| szzbun a întrebat:

Daca eu salvez viata cuiva, si trebuie sa omor pe cineva ca salvez aceea viata, este pacat sau fac o fapta buna? happy

19 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Esti considerat nedrept daca omori pentru propriile probleme, Insa e un act curajos sa omori pentru tara si religie.

Sunt dezgustat de asemenea evenimente.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

E pacat, nu ai tu treaba cu el. Dumnezeu judeca! daca il omori il judeci tu, si e pacat sa judeci, numai sa il mustri nu e pacat. Daca vrei sa ii salvezi viata spune persoanei care vrea sa omoare de Iisus ca salveaza. Il poate salva de situatia in care e. La Dumnezeu e totul posibil, m depinde de noi daca vrem ajutorul Lui sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca eu conving o fata sa faca sex cu mine, inseamna ca am salvat-o de la viol?

| szzbun explică (pentru anonim_4396):

E buna asta =)

| Labyrinth a răspuns:

Păi toată chestia asta ar fi egală cu 0, fiindcă în ambele cazuri moare cineva.

| Crucia a răspuns:

Nu prea. Trebuie sa gasesti alta alternativa. pentru ca daca iei viata altcuiva pentru a salva pe altcineva, tot se pierde o viata. Dar daca acea persoana merita sa moara. Nu stiu, nu m-am gandit la asta happy. Ma rog, e parere mea. -.-'`

| DyNo a răspuns (pentru Crucia):

Sa spunem ca esti un lunestist. Un nebun sta cu o arma intinsa spre o persoana foarte buna, foarte morala, care in nici un caz nu ar merita sa moara asa. Tipul care sta cu arma, gata sa o omoare pe acea persoana, este un criminal in serie,... etc. Tu ai de ales, daca sa-l omori pe criminal ca sa nu apuce sa il omoare pe acel om bun, sau nu, doarece oricum ar fi tot moare cineva. Eu zic ca ste mai bine sa-l omori pe criminal, in acest caz.

| Crucia a răspuns (pentru DyNo):

Pai ma, nu rezolvi nimic cu omoratul straight face. Daca esti nebun de cap sa omori asa, stand sa te gandesti -.-'`. Gandeste, si dupa decide. Nu te da mare ca na ' Ma nene, am omorat un asfixiat'. Iti dai seama.hee hee.

| DyNo a răspuns (pentru Crucia):

Acel criminal de care vorbeam, sta cu arma in fata omului "bun", cum am mai zis, gata sa traga. Si asa moare cineva, decat sa moara "omul bun", mai bine moare criminalul. Singurul lucru la care pot sa ma gandesc este daca sa il impusc cu luneta in asa fel incat sa-l omor, sau doar sa-l ranesc ca sa scape arma si sa numai reprezinte un pericol, dar nu este garantat 100% ca voi reusi sa-l dezarmez fara sa-l ucid.

| Crucia a răspuns (pentru DyNo):

Pai da ma, dar daca ucizi e un pacat straight face. Chiar daca persoana respectiva e rea sau e buna. E un om! Da ma. A facut cateva pacate happy. Si daca politia ar venii in momentu ala, totul s-ar rezolva happy. Decat sa omori pe cineva.

| DyNo a răspuns (pentru Crucia):

Eu, lunetistul, sunt politia, eu trebuie sa rezolv problema. Criminalul ala, tocmai vrea sa omoare un om extrem de bun. Ce sa fac?
Daca nu vreau sa-l omor, pot, cum am mai spus, sa incerc sa-l dezarmez, adica sa tintesc in alte parti ale corpului. Asa incat sa nu-l omor, doar sa-l dezarmez, pentru a numai putea face rau nimanui, dar nu este garantat 100% ca asa se va si intampla. Adica, ca, in urma intentiei mele de a-l dezarma, nu va murii.

| Crucia a răspuns (pentru DyNo):

Cam asa ceva. happy Si nimeni nu va murii happy.

| Thunderstruck a răspuns (pentru DyNo):

N-ai vazut ma DyNo ca cu asta nu poti sa vorbesti? Ii pui o intrebare si iti raspunde cu altceva, tipic crestineste.

| comandamente a răspuns:

Biblia scrie sa nu ucizi!

Exodul 20:13
Să nu ucizi.

Deuteronomul 5:17
Să nu ucizi.

Matei 5:21
Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: „Să nu ucizi; oricine va ucide va cădea sub pedeapsa judecăţii."

Matei 19:18
„Care?", I-a zis el. Şi Isus i-a răspuns: „Să nu ucizi; să nu preacurveşti; să nu furi; să nu faci o mărturisire mincinoasă;

Ce ai castigat daca din cei doi tot moare unul?

| ciprianjurje a răspuns:

Daca acela pe care il omori vrea sa il omoare pe cel pe care il salvezi atunci nu este pacat.

| andreisirghi27as a răspuns:

E o fapta buna si te duci direct in rai.Deoarece da-i sansa ta de viata altcuiva si e destul.E pacat atunci cand mori ca buna stiinta, aia se numaste sinucidere.

| Dariusuu a răspuns (pentru andreisirghi27as):

Imi poti tu garanta ca se va duce direct in rai?

| andreisirghi27as a răspuns (pentru Dariusuu):

Da,pentru ca salvezi o viata.Asta inseamna sacrificiu.

| ms3y a răspuns:

Pai in orice caz indiferenta nu e buna.Asa ca daca esti dotat cu o arma il ameninti pe cel rau, nu il omori, esti foarte atent, il legi si chemi politia.Dar daca asta nu e posibil, nu stiu e mai complicat. Daca mai aflu informatii o sa mai zic. happy