| Neverrrrrr a întrebat:

,,Dacă Dumnezeul tău spune că el este singura cale spre Rai, transmite-i acest mesaj al lui Rob Greenfield":
„Sunt un om bun. Sunt bun faţă de semenii mei oameni. Sunt bun cu toate animalele şi creaturile. Sunt bun cu pământul. Sunt bun cu mine însumi. Sunt bun de dragul de a fi bun. Nu pentru o religie anume. Nu pentru vreun guvern anume. Nu pentru vreun grup anume sau club. Sunt bun deoarece vreau să răspândesc fericire şi sănătate pe acest pământ. Însă conform religiei creştine, o să ajung să ard în iad pentru eternitate. Conform islamului, această viaţă pe care o trăiesc nu îmi asigură nici măcar un colţisor în paradisul sau. Conform multor religii, procedez greşit. Nu pentru că aş fi făcut de fapt ceva greşit, ci pentru că nu fac binele meu în numele Dumnezeului lor.
Conform regulilor după care funcţionează 50% din această lume, felul meu pur de a trăi şi viaţa mea bună nu sunt acceptate deoarece nu sunt pentru Dumnezeu. Există 2 miliarde de creştini ce alcătuiesc 30% din populaţia lumii. Conform acestora, celelalte 5 miliarde de oameni de pe pământ vor arde în iad pentru eternitate. Nu din cauza acţiunilor lor reale sau a cuvintelor, ci pur şi simplu fiindcă nu cred în acest Dumnezeu special pe care ei l-au ales că fiind Dumnezeul potrivit.
Nu există nicio logică şi niciun sens că una dintre aceste religii să aibă dreptate în detrimentul uneia din cele 4000 de alte religii care există pe acest pământ. Dacă una din ele are dreptate la urma urmei şi Dumnezeul sfânt la care se roagă nu m-ar acceptă pentru simplul fapt că nu cred în el, atunci spun că nu merit să fiu în raiul tău. Raiul tău este iadul meu. Şi tu eşti la fel de corupt că cele mai corupte sisteme politice şi corporaţii gigant ce sug în mod curent viaţa din miliarde de fiinţe umane.
Bunătatea mea este pentru fiecare organism care trăieşte, respiră, transpiră, mănâncă, clipeşte, creşte pe această planetă. Este pentru toţi şi tot. Însă nu este pentru un Dumnezeu, nu este pentru o religie. Este timpul să ne asumăm responsabilitatea pentru propriile vieţi. Este timpul să progresăm şi să-i îmbrăţişăm pe camarazii noştri oameni, este timpul să îmbrăţişăm animalele şi pământul pe care îl numim acasă. Este timpul să acceptăm că toate fiinţele sunt egale. Este timpul să începem să iubim şi să ne oprim din a urî. Este timpul să trăim pentru viaţa pe care o avem acum, nu pentru o lume de vis despre care ţi-au spus părinţii tăi, o carte, un tip pe un piedestal. Este timpul să faci din timpul tău pe pământ cel mai bun timp dintotdeauna deoarece poate fi singurul timp pe care îl ai.
Cu sinceritate,
O fiinţă umană trăind pentru o lume mai bună".
Rob Greenfield

21 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Dumnezeului meu nu trebuie sa-I zic nimic, el vrea fapte nu vorbe happy

| Speed99 a răspuns:

Citat foarte bun, cu siguranta o sa folosesc majoritatea fragmentelor in diferite dezbateri. Mersi ca mi l-ai adus in vedere, insa, ce cauta postarea asta aici? Pana la urma, site-ul graviteaza in jurul intrebarilor utilizatorilor, iar eu nu am vazut vreo intrebare in postarea ta.

| Neverrrrrr explică (pentru Speed99):

Citatul este pentru ati da cu presupusul, ati da cu presupusul este un raspuns la ceea ce am postat.

| DacicusRex a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Hei! Acest om se cam aseamana cu mine!
Adica si cand eram ateu, si cand sunt crestin, faceam si fac bine din instinct(nu cu gandul ca voi fi rasplatit)
Adica singurul lucru care s-a schimbat de cand am devenit crestin a fost faptul ca acum cred intr-un Dumnezeu creator si ca Iisus a inviat din morti si a facut minuni. Atat! In rest comportamentul nu mi s-a schimbat deloc.
Oricum, eu cred ca cine e cu adevarat bun, indiferent de religie, va ajunge in rai.

| Neverrrrrr explică (pentru DacicusRex):

