| RAY a întrebat:

Dacă Dumnezeu știe dinainte ce va decide o persoană, cum poate exista liberul arbitru?

8 răspunsuri:
| RAY explică:

„Știe Dumnezeu sau nu știe că un anumit individ va fi bun sau rău? Dacă spui „El știe", atunci rezultă neapărat că omul este obligat să acționeze așa cum Dumnezeu știa dinainte cum ar acționa, altfel, Cunoașterea lui Dumnezeu ar fi imperfectă…

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul alege dacă alege binele sau răul, dacă vrea sa trăiască cum vrea Dumnezeu sau nu. Omul face atâtea alegeri pe pământ de buna voie și NESILIT de nimeni. Dumnezeu cunoaște lucrul ăsta și știe dacă un om pana la sfârșitul vietii lui se va întoarce la Dumnezeu sau nu, știe dacă va face un anumit lucru, știe în ce mod va muri acea persoana, ii știe gândurile, trăirile, sentimentele, TOTUL pe DEPLIN. Asta nu înseamnă nicidecum că Dumnezeu controlează oamenii ca să facă voia Lui sau nu. Dumnezeu cunoaste totul (trecut, prezent și viitor) dar nu El controlează totul astfel încat noi sa fim ca niște marionete. Nu stiu e logică ai tu, dar e greșită.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

„Știe Dumnezeu sau nu știe că un anumit individ va fi bun sau rău? Dacă spui „El știe", atunci rezultă neapărat că omul este obligat să acționeze așa cum Dumnezeu știa dinainte cum ar acționa, altfel, Cunoașterea lui Dumnezeu ar fi imperfectă…

ce sa aleaga daca dz stie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

E a treia oară când dai copy paste la acel articol sau ce e el. TU NU ÎNȚELEGI?
Dumnezeu știe ce vei alege tu. Și un copil mic ar înțelege

| slayer09 a răspuns:

Dumnezeu stie totul...dar nu se baga intre noi pana nu ii cerem noi asta. Adica se uita la noi si vede ce facem si ce vrem sa facem si atunci cand El vede ca noi o luam pe o cale gresita, incearca sa ne dea impulsuri sau intamplari astfel incat sa ne dam seama ca suntem pe o cale gresita. Totul tine de noi si de credinta noasta in Dumnezeu. Daca noi vrem ca Dumnezeu sa lucreze si sa ne invete si sa ne intelepteasca, e alegerea noastra sa Il lasam pe El sa ne ghideze. Si viata va fi mai frumoasa. Altfel, pe mana noastra si fara Dumnezeu, vom merge ca orbii prin lumea asta si vom fi plin de stres, nevoi, dorinte...etc.

| RAY explică (pentru slayer09):

Creștini sunt buni și sfinți

| GigiB98 a răspuns:

Ray,in zona aia timpul nu exista.

| RAY explică (pentru GigiB98):

Lasa timpul ca nu vb de timp