| Xiaoh a întrebat:

Daca dupa Biblie pamantul are 6000-10000 de ani, cum explicati ca oasele de dinozaur, fosilele, artefactele egiptene, dureaza de mult mai mult timp? Sute de mii si milioane de ani. Cum puteti fi atat de impertinenti sa credeti biblia cu aceste dovezi stiintifice ca ea minte? Mi-as dori o lume plina de atei...

Răspuns Câştigător
| yanira4u a răspuns:

Stii cum iti vor explica asta? diavolul le.a pus ca sa le testeze credinta.nu as vrea sa fie lumea plina de atei, dar macar sa fie marea majoritate.de cine sa razi dupa? iti dai seama ce plictiseala fara ei? cel mai mult si cel mai mult imi place cand incerca sa ma convinga ca tot ce scrie in biblie e adevarat. daca ii intrebi de ce cred asta iti raspund pentru ca asa scrie in biblie.cum sa nu te amuzi?

24 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Greșit Biblia nu spune vârsta Pământului sunt calcule făcute de preoți.

| tavadaresti a răspuns (pentru MMihai):

De care preoti? si tu poti face asta in biblie ne sunt raportate perioadele, asa ca nu asculta de oricine cere sa iti fie aduse scrieri nu vorbe

| shadovv a răspuns:

Spectrul amplu al prostiei.

| cristt12 a răspuns (pentru shadovv):

happy foarte adevarat.....eu cred in Dumnezeu dar nu prea sunt sigur de religie mai mult sunt bazat pe teorii stintifice care au logicaa

| shadovv a răspuns (pentru cristt12):

Stai linistit... si spectrul prostiei tale e destul de amplu.

| nesuferit a răspuns:

Pur si simplu religia neaga tot ce tine de stiinta, ei neaga datarea cu carbon, ei cred in povesti transmise oral sau scris din genratie in generatie. multe din povesti fiind distorsionate, cum si biblia pe care o avem toti acasa, e foarte departe de versiunea orginala a acesteia.
Practic cred ca e inposibil sa convingi un crestin ca traieste intro lume imaginara, tocmai pentru ca el sa obisnuit asa, dar si pentru ca multi crestini au o educatie mediocra

| Silyca a răspuns:

Sunt aproare de acord cu tine, in afara de ultima propozitie.Ai grija ce-ti doresti!

| Silyca a răspuns:

Sunt aproape de acord cu tine, in afara de ultima propozitie.Ai grija ce-ti doresti! Dumnezeu exista si este doar unul!

| niku93 a răspuns:

Ce-mi place cand se mai trezeste cate un junior la realitate. Hai ca iti dau eu inca o intrebare care o sa-ti bantuie credinta:

Daca in biblie e scris cuvantul lui dumnezeu, atunci cine a scris biblia?

| poatenimik a răspuns (pentru niku93):

Biblia este scrisa din mai multe pergamente cate pergamente atatia scritori. Dupa mine Biblia este o carte de informatii, nici decum ea nu trebuia sa fie venerata! In ea exista Adevaruri nu neg acest lucru dar aceste adevaruri sunt distorsionate de timp si oamenii din pacate.
Dar cel mai adevarat lucru care il tin minte toata viata din ea spune cam asa "Si Adevarul va va face Liberi" Dupa mine daca adevarul ar fi usor de gasit nu l'ar mai cauta nimeni vezi de aici pleaca tot.

| Mădă0611 a răspuns:

Ce chestie laughing. Biblia poate si este interpretata in n feluri, cati cititori, atatea interpretari, unii spun ca Pamantul are 6000 de ani, altii spun ca timpul era raportat la vesnicia lui, adica o zi putea sa aiba mii de ani, de exemplu, si desi un nene a zis ca discutiile dintre atei si atei sunt cele mai amuzante, e clar ca cele intre crestini/teisti si crestini/teisti sunt, macar ateul recunoaste ca nu are dreptate daca ii aduci dovezi, pe cand crestinul/teistul aduce dovezi din biblie, care e indiscutabila, deci are dreptate, si ambii au dreptate laughing Cool.

| martzian a răspuns:

"cum explicati ca oasele de dinozaur, fosilele, artefactele egiptene, dureaza de mult mai mult timp?" - Ce metode de datare cunosti? Si care ti se pare a fi demonstrat asta?

"Mi-as dori o lume plina de atei..." - Din nefericire lumea chiar este plina de atei.

