezeu

P.S.2: cel mai mult mi-a placut de acolo aia cu fine-tuning-ul universului :))

| RAY a răspuns:

Daca Dumnezeu nu exista, viata nu are niciun scop

gresit, 68% din populatia lumii traieste fara zeul tau cea ce demonstreaza clar ca poti trai fara zeul tau de ce nu fara nici un zeu ca budisti sau deisti, ateii, agnostici 1 miliard de oamenii, si acesti oamenii au creat tehnologia din prezent scopul lor era sa faca ceva nu sa ceara ajutor divin
Daca esti condamnat sa mori
cu toti murim demonstreaza ca crestini nu mor

Într-un final, nici macar nu conteaza daca ai existat sau nu
ba conteaza cea ce aii facut esti in amintirile celor dragi, dar find crestin asta isi garanteaza ceva?
Sigur, viata ta ar putea avea un sens relativ prin faptul ca i-ai influentat pe altii sau ca ai schimbat cursul istoriei, dar, în cele din urma, murim cu totii si nu are nicio importanta cine esti sau ce faci. Viata ta este nesemnificativa.
dar asta e adevarul te nasti, traiesti, mori
te rog nu spune ca e nesiminicativa daca nu era gates nu scriai tu acum pe un pc
Fie un Creator a adus universul în existenta, fie universul aparut din nimic.

Universul nu a aparut din nimic (deoarece nimic nu poate sa apara din nimic)
de ce intrebi in favoarea ta?
cum a aparut un zeu din nimic cum a creat totul din nimic?
astea doua intrebari demonstreaza un zeu deist nu teist
Deci...de ce a aparut universul?

. Dumnezeu a fost întotdeauna expresia necunoasterii umane. Când oamenii nu stiau ce e traznetul, au spus ca Zeus sau Thor (dependent de geografie) provoaca traznetele. Când nu stiam ca cerul nu e solid, credeam ca cerul e
o tarie. Pâna sa stim cum apar cutremurele (placile tectonice) credeam ca zeii sunt furiosi. Acum, Dumnezeu a ajuns sa fie pus cel mult la originea universului pentru ca nu stim exact ce a fost înainte de formarea universului, dar daca istoria e un indicator, vor fi tot mai mici golurile în care va fi loc pentru Dumnezeu
inca nu stim cauza acelui big bang, dar daca tu afirmi ca exista dumnezeu dovedesteo prin dovezi clare, directe, stiintifice nu pesudo-argumente

| Mădă0611 a răspuns:

Ca s-a "stins" alt "Univers" laughing
Daca in biblie se vorbeste doar despre Pamant, Luna si Soare (nu ca stea), ca exista si alte versuri (uni-vers) nu trebuia sa se stie, din moment ce duhul sfant a dat informatii din casa? Si sa nu mai spun de alte planete, stele, galaxii.

Deci...de ce a aparut dumnezeu daca nu el a creat tot ce exista? Pentru ca exista necunoastere/ignoranta.

| Zenit313 a răspuns:

"Daca Dumnezeu nu exista, viata nu are niciun scop. "
Doar oamenii slabi si fricosi spun asta!
"Sensul vietii este sa ii dai un sens"

"Daca esti condamnat sa mori, pâna la urma felul cum traiesti nu are nicio importanta. "
Toti murim, nu conteaza cum murim, conteaza cum traim!
Doar o viata avem si se termina totul!

"Într-un final, nici macar nu conteaza daca ai existat sau nu."
Asta daca nu ai lasat nimic in urma.

"Viata ta este nesemnificativa. "
Din punctul tau bolnav de vedere!
Filozofia ta este foarte periculoasa...

"Universul nu a aparut din nimic (deoarece nimic nu poate sa apara din nimic).
Prin urmare, un Creator a adus universul în existenta.
Deci...de ce a aparut universul?"

Esti obsedat de intrebarile astea!
NU STIM, ai rabdare pana cand aflam!
Pana cand aflam, fii bun si traieste-ti viata cum stii tu mai bine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 intrebari foarte simple :
1 - Din ce a facut acel "creator" totul? Din nimic nu poate (chiar tu ai zis) deci a folosit materiale deja existente.
2 - De unde au aparut acele materiale?
3 - De unde a aparut acel creator? Sau mai bine spus : poti sa dovedesti ca acel creator chiar exista? (sigur ca nu)

Bonus :
1 - cum ai ajuns la concluzia ca acel creator este un zeu?
2 - cum ai ajuns la concluzia ca acel creator este zeul tau?

* realizezi ca trebuie sa dovedesti existenta zeului tau nu? Pana nu aduci dovezi clare, afirmatiile ca cele de mai sus (afirmatii ce tin de favoritism) trebuie sa fie incepute cu "parerea mea" sau "eu cred ca". Intelegi de ce sau e prea complicat?

| Calininio a răspuns:

Scopul vietii este sa dam vietii un scop. Deci invatati fizica pentru a vedea cum a aparut universul.

| yanira4u a răspuns:

Universul nu a aparut din nimic pentru ca nimic nu poate sa apara din nimic? atunci dumnezeu cum a aparut? din ce, se presupune desigur, a facut el tot?

| Papillon09 a răspuns:

Viata are un scop, dar depinde de fiecare om cum intelege acest scop, ce asteptari are el de la viata, si pentru ce crede el ca a fost creat( sau a aparut). Oamenii au fost creati pentru a trai bine si frumos asa cum ne este prezentat in Geneza, insa datorita pacatului care a intrat in om, totul a luat o alta intorsatura si normal ca omul deoarece vede consecintele pacatului se intreaba de ce mai exista, dar nu se uita la originile lui pentru a vedea cum traia omul intial. Dumnezeu vrea sa le dea oamenilor o indentitate si gandire, ratiune mai mare decat a animalelor, dar daca ei resping asta, si nu accepta statutul lor superior fata de cel al animalelor si vor sa se denigreze umilindu-se este treaba lor. Evolutionistii sustin in primul rand ca au evoluat de la o stare de animal, deci stramosii lor au fost niste animale fara ratiune si gandire, si mai sustin si ca dupa moarte nu mai exista altceva, numai animalele nu stiu ce este aceea moarte si nu se tem de ea, Dumnezeu nu le-a dat aceasta capacitate de a constientiza moartea pentru ca nu au nevoie de ea, pentru ca viata lor se termina atunci cand mor, deci nu au nevoie sa stie cand mor, pentru ca nu are nici o importanta, pe cand pentru oameni are, de aceea Dumnezeu i-a inzestrat pe oameni cu capacitatea de a constientiza ce este moartea si ce urmeaza dupa ea tocmai pentru a se pregati, insa pe animale nu, la oameni nu se termina aici totul ca si la animale. Dar oamenii spun ca totul se termina aici, la fel ca si la animale.
Toti avem un scop, Dumnezeu ne-a dat tuturor un scop, insa fiecare isi traieste viata cum considera el ca este mai bine, fiind constient ca este bine sau nu. happy

| ChR a răspuns:

Pentru ca maicata tea fatat pe anus

neam cam saturat de argumentul infect de "viata n-are sens fara fantezii omenesti" aka pupati sefu(dumnezeu) in cur sa nu te omoare