| mentholinks a întrebat:

Daca dupa moarte, Isus Cristos, centrul existentei voastre, se va dovedi a fi altceva decat ce va inchipuiti voi, altceva decat imaginea pe care biserica i-a creat-o de-a lungul timpului, ce se va alege de voi?

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Avem Cuvantul lui Dumnezeu care este Adevarul.Cine vrea sa Il cunoasca pe Dumnezeu, caracterul si atributele Lui sa citeasca Biblia.Este singura Carte a carui autor este prezent cand o citesti! happy

| costis a răspuns:

In Biserica Ortodoxa se vorbeste despre purtarea buna pe care trebuie sa o avem. In rest avem jertfa de pe Golgota din care intelegem cat putem, unii mai mult, altii mai putin, altii deloc. Sfintii care au avut revelatia lui Iisus Hristos din viata sunt putini; din scrierile lor intelegem ca, intr-adevar, este altceva decat ne inchipuim, in sensul ca e mai mult pot cuprinde perceptiile noastre actuale si decat pot exprima cuvintele.

| ania a răspuns:

Eu nu cred ce-mi închipui nici imaginea creată de biserică de-a lungul timpului, îl cred de exemplu pe apostolul Ioan care a fost martor ocular la viața Lui și bun prieten cu El.

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru ania):

Pai stii ceva, crede-l pe apostolul ioan ca si marturie scrisa de el insusi, asta daca cumva poti face rost si daca cumva mai exista.

| RAY a răspuns:

Desigur toata lumea a murit si acum ne spune cum a fost, eu nu cred in viata de apoi, eu cred in realitate in prezent nu in fantezi, sunt convins 100% ca nu exista viata de dupa moarte sub nici o forma

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Prietene tu crezi in minuni? Dumnezeu este prste logica umana! Cati ani ai? Sa stii ca e cel mai usor sa-l iei pe nu in brate sa spui ca-i al tau, intai documenteaza-te si pe urma sa faci afirmatiile; cultura nu ti-o iei de aici!

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Asa om cult mai esti incat mie scarba de voi astia ca tine, marele documntat, de unde mama te-ai documentat mare filozoficus, ca asa mari suntti toti, ai dracu pielea pe voi de damblagii. Esti un nimeni ca sa spui cuiva ce trebuie sa spuna si ce trebuie sa faca inainte sa spuna. Revoltatule, cauta-ti catei in alta parte

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Pacat eu sunt mai in varsta decat tine de 2ori si nu te-am jignit, dar la cat de violent a fost raspunsul tau inseamna ca te-am lovit in toti dracii; nu ti-am dat sfaturi si nici nu-ti voi da! e o vorba Dumnezeu sa te judece! - eu nu ti-o zic; o sa te ocolesc pentru alte raspunsuri, am crezut ca esti bine intentionat, dar esti meschin! Scuze si sarbatori cu bine!

| martzian a răspuns:

Buna intrebarea. Eu mi-am pus serios problema asta inainte de a fi crestin. Singura ipoteza plauzibila si demonstrata (in propria-mi viata) a fost nu o religie ci persoana lui Isus. Tu ti-ai pus intrebarile acestea sau esti doar sincer ingrijorat pentru bunastarea eterna a celorlalti?

| Jardelin a răspuns:

Gresesti! Mai sint sanse si dupa, dar nu e bine sa ne bazam pe ele! Cel mai bine este sa fructificam sansele pe care le avem cit sintem in viata pe acest pamint.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nimic strasnic. Ceea ce se va alege si din tine.

| CryChristiAN a răspuns:

Domnul Iisus Cristos este ''calea, adevarul si viata''.
Si pana la urma, nu exista decat ''un Domn, o credinta, un botez'' ( Efeseni 4, 5)

| Zatharra a răspuns:

Dacă tot ajungi la concluzii de-astea de ce nu ne zici tu?
Peace!

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu știu ce se va alege de noi din simplul fapt că această întrebare este una cu răspuns fictiv. Învață duscupluta că acest cuvânt,, dacă,, este recunoscut de creștini când vorbesc despre Sfânta Treime.

| 3xfemeie a răspuns:

Dezvolta "altceva".

| mentholinks explică (pentru 3xfemeie):

Altceva, altfel, orice, nu prea conteaza asta. Intreb pentru ca am fost astazi la biserica si vedeam oamenii cand se intorceau de la impartasanie si nu-mi placea deloc ce vad si m-am gandit ca ar fi bine ca biserica sa aiba dreptate in privinta a ceea ce promoveaza. Din experienta pot sa-ti zic ca atunci cand iti pui toate sperantele in ceva iar acel ceva se dovedeste a nu corespunde cu ce ai tu in cap simti ca se prabuseste tot universul peste tine.

| 3xfemeie a răspuns (pentru mentholinks):

Eu ma astept sa fie altfel.

