| mentholinks a întrebat:

Daca Dumnezeu nu v-ar mai da viata vesnica ci sa zicem doar vreo 1000 de ani de trait fericiti pe lumea cealalta, cum ati reactiona?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca as stii ca exista Iahve cu adevarat si mi-ar face oferta asta nu as accepta, viata nu are nici un sens fara suferinta, fericirea e doar o fantezie care duce la suferinta, si ai sarbatorit Shavuot?

| AvalohAlyn a răspuns:

E foarte bine si atat. Sper sa mai existe ceva dupa moarte insa vreau sa traiesc viata asta, sa nu ma mai gandesc la moarte

| Steregoi a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cine traieste vesnic nu se mai gandeste la moarte dubla sau nu se mai gandeste ca va muri dublu. Moartea simpla e nimic in comparatie cu moartea a doua sau moartea dubla. Cei care nu cred in viata vesnica sau desconsidera viata vesnica de fapt pacatuiesc impotriva Duhului Sfant prin care omul primeste viata vesnica. Pacatul impotriva Duhului Sfant e de neiertat.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Habar nu ai ce inseamna pacatul contra Duhului Sfant. Mai studiaza.

| Donsavas a răspuns:

Cum ar reacționa orice om normal, cu respingere. S ar infricosa. Lumea cealaltă e o "capcana" iluzorie. Ne este necunoscută. Cum ar trebui să reacționăm? Me am bucura de ce avem, Nu?

| Steregoi a răspuns:

Cand omul moare nu mai reactioneaza in niciun fel. Pana la cei 1000 de ani impliniti vom trai cu speranta ca vor urma alte mii si viata vesnica fara sfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și după ăia 1000 dispărem de tot sau ne reîncarnăm?

| 6684464 a răspuns:

Pf... nca 1000 de ani in plus, FERICITI?! Nu multumesc! laughing

| Alfred0703 a răspuns:

Oricum nu ne da nimic, asa ca mi-as trai viata ca pana acum.

| Saiko10 a răspuns:

Mai bine decat nimic.