| LupusDei1993 a întrebat:

Dacă Dumnezeu v-ar da comanda să ucideți un popor păcătos din ziua de azi prin genocid, ați face-o?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca as auzi o voce care imi spune asta as sti ca nu w de la Dumnezeu pentru ca Mantuitorul Hristos a spus ca cine ridica sabia de sabie va muri.

| CostinAlamariu a răspuns:

Intrebarea este nonsensica deoarece nu traim in perioada si contextul vechiului testament. Dumnezeu n-ar face asa ceva.
Si daca Dumnezeu mi s-ar arata cumva si ar zice asta as presupune ca e diavolul care se preface ca e Dumnezeu

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci Diavolul le-a ordonat israelitilor antici sa comita genociduri.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu. Dumnezeu le-a ordonat. Dar aia a fost in vechiul testament. Dumnezeu n-ar face asta astazi in perioada noului testament.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu, numai Adolf Hitler a avut puterea asta asupra evreiilor.

Dumnezeu este cel care ne-a dat viata si tot el este cel ce are dreptul sa ne-o ia.

Sincer mai bine l-as lasa pe EL sa o faca pentru ca eu sunt cam lenes asa si nu imi place sa ma bag in treburi din astea.

| rapandula a răspuns:

Nu

| alidenbealidenbi a răspuns:

Nu mai e valabila intrebarea ta. Isus cu ingerii vor face ordine la Armaghedonul biblic.

| Lusiaa a răspuns:

Nu.Poate m-a creat el da fratii nu mi ucid.