| Teodor168 a întrebat:

Dacă eu nu-mi doresc sa mai fiu prieten cu un anumit om, si mă comport din ce in ce mai distant si mai rece, se pune ca păcat in fața lui Dumnezeu?
Funda

7 răspunsuri:
| RockaruL a răspuns:

Cred că e un păcat în faţa ta, să stai lângă un om pe care nu îl mai doreşti in viaţa ta.

| danay72 a răspuns:

Nu,Dumnezeu ne spune sa fim selectivi cu privire la prieteni pentru ca unii pot avea o influenta nesănătoasă asupra noastră. 1Corinteni15:33.

| RAY a răspuns:

Nu esti obligat sa fi prieten cu toata lumea dar nici sa te comporti in mod urat cu cineva

| AC4S4 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa fii mai distant si rece cu el, adica sa-l eviti. Sigur ai un motiv pentru care nu mai vrei sa fiti prieteni apropiati. Discuta cu el, nu te departa de el fara sa-i spui de ce.
Nu poti fi apropiat de toata lumea, dar totusi ati fost prieteni. Daca nu mai vrei sa stai cu el e alegerea ta, dar cand te intalnesti cu el sau te suna, nu-l ignora. Nu cred ca poti sa spui ca nu mai sunteti prieteni, adica tu inca ai respect pentru el, iti pasa de el, poti doar sa spui ca nu mai vrei sa stai cu el.

| Nilsson a răspuns:

Noi trebuie sa reflectam caracterul lui Dumnezeu in relatiile cu semenii, dand dovada de dragoste, chiar si fata de dusmani. Distanta si raceala sunt opusul dragostei. Daca acea persoana te vrea ca prieten, trebuie sa fii dispus sa-i ierti ce ti-a gresit si sa-l ajuti sa se indrepte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este, te bate Yehova.
Acum serios, alegeti prietenii cu grija, multi sunt niste panarame, se folosesc de tine cand au nevoie si cand ai si tu nevoie de ajutor ei nu-s de gasit.
Incearca sa-l eviti daca nu te incanta "prietenia" lui, cauta pretexte sa nu-i mai raspunzi telefon, chestii de genul.

| Diance a răspuns:

Da, este. Pune-te în locul lui.
Poate nu mai vrei să fi prieten cu el/ea, dar păstraţi legătura.