Ce nu ti-a placut azi?

| mentholinks explică (pentru 3xfemeie):

La biserica, aproape nimic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru mentholinks):

Pai de aia tin cu dintii de credinta lor, e adevarul lor. Partea buna e ca dupa moarte nu e nimic, asa ca nu mai are ce sa se prabuseasca, n-o sa mai existam ca sa regretam ceva. Daca ma crezi e ok, daca nu, la fel.

| rocco09 a răspuns:

Nu stiu de unde esti asa sigur ca "se va dovedi", cand nu poti dovedi nimic, iar in cel mai nefericit caz se va alege ce se alege si de tine ...am pierdut ceva? poate o sa ma manance niste viermi mai draguti!

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Draga prietene nu te obosi in a pune intrebari de astea crestinilor ca saracii sunt incuiati si nu vor reusi sa iti raspunda la o asmenea intrebare si o vor trage tot cu versiunea lor! Dupa cum ai observat nici unul nu a fost in stare sa iti raspunda scurt la obiect ci doar venind cu tot felul de scuze ieftine!

| cuib a răspuns:

Sa crezi in Dumnezeu Isus si Duhul sfant nu te costa nimic, sa nu crezi s-ar putea sa te coste viata de dupa( sigur o sa te coste)
Daca dupa moarte n-ar fi nimic( dupa parerea ta) ce pierzi daca traiesti o viata pe pamant in pace si armonie si iubindul pe Dumenzeu?

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru cuib):

Alta haimana, ma prietene iate de mana cu toti prietenii tai si fugi spre dumnezeu pentru a gasi calea, ca aici n-o gasiti sigur, iar daca te temi ca altii raman fara viata venica care se ofera ca prmiu pntru ca esti bun si credincios, n-am nevoi de ea, imi ajunge asta. Ti-o dau eu pe a mea, sa ai u 2.

| cuib a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Alt mafiot de 40 de kg ud, ai grija cum vorbesti si-n lume caci acolo n-o sa mai fii protejat de-un monitor si-o tastatura

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru cuib):

Asa crezi ca arat? Am tupeu sa dau ochii cu oricine, nu-mi plac lasii si singurul lucru de care sunt protejat este de prostie. Nu sunt un retardat ca altii care folosesc calculatorul pe post de viata virtuala, si nici tampit sa cred ca mai exista o alta dupa ce se termina asta. Si cred ca ma pot exprima exact cum simt, daca deranjeaza e fix problema ta.

| cuib a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Expima-te cum vrei, eu ti-am dat un sfat cum sa te exprimi in societate, daca vrei sa-l accepti bine, daca nu la fel de bine.In societate nu ai sa mai fii protejat de prostie, acolo prostia se pedepseste. Mult succeswinking

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru cuib):

Pai prin sintagma a fi ferit de prostie am vrut sa exprim faptul ca singurul lucru de care duc lipsa este prostia. Oriunde mas afla fie in societate fie in fata acestui calculator.

| QuaresmaRicardo a răspuns:

Raspunsul este unul simplu, si anume ca absolut toata lumea cand moare moare, nu exista suflet spirit si ce mai vrei tu. Astfel e imposibil sa simti un regret deoarece odata mort nu mai vezi simti nimic.

| QuaresmaRicardo a răspuns:

Alt mare filozof, va mai suportati? pe voi va framanta ca n-aveti timp sa va apropiati de dumnezeu, cand lumea n-are de munca. Mariii smecheri, sunteti ipocriti pana la cer, lumea pana la un punct credea ca dumnezeu se afla in ceruri, de cand se zboara se pare ca, nedorind sa fie vazut, sia mutat casa.

| Ermer a răspuns:

Cum multi dintre cei de aici sunt 100% ca nu exista viata dupa moarte tot asa suntem si noi 100% ca exista. Daca se adevereste ca Dumnezeu nu exista si dupa moarte sufletul dispare nu vom mai avea timp sa regretam.Am raspuns prin asta la intrebarea ta.Viata este lunga, grea, dar si frumoasa nu te costa nimic sa-ti pui sperantele in Dumnezeu.