| mentholinks a întrebat:

Daca eu nu am incalcat niciodata cele 10 porunci, inseamna ca sunt sfant?

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Asta e ca si cand ai zice ca poti atinge fericirea in 10 pasi...
Stai linistit. Cele 10 porunci sunt esenta legii lui Moise, care are peste 600 de porunci. Respecta-le pe toate acelea, si atunci vei deveni sfint. Daca vei putea. Nimeni, in afara de Hristos, nu a putut.

| danut a răspuns:

Numai din cele SCRISE de tine pe net ai incalcat cele zece porunci. Numai Dumnezeu este sfant.

| sierra1 a răspuns:

Se pare că nu ești sfânt de nici-o-culoare:

https://www.tpu.ro/......-demonica/

| mentholinks explică (pentru sierra1):

Pai n-am incalcat nicio porunca.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu zice niciunde ca daca nu sunt incalcate ar trebui ca cineva sa fie sfant.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, ma indoiesc ca nu ai incalcat niciodata cele 10 porunci. Din intrebarile puse de tine mai inainte imi dau seama ca le-ai incalcat, si nu doar decalogul.
A fi sfant inseamna sa fii mantuit prin neprihanirea Lui Iisus Hristos, doar El a fost sfant si fara nici un pacat.
Biblia spune ca ''cel mai curat om, este ca o haina murdara inaintea Lui Dumnezeu''
De ce?
Pentru ca ai pacatuit in trecut si vei mai pacatui si in viitor, nu pentru ca ti-ai planui sa pacatuiesti dar ne cunoastem indeajuns de bine incat sa ne dam seama ca accidental sau nu, vom mai avea caderi.
Noi suntem mantuiti prin neprihanirea Lui Iisus Hristos, prin harul Lui Dumnezeu.
Faptele bune sunt foarte importante si la final ne vom lua o rasplata pentru fiecare fapta, buna sau rea, de aceea noi daca suntem mantuiti trebuie sa traim asa cum a trait Iisus.

Cum spunea un preot ''faci fapte bune nu ca sa devii fiul Lui, ci faci fapte bune pentru ca esti fiul Lui''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfânt nu e nimeni decât prin har. Partea noastră e să ne luptăm să fim sfinți...dar până la desăvârșire lucrează harul.
"Dacă Mă iubiți, veți păzi poruncile Mele." Poruncile Domnului Isus...în care și ura e crimă. Să le păzim ca să fim fericiți! happy

| marinaru777 a răspuns:

Citeste putin de Sf Serafim de Sarov si aflii