| Teodor168 a întrebat:

Dacă eu nu mai vreau ca o anumită persoana ca prieten pentru ca nu-mi place comportamentul ei(ateist, bârfește, se crede superior mie), înseamnă ca sunt o persoana rea sau ceva de genul? Chiar nu vrea sa mă pun rău cu Dumnezeu, însă pe unii oameni nu prea ii suport.
FUNDA

Răspuns Câştigător
| CinevaAnonimă a răspuns:

Daca este un exemplu rau pentru tine si iti deranjeaza linistea sufleteasca, sunt de parere ca e mai bine sa nu petreci atat de mult timp cu el, adica sa,, rupeti'' prietenia. Daca el nu poate macar sa te tolereze, atunci nu iti este prieten adevarat. Dar este gresit sa te maniezi pe el, sa-l jignesti sau sa il urasti. Roaga-te lui Dumnezeu sa te intelepteasca si iei o decizie corecta!

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Fii calma ca e o inventie povestea cu ateul, un ateu nu isi pierde timpul asa aiurea, omul are complex de inferioritate

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si daca povestea ta este o inventie a? dat find nr mic de persoane atee din Romania cum de tocmai tu ai un prieten ateu? ce scrii tu acolo faceti voi majoritatea va barfiti,va urati,nu va pasa de asa zis apoapele vostru, cica ateu barfeste si se crede superior tie e asa sunteti voi majoritatea e ceva genetic va barfiti inca din burta de la mama voastra, cautati ma un prieten ungur, german de alta natie sa vezi acolo educatie si bun simt, lasa povestile astea inventate nu dau eu de atei care sunt ateu dai tu si culmea ala isi pierde timpul cu tine ca na nu are ce face, prostia din tara asta e infinita si voi o demonstrati mereu

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu mai considera ca toti ateii sunt persoane minunate, in fiecare grup exista persoane cu care nu-ti doresti sa stai. Este posibil sa fie o inventie aceasta situatie, cum ziceai si tu.
Da, 0.11% sunt atei declarati in Romania, dar numarul este mult mai mare. Majoritatea ateilor din tara se declara crestini. Gandeste-te cati atei sunt pe acest site, totusi majoritatea spun ca fac religie la scoala, desi este optional, majoritatea spun ca familiile lor nici nu stiu ca sunt atei, majoritatea sarbatoresc Pastele.
Eu personal am dat de atei cu care puteai discuta frumos, dar si de atei batjocoritori.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Eu am scris ca un ateu nu isi pierde timpul aiurea nu am scris ca sunt persoane minunate,nr de persoane din Romania e extrem de mic doar cateva mii de persoane sunt atee sau agnostice,deiste,pe site majoritatea sunt religiosi doar la categoria asta pentru ca doar aici ne putem exprima liber, categoria numai e populara de aici si iluzia, nu vreau sa fiu rasist dar barfa e sport national in Romania, desigur ca sunt si persoane atee care sunt barfitori, oameni de proasta calitate, complexati sau uni se afirma ca sunt dar habar nu au ce e ateismul ei find crestini doar la rau

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu inteleg la ce te referi cand spui:
"pe site majoritatea sunt religiosi doar la categoria asta pentru ca doar aici ne putem exprima liber"
Adica ateii sunt religiosi doar la categoria asta?
Nu doar pe site numarul ateilor e mare. Multi tineri in special din Transilvania sunt atei, agnostici.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu vezi ca numai e populara categoria religie, a scazut foarte mult nr de userii, daca tu vezi cativa atei care inca mai sunt ai senzatia ca sunt multi, in transilvania traiesc si multe minoritati plus multa cultura, civilizatie

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Dar tu nu ai obosit sa tot repeți vorbele astea la nesfârșit devii enervant pe bune acum nu poate omu să pună o întrebare că inventează, da cine ești tu "mama omida" cine ești? laughing laughing laughing E trist ce se întâmplă cu tine nu ai o viața a ta in realitate ci virtual doar stai sa te contrazici cu, creștinii a să ce?!

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Am primit aprobare de la dumnezeu sa va testez credinta non stop, asta e scopul vieti mele ce sa spun

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Bravo ție!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca ai fi o persoana rea ce? Pe cine deranjezi?

| Elide a răspuns:

Te inteleg, din fericire n.am avut parte de prieteni atei si nu nici nu vreau sa am, am cunosc un prof de romana care este ateu ia in ras tot ce tine de biserica si de Dumnezeu, se crede superior intr-adevar si ne induce ideea ca nu trebuie sa credem in nimic ne spune ca ne.am format din maimute da pai a fost el atunci cand oamenii au evoluat din animale la o asemenea inteligenta si capacitatea de a invata si daca te iei cu ei in vorbe iti dau citate din Biblie mai ceva ca un credincios ateu ateu dar este in permanenta cu gandul la negarea lui Dumnezeu, profu ne.a spus ca a citit Bibila cap coada si a zis ca este o carte de povesti frumoasa de basme si adevarul este ca nimeni nu are curajul sa.I zica ceva deoarece are o varsta si n. avem atatia ani de facultate ca el.

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Absolut tot ce scrii acolo e o minciuna, un prof de romana de ce ar povesti de asa ceva?

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Îți jur că e adevarat, de unde era să inventez chiar nu.mi place sa mint, dar în fine nu.mi pasa ce crezi daca omu spune ceva ce ție nu.ti vine a crede minte.

