| anonim_4396 a întrebat:

Daca esti un fanatic religios, mergi la biserica, faci cruci la fiecare 3 minute esti etichetat un ciudat. Dar daca te gandesti la chestii satanice sau vrei sa faci esti etichetat drept un om prost.
De ce aceasta diferenta? In viata nu este corect sa inceri de toate pana gasesti ce ti place? L am cautat pe dumnezeu ( nu l am gasit, si l am cautat 3 ani ), am trecut de partea stiintei si mi a placut, dar vreau mai mult. Am cautat in alte religii si am gasit zeci de mentalitati diferite. Am incercat droguri, sport, muzica, stiluri diferita. In cele din urma m am gandit sa vad care i faza cu partea malefica a religiei. Am pus o intrebare pe TPU referitor la satanism si n raspunsuri am fost etichetat drept un om prost. Este aceasta dreptate?

25 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"L am cautat pe dumnezeu ( nu l am gasit, si l am cautat 3 ani )"
Nu l-ai cautat unde trebuie, e ascuns chiar in capul tau dar il refuzi, de ce, asta nu ma intreba.
Nici eu nu l-am gasit pe Dumnezeu dar nici nu l-am cautat.

| Inferno a răspuns:

Satanismul (traditional) nu este nici macar o aberatie, e rastalmacirea unei aberatii, tu spui ca gunoiul asta e superior stiintei?

NOname
| NOname a răspuns:

Personal, nu văd rostul descătuşării de un set de dogme doar ca să te încătuşezi în altul. Cred că cel mai bine e să fii liber şi să gândeşti cu capul tău, fără să încerci să te încadrezi în tiparele alcuiva.
Da'...tu ştii ce e mai bine pentru tine.

| Mădă0611 a răspuns:

Toate religiile sunt prostii, astea promovate intens sunt cele mai mari prostii (zoroastrismul, de care n-a prea auzit lumea, imi pare ok), dar cand apare o versiune negativa a unei religii, aia e o prostie si mai mare, asa e satanismul, chiar daca mai nou cica exista satanism modern, care de fapt ar fi ateism, dar nu e ateism, nici teism nu e, nici agnosticism, e un fel de ceva facut sa enerveze crestinii.

Test fulger: cum a aparut lumea? Daca primul gand e "dumnezeu", ramai la crestinism.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poate in loc de intrebare ai dat un enunt, nu o parere, adica oi fi spus asa e normal

| Exilee a răspuns:

Sa nu indraznesti sa faci confuzia intre un crestin si un fanatic religios! Nu am intalnit pana acum un fanatic religios.

| Aalexander a răspuns (pentru Exilee):

Maxim96 e un fanatic religios.
Eu cred in puterea universului. Cred ca sunt un fel de crestin.

| ErrorFound a răspuns:

Ca el nu exista. rolling on the floor

| ErrorFound a răspuns:

Asa fac ma astia, obisnuieste-te. Ai avut experiente, n-ai gasit ce cautai, inseamna ca acel lucru nu exista(cel putin pentru tine). Eu m-am oprit la stiinta si vad ca si tie iti place. Din cate am inteles despre tine, vad ca te duci spre satanismul lui LaVey. De fapt, nu este o religie in adevaratul sens al cuvantului, este o filozofie. Incearc-o, citeste-i "biblia" si vezi cum e. Mie cel putin nu-mi place fiindca imi pune niste piedici. "biblia" mea cred ca este Mein Kampf.

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Sa inteleg ca crezi si in eugenie.

| anonim_4396 explică (pentru ErrorFound):

Hwooooo nazistule, rasistule, hwoooooolaughing

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Ce? straight face

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Bun, multumesc, acum pot sa dau vina pe americani pentru holocaust. rolling on the floor

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Cred ca ai inteles. Desi si ei in perioada aia majoritatea erau rasisti. Cei care au pus-o in practica au fost nazisti. http://en.wikipedia.org/wiki/Eugenics

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Ar trebui totusi sa-i multumim lui Hitler. happy Daca n-ar fi fost el, acum am fi fost mai mult de 15 miliarde...

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Exagerezi. Daca merg pe ideea ta s-ar putea ca unii din occidentali sa-ti dea dreptate si cu privire la romani, adica noi.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Hai ca nu suntem intr-o situatie atat de rea ca natie...Ne trag in jos prostul gust, religia si guvernantii cu prune-n gura dar romanii nu sunt nici prosti, nici stupizi, nici saraci.

| Narfundo a răspuns:

Esti un prost.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Daca nu esti la fel ca si restul, adica crestin orthodox, esti catalogat ca fiind prost

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma blegule? citeste eclesiastul din biblie si vezi ca si respectivul a avut cautarile lui, la fel ca ale tale.vezi ce spune el si dupa ce citesti,uita-te la oameni,cunoscuti,parinti, bunici. vezi cursul vietii lor, alege ce e bun din toate, si fa-ti un drum nu mai fi ca frunza in vant. vrei dreptate? care dreptate? o, eneasvca? e pe bani intr-un sistem corupt.asta dreptate o vrei? esti etichetat? cu asta se ocupa lumea. pune etichete. daca vrei sa ai una e bine sa fie frumoasa.conteaza.pentru imagine.da nu cere lumii sa fie dreata cand tu insuti esti stramb.ca si tu esti lume.cat despre cautari, vei gasi la capatul drumului tau.dar ai grija ce rane pe drum dupa tine.ca conteaza mult.succes si pace sa-ti dea creatorul a toate.da, eu zic sa stai in lumina.si nu in lumina lumii de sub bec.ci in lumina cea negraita si neasemanata cu nimic cunoscut.

| BlackSulphur a răspuns:

Ai atatea experiente?
Uite de ce te-am facut prost. Nu din cauza religiei, ci din cauza intrebarilor si raspunsurilor. Tu nu gandesti, nu aprofundezi un subiect. Nu te candesti la cazue, efect si implicatii... Ma bucur ca ai si tu atatea experiente de viata, insa trebuie sa stii cum sa le folosesti si cum sa le "reproduci" verbal, in avantajul tau.

| RisenLight a răspuns:

1.Privesti lucrurile superficial... doar la suprafata, nu ai intrat niciodata in miezul fiecaruia banuiesc, iar daca vrei sa il cauti pe Dumnezeu sau adevarata fericire fi sigur ca nu o gasesti prin lucrurile "de exterior" - reply si iti mai explic happy
2.Te rog sa imi spui si mie intrebarea aceea referitoare la satanism si o sa iti raspund eu happy

| Aalexander a răspuns (pentru RisenLight):

Nu pot intra in miezul fiecarui sentiment. Sunt un psihopat; maica-mea a plecat cand eram mic, taica meu ma batea cand eram mic iar bunica mea a incercat sa ma omoare. Nu sunt capabil sa fac conexiuni cu alti oameni si nu pot avea o viata sociala asa cum imi doresc.