| Gruge a întrebat:

Daca "Dumnezeu" v-ar cere sa va omorati frati, surori, parinti etc., pentru El ati face-o?
Si nu spuneti ca "Dumnezeu" nu v-ar cere asa ceva cand in biblie avem un exemplu clar in aceasta privinta si anume nenea Avraam caruia i s-a cerut cu nerusinare sa isi omoare copilul pentru El(tiranul).
http://ro.wikisource.org/wiki/Biblia/Vechiul_Testament/F acerea/Capitolul_22

Deci cati dintre voi ati putea asculta de un asemenea narcisist fara pic de bun simt care cica ar fi Dumnezeu(ce jignire la adresa adevaratului Dumnezeu, daca exista)?

8 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Acest exemplu nu este concludent,pentru ca este unul favorabil crestinilor.Ei au dreptate, in capitolul asta de poveste fantastica, zeul narcisist si egoist chiar l-a pus la incercare pe Avraam, nu avea de gand sa il lase sa il omoare pe Isaac, era un fel de provocare.

Cel mai bun exemplu pentru cruzimea si dragostea de sine enorma ce si-o poarta Dumnezeu se gaseste in alt pasaj.Deuteronom,13 sau 14, nu mai stiu exact,se specifica clar: "Cel ce nu ma pune mai presus de fratele sau,de mama sa,de tatal sau,sau de sora sa,nu este vrednic de mine".Nu imi aduc aminte cu exactitate cum era pasajul, dar IIRC, se zicea acolo ceva si de ucis al fratilor/parintilor, pentru a-i dovedi lui Dumnezeu dragostea neasemuita ce i-o porti.

E o absurditate sa sacrifici macar ceva pentru un zeu ce nu exista, deoarece inexistenta lui Dumnezeu este extrem de usor de dovedit.De fapt, toate sacrificiile umane facute pentru a "imbuna" zeii merita pedepsite cu o scalpare si apoi o ciopartire meseriasa.Vina? Iresponsabilitate si cretinism in forme acute si patologice.

| costis a răspuns:

Uf, imi distrugi convingerile...

| 4b a răspuns:

Dumnezeu te pune la incercare, iar pentru Avraam a fost cea mai mare proba care putea veni asupra unei fiinte omenesti; cand Dumnezeu incearca, pune la proba un om.
Sacrificarea fiintelor omenesti, mai ales a copiilor, era obisnuita; atat Biblia cat si arheologia afirma ca, Canaanitii practicau astfel de ritualuri; de aceea, ideea de a sacrifica zeilor pe intaiul sau nascut nu ii era straina, in timp ce Dumnezeu a oprit in mod explicit astfel de sacrificii(Levetic 18:21); in suprema incercare a unei vieti lungi si plina de evenimente, Avraam a ascultat fara sa puna nici o singura intrebare, fara sa puna nici o singura obiectie, si fara sa caute sfat omenesc; cand este vorba de principiu, crestinul matur nu mai doreste nimic decat o clara implinire a datoriei; totusi, iti poti imagina ce lupta se afla in inima lui?! Este greu de imaginat amestecul de simtaminte care trebuie sa se fi agitat in inima lui Isaac: uimire, groaza, resemnare si in cele din urma, credinta si nadejde; daca asta era vointa Lui, el socotea ca o cinste sa-si de-a viata ca jertfa; un tanar ca el, ar fi putut usor sa se opuna; faptul ca a inteles a fost un nobil tribut al ingrijitei educatii pe care o primise in timpul copilariei, astfel, el a devenit un simbol potrivit al Fiului Lui Dumnezeu; Avraam era gata pentru ultimul act, el demonstrase cu indestulare credinta si ascultare si astfel satisfacuse pe deplin cerinta lui Dumnezeu; nu s-a dorit moartea lui Isaac, El nu era interesat in nici un fel de astfel de jertfe, dar EL a dorit intotdeauna ascultarea voioasa a servilor Sai.
Asa ca, ai grija cui adresezi cuvintele ''tiran'', ''narcisist'' si celelalte jigniri, ok?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cum vscrii tu despre Dumnezeu, deja nu mai ai nevoie de raspuns.l-ai acuzat, l-ai judecat, l-ai condamnat.tu aici pe pamant.el cand vei merge acolo.si veti fi chit. Dumnezeu e bun si drept.nu ca tine.

| SmexyBoy a răspuns:

Raspunsul se gaseste in primul verset.

Daca s-a intamplat, ceea ce Dumnezeu ii ceruse, aflam in versetele 12 si 13.

Si nu, nu as face-o din moment ce in biblie scrie clar: Sa nu ucizi.

Sabat Shalom.

| iamy a răspuns:

Vai de tine in ziua in care El isi va face simtita prezenta in viata ta! Cu siguranta va veni acea zi.
Stii ce nu inteleg eu la voi? De ce atatea cuvinte grele? De ce sunteti atat de inversunati sa luptati impotriva ''cuiva '' care nu exista.Nici eu nu cred buddha desi in jurul meu sunt destui care sustin existenta lui.
Sunteti mai josnici si mai fanatici decat prevede bunul simt.

| gaby140 a răspuns:

Eu as face-o cu exceptia unei singure fiinte MAMA!

| Gruge explică:

Mdeah cred ca ma confunzi. Da e bine sa stiu ca mai sunt oameni care arata erorile si prostia ce caracterizeaza religia crestina, iar biblia este piatra de temeleie a prostiei crestinismului.