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Inseamna ca proful vostru nu va invata ce trebuie sa va invente, e ora de limba romana nu de istoria religilor sau ora de biologie

| Nilsson a răspuns (pentru Elide):

Lasa-ma sa ghicesc: profesorul acela e printre cei mai detestati si mai toti elevii urasc sa faca ore cu el?

| xerxes1 a răspuns (pentru Elide):

Proful tau este o persoana inteligenta.

| Elide a răspuns (pentru Nilsson):

Nu știu cert este că el a pricepe foarte bine la materia care o preda dar noi elevii incercam sa nu ne contrazicem cu dânsul că n.are rost și e mai în vârstă bine nu ne vorbește non.stop despre asta dar se mai enervează și ia în ras preoții și biserica

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Elide):

Pai atat timp cat te enerveaza gandurile unui ateu inseamna ca ai credinta slabita.Nu ai ce cauta cu persoane pe care nu le suporti, autorul intrebarii stie asta dar de fapt cere pareri despre atei indirect.

| Riker a răspuns (pentru Elide):

Se pare că nu înțelegi anumite standarde.
Biserica și religia sunt o modalitate de îndoctrinare a oamenilor, oameni religioși de fel sunt ignoranți, tot ceea ce ei nu înțeleg atribuie lui Dumnezeu.

| Elide a răspuns (pentru Riker):

Da,dar daca stai și te gândești cum s-a creat totul eu una am exclus la un moment dat că s.ar putea să nu ne fii creat El dar mă gândesc că nu prea e posibil ca toate astea sa existe, daca era doar animale și păsări mai zicem că nu se poate să fii avut un Creator dar ne.a creat pe noi noi suntem cea mai plauzibilă "dovada" i.ao cum vrei că El exista deoarece avem emotii, gânduri rațiune conștiință suflet avem suflet uita.te la acest documentar te rog și pe urmă îmi răspunzi https://youtu.be/a3x4ObnpRcM

| Riker a răspuns (pentru Elide):

În primul rând, universul are o vârstă de 13, 8 miliarde de ani, iar istoria omeniri de la homo sapiens până în prezent este de 100.000 de ani, practic noi reprezentăm doar 1% din istoria reală a universului.
Noi suntem aici datorită evoluției și nu. nu am evoluat din maimuțe, atât oameni cât și maimuțele sunt hominizi și au un strămoș comun, numit Propliopithecus și fiecare evoluând pe linia lui.
Noi suntem doar un accident cosmic, într-un univers așa de mare aproape orice se poate întâmpla și apariția vieții pe o planetă ca și a noastră.winking
În orice caz urmașii lui Propliopithecus s-au născut cu numai 46 de cromozomi în celule pentru ca în final, în lume sa apară "rațiunea".
În orice caz evoluția are loc pe parcursul a miliarde de ai, nu se întâmplă peste noapte.

| Nilsson a răspuns (pentru Elide):

De ce te-am intrebat, am avut si noi un profesor care ne-a predat logica si psihologie in liceu, acum nu mai traieste, Dumnezeu sa-l ierte. Primul lucru care ni l-a spus chiar de la inceput era ca religia e o prostie si ca nu exista Dumnezeu, stiinta o sa-i puna capat definitiv intr-o zi.
Chestia era ca nimeni nu il agreea, punea note foarte mici si eram cei mai stresati la orele lui, si se mai si enerva la fel, culmea, toata ziua dracu-n sus, dracu-n jos, si desi nu prea eram interesat de credinta pe atunci, mi se parea curios ca e un om asa de antipatic si ca injura de ceva ce nu crede ca exista.

Referitor la profesorul tau, chiar daca a citit Biblia cap-coada asta nu poate sa ii ofere o deplina intelegere, nu e o carte pe care daca o citesti ca pe un roman, ai descoperit toate secretele vietii, daca ar fi asa de simplu, ar fi numai oameni credinciosi.
Iti trebuie multa vointa si dorinta de cunoastere, sunt versete de pe la mijlocul Bibliei care sunt interpretate de versete de pe la sfarsit, si tot asa, plus ca unele lucruri nici acum nu au fost clarificate pe deplin. Mi-as dori sa imi dedic mai mult timp ca sa o studiez.

| Nilsson a răspuns (pentru Nilsson):

PS: discutia asta despre profesorul ateu si elevul crestin imi aduce aminte de filmul God`s not dead, nu stiu daca l-ai vazut, dar il recomand, e foarte frumos, porneste tot de la intriga acesta, iar profesorul de filozofie vrea sa pice un elev care nu e de acord cu ce spune el si il infrunta public, si acesta vrea sa il faca sa rateze admiterea la facultate.

| Elide a răspuns (pentru Nilsson):

Pai si profu acesta de romana al nostru toată ziua e cu dracu pe buze, nici eu nu înțeleg se da atotștiutor și ne.a zis ca mulți preoți au încercat sa-i explice de ce ar trebui să creadă și chiar el ne.a spune că nu a reusit nimeni sa.l întoarcă de la ceea ce i s-a intiparit bine în minte si anume ca nu exista nimic si chiar așa ne.a spune când vom murii vom deveni dmn/Dna vierme

| AleAlex18 a răspuns:

Nu ești o persoană rea pentru asta.
Fiecare persoană își alege prietenii și dacă tu consideri că nu îți place comportamentul persoanei respective poți să vorbești cu ea și dacă nu înțelege e decizia ta.