| mentholinks a întrebat:

Daca Dumnezeu voia ca toti sa credem in El facea El cumva sa ne dovedeasca existenta Sa, nu credeti? De ce nu va multumiti sa credeti si atatati ateii impotriva voastra? In plus Isus a spus doar sa predicati Evanghelia nu sa incercati sa-i convingeti pe oameni de existenta lui. Si din ce am vazut pe site sunt atei care stiu mai bine Evanghelia decat o stiu crestinii.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Problema este fanatismul dogmatic religios,aia e problema,cei care au citit biblia o interpreteaza si o blasfemeaza in folosul lor,traducerea fiind de multe ori eronata, practic ceea ce au vrut sa scrie cei care au scris biblia s-a cam pierdut, multe traduceri, multe interpretari, trebuie sa recunostem ca secularismul prezinta o lume mai buna ca evul mediu fanatic religios, vezi si tu ca biserica ortodoxa plus sectele considera si azi Romania ca fiind o tara unde religia e puterea, propaganda anti gay s-a putut vedea

| anonimg a răspuns:

"Sunt atei care stiu mai bine Evanghelia decat o stiu crestinii."
Adevarat. Dar acestora nu le foloseste la nimic daca nu-L cunosc pe Dumnezeu. Daca Biblia nu a schimbat inima cititorului ei, atunci ea nu si-a atins scopul.
Biblia nu este o carte cu care doar sa imbogatim cultura noastra generala. Daca in urma studierii ei, inima ramane impietrita in fata adevarurilor scrise in ea si am inchis orice canal al influentei Duhului Sfant prin care Dumnezeu ne atrage catre Sine, atunci la ce ne sunt de folos cunostintele? De aceea este si scris: "Cunostinta ingamfa, dar dragostea zideste". Inainte de a deschide Biblia trebuie sa ne deschidem inima; sa fim sinceri in a cunoaste adevarul.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Dar de ce avem ratiune daca nu il putem descoperi prin ratiune pe dumnezeu? de ce trebuie sa ignoram ratiunea si sa facem apel la emoti? asta nu inteleg teisti ca atei nu vor dovada cu deschiderea inimi, asa te poti deschise la orice zeitate

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Când vorbim despre Dumnezeu trebuie să dăm cu totul la o parte modul omenesc de gândire. Să-L lăsăm pe El să ne explice lucrurile Sale. Altfel ce putem să înțelegem noi despre nașterea din nou, mântuire, credință și iertare?
De exemplu, pentru cei care nu sunt familiarizați cu programarea, ce ar putea înțelege ei din ea? Logica și ratiunea divină sunt total diferite de ceea ce cunoaștem noi. Total diferit.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Asta nu e un argument rational, programarea este ceva logic si matematica, nu este ceva bazat pe o credinta, 2 + 2 =4 se poate dovedi nu e nevoie de credinta, tu vrei sa credem totul doar prin credinta

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Când vom cunoaște pe Dumnezeu vom vedea semnificația credinței. Până atunci totul nu că ni se va părea o nebunie, ci chiar este o nebunie.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Asta e o credinta, cand vom = o asteptare bazata pe nimic, asta vom vedea cand ingerasi vor canta manele, atunci va fi muzica cereasca, e acelasi

| milan9 a răspuns:

"Facea El cumva sa ne dovedeasca existenta Sa" daca voia ca toti sa credem in mod fortat. Dumnezeu vrea ca noi sa credem, DAR NU IN MOD FORTAT. Si de aceea... RESPONSABILITATEA de a vrea sau de a nu vrea sa VEDEM ne ramane noua.

Stii vorba aceea... "Pentru cel care doreste sa creada (a se intelege faptul ca este sincer in cautarea lui) am o mie de argumente. Pentru cel care nu vrea insa sa creada nu am nici un argument (le vede sau le doreste respinse din oficiu)". sad

| Octavian199 a răspuns:

'Crede si nu cerceta '. Altfel ajungi in iad rolling on the floor

| Rankup a răspuns (pentru Octavian199):

Mereu aud replica asta dar ar trebui sa stiti ca replica asta a fost folosita de biserica in perioada renasteri sau cam asa ceva(1300 – 1600) adica acum mai bine de 400 de ani, nu sunt sigur daca se afla si in biblia dar cred ca da, infine, Crede si nu cerceta este inversul a ce zicea Iisus

| Octavian199 a răspuns (pentru Rankup):

Deci.Am voie sa 'dau cu biblia de pamant'?

| Superior a răspuns (pentru Octavian199):

Trebuie sa fii extrem de limitat si ignorant sa asociezi pe Dumnezeu cu acea replica.
Foarte.

| Octavian199 a răspuns (pentru Superior):

Tare asta cu 'limitstul'.Asa ii fac pe atei crestinii?

| Rankup a răspuns (pentru Octavian199):

Dap,eu ii dau lui dizel in capcu biblia cand ii mananc mancarea cainelui, sau poti sa eu aratati lu' dani sa o citeasca ca nu prea cred ca a facut-o

| Octavian199 a răspuns (pentru Superior):

Limitat e ala care crede in zei fictivi.Ai auzit de poveste 'hainele cele noi ale imparatului'?

| Octavian199 a răspuns:

Normal ca unii atei o stiu. Pentru ca unii crestini nu citesc biblia.Ia uite cum vine 'crede si nu cerceta' rolling on the floor

| Ion4k a răspuns:

Da stii ca si diavolul stie biblia pe derost dar nu vrea sa o implineasca din cauza mândriei.