Nu esti diferit de alti crestini clasici, atat timp cat ai obiceiurile unui crestin.Ai nevoie sa crezi intr-un creator pentru a face ceva bun? nu nu ai nevoie,nu ai nevoie sa urmezi o religie iar daca o faci,de ce trebuie sa o urmezi pe cea crestina si nu cea nordica? chiar conteaza unde te afli pe pamant? nu suntem toti la fel? Daca ai fi casatorit cu o persoana din alta religie, ce ai face? ai crede in varianta ta, una dintre miile de variante? Nu esti diferit, de ce mai esti crestin, de ce mai faci,, fapte bune'' daca nu te intereseaza de vreo rasplata.Si faptele bune sunt relative, in unele religii sau subramuri ale unor religii crima se rasplateste cu viata vesnica.Deci daca o asemenea persoana te omoara, ce se intampla cu el? va fi judecat dupa cele 5000 de religii existente si subramurile acestora? sau va fi judecat dupa religia ta pe care o consideri adevarata?
Acesta este alt argument pentru sustinerea inexistentei divinitatii, suntem toti la fel oriunde pe acest pamant sau in univers si nu ar trebui sa existe 5000 de religii.

| FaraNume1245 a răspuns:

E ciudat ca aveam idei foarte asemanatoare si cam aceleasi principii, fara sa fi stiut de citat?

| Idris a răspuns:

Cred ca ai o vedere distorsionata asupra religiei, cel putin asupra Islamului.

Allah spune in Qur'an:

"Cel care a facut un bine cat un graunte de colb, il va vedea." [99:7]
"Noi vom pune balanta dreapta, pentru ca niciun suflet sa nu fie tratat nedrept in niciun fel. Si de ar fi ceva, chiar si numai cat greutatea unui bob de mustar, Noi il vom aduce. Si Noi suntem indeajuns ca socotitori." [21:47]

| Neverrrrrr explică:

Va rog frumos sa nu imi mai raspundeti la ereziile pe care le scriu cand sunt posedat...Nu va departati de Dumnezeu din cauza unor eretici ca mine. Iertati-mi pacatele.

| Neverrrrrr explică:

Imi cer scuze pentru idioteniile pe care le public aici. Cred si il iubesc pe Dumnezeu insa sunt o persoana posedata de dihuri rele...iertati ereziile mele.

| Qasim a răspuns:

Bismillah

elhamdulillah irrabbil alameen as sallatu wa salamu ala rasulillah

defineste bunatatea sau binele despre care vorbesti. bunatatea sau binele despre care vorbesti este strict legata de un timp anume si de o societate anume. daca traiai in arabia pre islamica considerai binele a fi acela de a iti ingropa copii de vii sau daca o camila nastea o camila femela o privai de apa acesta fiind semn rau. daca te-ai fi nascut intr-un trib african te mutilai pe corp cu obiecte ascutite provocandu-ti taieturi si asta era binele. doar o persoana ignoranta si fatarnica ar face astfel de afirmatii. dumnezeu (Allah) nu te-a creat pentru a fi bun cu animalele sau cu tine sau cu oameni ci te-a creat pentru a il adora pe El. daca crezi in El si esti bun cu animalele, oamenii si etc atunci faci fapte prin care il adori. si vei fi rasplatit pentru asta. daca tot esti atat de bun de ce nu folosesti aceasta in avantajul tau pentru a iti si beneficia si a primii rasplata in urma celor infaptuite. crezi ca conteaza ceea ce spui tu ca raiul lui dumnezeu este iadul tau? nicidecum. vei vedea cand te vei infatisa in fata domnului tau daca ceea ce au facut mainile tale iti vor fi de folos. toate fiintele nu sunt egale. credinciosul nu este la fel cu necredinciosul. calul nu este precum cainele si nimic din ceea ce ai scris aici nu este corect. gandirea ta insasi este gresita. acela care isi uita creatorul nu poate fi bun cu nimic. este cineva nerecunoscator si perfid. este un kaafir.

fii cu frica de dumnezeu si il rog pe El sa te calauzeasca.

"Noi v-am prevenit pe voi asupra apropiatei osânde din Ziua în care omul se va uita la ceea ce au făptuit mâinile sale şi când tăgăduitorul va zice: "Ce bine era de-aş fi fost ţărână!" (surah an-naba : 40)

sallallahu ala sayidinah muhammad wa ala alihi wa sahbihi tasliman kathira.

| Idris a răspuns (pentru Qasim):

Frate, cred ca exagerezi, fara suparare. Allah spune in Qur'an:

"Cel care a facut un bine cat un graunte de colb, il va vedea." [99:7]

"Noi vom pune balanta dreapta, pentru ca niciun suflet sa nu fie tratat nedrept in niciun fel. Si de ar fi ceva, chiar si numai cat greutatea unui bob de mustar, Noi il vom aduce. Si Noi suntem indeajuns ca socotitori." [21:47]

Si Allah stie cel mai bine!

| Neverrrrrr explică (pentru Qasim):