La intrebarea de la mijloc nu iti raspund. O pun pe seama varstei.

| Dandanache a răspuns (pentru martzian):

Ignorand metoda C-14, ramane metoda cercetarii arheologice. Luand Ierihonul ca exemplu, descoperim peste 20 de straturi arheologice distincte, fara un hiat care sa indice o depopulare brusca si o repopulare treptata. Nu exista efectiv o posibilitate reala ca ele sa fi fost comprimate intr-un timp de 5 milenii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Încă un detaliu care n-a fost menţionat: Potrivit Biblie OMUL esxistă pe pământ de aprox. 6000 de ani. Iar zilele de creare nu se referă la perioade de 24 de ore, ci la perioade mult mai lungi, poate chiar de mii de ani.

| bleakk a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ca sa se muleze bine pe stiinta actuala, am inteleswinking.Sa te intreb daca tu tii sabatul in "ere", asa-i?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si in rai cine ar mai merge blegutule? vrei sa ramana raiul gol? daca voi va duceti-dracului? mai ai cativa ani si mori.si vorbesti aici de mii de ani? milioane de ani carora li s-a pierdut numarul? stai bre cuminte, sa nu se rupa ceva in tine.fa ceva pentru conservarea speciilor existente acum, si lasa potcoavele de cai morti ca nu mai folosesc nimanui.

| yoo23 a răspuns:

Personal- cred in Dumnezeu dar nu si in religie.
Pentru tine - daca oamenii de stiinta ziceau ca dinozaurii au existat acum 10 milioane ani tu credeai.
Daca oamenii de stiinta ziceau ca dinozaurii au trait acum 100 milioane ani tu credeai.
Daca oamenii de stiinta ziceau ca dinozaurii au trait acum 300 milioane ani tu credeai.Prea mult se bazeaza lumea pe spusele celor de stiinta, cand de fapt tu ca un simplu om nu ai nicio dovada, decat cuvantul lor.Cred ca oamenii se bazeaza prea mult pe spusele oamenilor de stiinta, cand de multe ori acestia ajung doar la teorii, nu dovezi concrete.Chiar mi se pare aberant cum dau numere de milioane de ani cand ei nu pot afla ce a mancat un om acum o saptamana.

| tavadaresti a răspuns (pentru yoo23):

Foarte bine formulat, bravo

| 1libercugetator1 a răspuns:

Si eu im doresc la fel din pacate doar 13% din populatia lumii e atee, totusi suntem un miliard din 7, sa nu uitam de cei 23 % care sunt non religiosi in viitor poate vor deveni ateii, cred ca secolu asta religia si ateismul vor vi la egalitate iar in secolu 23 ateismul va depasi toate fanteziile, secolu 24 majoritatea vor vi ateii, dupa mii de ani de indoctrinare religioasa pe mine nu ma mira nr de ateii din lume de cativa ani stiinta domina viata tuturor prin tehnologie, medicina etc

| Qinz a răspuns:

Stai un pic, biblia nu spune nimic din ce ai zis tu acolo, Dumnzeu nu zice cand a facut pamantul, Dumnzeu spune cat timp i-a luat lui, raportat la divinitatea lui.
Si daca te documentezi, oameni au niste perioade in care incadreaza miliardele de ani bazandu-se pe teoria evolutiei.
Ei nu dovedesc direct cat au oasele respective, deoarece asa ceva este imposbil, si se iau dupa vechimea pamantul.
Sau gasit tesuturi de dinazauri, si ADN de dinozaur care nu se pastreaza mai mult de vreo 10 mi de ani.
Gresesti cand faci afirmatiile astea, mai intai documenteaza-te, si apoi scrie.Pa

| comandamente a răspuns:

Fiecare e liber sa creada ce vrea.,
dar nu te vei putea desvinovati.

| AnnealedPride a răspuns:

Prima afirmatie o las la capitolul "jdemiile de chestii interpretate corect sau gresit dintr-o carte". A doua... eh, poti avea aceleasi probleme si cu stiinta, nu doar cu crestinismul sau esoteria.
In schimb, ultima afirmatie este cea care mi-a atras atentia. Daca ar fi lumea plina de atei ai ajunge fix in acelasi punct ca acum. Ai avea o majoritate care isi impune punctele de vedere, si o minoritate (cei crestini, islamici, etc) care se va simti persecutate si care va dori sa se afirme, sa spuna ca "stie mai bine".
Problema nu este in Biblie, sau in Biserica, ci, cred eu, ca este in atributiile care au ajuns sa li se acorde, in fanatismul si violenta cu care unii isi demonstreaza credinta.
Cat timp o idee, o ideoligie, o credinta este impusa violent altor oameni este ceva gresit. Cat timp o credinta porneste de la premisa ca ea este unica buna, restul este rau, este gresita.

| Hussky a răspuns:

După faptul ca ai formulat întrebarea cu o expresivitate de neînțeles, ai trăit tu acum milioane de ani sau altcineva pentru a demonstra ca acele fosile sunt de acum nu știu câți ani?

PS: Mi-aș dorii o lume plină de credincioși ateii mă enervează la culme.