| TrăieşteClipa a întrebat:

Daca dumnezeul biblic era omniscient, de ce nu stia de penicilina si de faptul ca bandajele nu se refolosesc?
Ar fi salvat sute de milioane de vieti.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Tu poti sa stii un lucru, si, din diverse motive, sa nu te bagi, nu?
Poate ca nu salvarea unei vieti pamintene e telul suprem, cit cum e traita acea viata.

| TrăieşteClipa explică (pentru cristi202):

Somn usor in continuare, Cristi.

| cristi202 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Multumesc! Vise placute! happy tongue happy

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu se implica în aceste lucruri. Azi lumea nu e condusa de el, dar curând va fi. 1Ioan5:19.

| TrăieşteClipa explică (pentru danay72):

"Anonimul care a scris Evanghelia dupa Ioan, a cam batut campii."
Eu 17:25

suntserios
| suntserios a răspuns:

O fi stiut, dar nu il asculta nimeni poate. Erau mai atenti cand le zicea sa construiasca biserici, sa omoare oameni in numele religie, sa persecute oameni pentru credinta lor, sa nu lasa femeile la menstruatia in biserica samd.

| Nilsson a răspuns:

De fapt, Dumnezeu (Cel biblic) chiar a salvat nenumarate vieti, dand niste simple instructiuni de igiena, alimentatie si carantina, asta cu aproape 3000 de ani inainte sa apara medicina moderna si sa descopere ca oamenii sunt decimati de boli pentru ca nu se spala.
Doar prin simpla ascultare, oamenii ar fi putut evita bolile contagioase (prin spalare si neatingandu-se de morti), bolile ce tin de alimentatie (neconsumand animale necurate, grasime si sange, unde se acumuleaza toxinele), ba chiar si bolile cu transmitere sexuala, prin conduita morala.
Comunitatile de evrei chiar erau persecutate in evul mediu, pentru ca ciuma ii cam ``evita`` ca urmare a respectarii acestori reguli.
Dar pe langa astea, nu e uimitor cum Dumenzeu a lasat in natura remedii pentru aproape orice boala? Penicilina a fost descoperita din banalul mucegai, si culmea, accidental.
Am vazut ca ai o cultura destul de bogata, nu inteleg de ce esti asa de inversunat impotriva credintei

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns:

El ne iubeste, dar vrea sa ne lase sa descoperim singuri. Crezi ca aca nu voia El se descoperea penicilina? Totul se face cu voia Lui, iar El vrea sa se faca la momentul potrivit.