Daca cred in care,,EL''? sunt mii de,,EL",ai tu dovada ca Zeus sau Poseidon nu exista? cand imi aduci dovada ca ceilalti mii de zei nu exista, am sa il iau in considerare pe al tau. Exact cum am mai zis, nu ai nevoie de o religie pentru a fi,, om'', nu am nevoie sa imi fie frica de o creatura inexistenta.Raiul lui dumnezeu nu exista,nici el macar, sunt de acord cu ce promoveaza religia crestina: sa fi bun, sa nu furi, sa nu ucizi dar ma opresc la acestea, nu ca as avea nevoie de o astfel de constrangere.

| Qasim a răspuns (pentru Neverrrrrr):

E treaba ta sa alegi in care El sa crezi. eu nu trebuie sa iti dovedesc ca ceilalti mii de zei nu exista. e strict problema ta ce zeu iei in considerare si ce nu. studiaza, cerceteaza si cauta si vei afla care este calea cea dreapta pentru ca adevarul este intotdeauna unul singur. este din nou problema ta daca tu te gandesti la zei care sunt nascuti sau care mor la un moment dat si etc. acei zei nu se pot ajuta pe ei si nu isi pot pricinuii rau sau bine nici macar lor. acel dumnezeu adevarat si unic a existat dintotdeauna si va exista pentru totdeauna nu se naste si nu este nascut si nu are pe nimeni egal. apoi chiar si asa, daca crezi in ceilalti zei si nu crezi in zeul in care eu cred nu ai nimic in comun cu mine si pentru mine esti mushrik sau politeist sau kaafir necredincios depind care este crezul tau. daca iti alegi sa crezi intr-un zeu sau daca alegi sa nu crezi intr-un zeu fi pregatit pentru a face sacrificii pentru a iti mentine crezul pentru ca acestea sunt probleme mult mai ample decat ceea ce vorbim noi pe forumuri. toata lumea vede asta numai voi cei care visati la cai verzi pe pereti si la o pace inexistenta nu vedeti.

elhamdulillah irrabil alameen wa sallallahu wa salam wa barakah ala nabiyina muhammad wa ala alihi wa sahbihi ajmaeen

| Qasim a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Am spus sa definesti bunatatea despre care vorbesti si ce se intampla daca existai in circumstantele pe care le-am enumerat. esti e acord cu ce promoveaza religia crestina sau cu ce promoveaza ipocritii care se vad crestini? in biblie dumnezeu porunceste neamului lui moise sa fure de la egipteni, si porunceste sa ucida pe toata lumea si sa lasa in viata doar fetele ce nu au cunoscut barbat si alte orori. si tu spui ca religia crestina promoveaza cutare si cutare lucruri pozitive? unde traiti si la ce va ganditi si pe ce va bazati cand va bazati si ce vorbiti cand vorbiti? stiai treburile astea sau le eviti cu buna stiinta?

| Neverrrrrr explică (pentru Qasim):

Fi spalat pe creier in liniste, mai bine ma abtin.

| Neverrrrrr explică (pentru Qasim):

Sunt de acord cu unele lucruri promovate de religia crestina precum si ale altor religii evident,faptul ca sunt de acord cu ele nu inseamna ca am nevoie de ele atat timp cat esti educat.
Vei gasi in dex ce inseamna bunatate,dar termenul bunatate nu este egal cu termenul bun crestin sau bun scientologist,a fi bun din punct de vedere a unei religii inseamna a face ce iti cere acea religie.
Multe religii sustin bunatatea pe langa religia crestina care mai promoveaza crima,violul,violenta, rasismul, furtul, incalcarea drepturilor omului, homofobia si altele. Vrei sa iti dau exemple pentru fiecare? ai mai multe detalii aici http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/
Si sa nu imi zici ca iubeste ateii:
2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

| Qasim a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Esti greu de cap

| Neverrrrrr explică (pentru Qasim):

Sunt posedat si nu realizez ceea ce fac...imi cer scuze pentru aberatiile scrise de mine mai sus. Cred in Dumnezeu, dar atunci cand sunt posedat nu mai stiu nimic

| Neverrrrrr explică (pentru Neverrrrrr):

Din pacate scriu numai idiotenii cand sunt posedat...

| Neverrrrrr explică (pentru Qasim):

Dumnezeu este unul singur, Alah n-are ce cauta aici! cred in Iisus! "Cred Doamne, ajuta necredintei mele!

| Qasim a răspuns (pentru Neverrrrrr):

laughing) Dumnezeu = Allah in araba ca si nume. crezi ca arabii care sunt crestini spun dumnezeu sau dios sau deus? spun Allah insa shirkul pe care il fac si necredinta lor ramane. la fel cum in ebraica elah este allah.