| Inferno a întrebat:

Daca exista viata dupa moarte si Dumnezeu, atunci care este sensul (scopul) vietii? Niciunul? Nimic?

17 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Dobandirea mantuirii, definirea persoanei prin tendinta de a lucra sau nu "binele", cunoasterea a ceea ce Dumnezeu ofera pentru vesnicie: viata in comuniune de iubire cu El si cu semenii...

| minrest a răspuns:

Daca exista Dumnezeu, indiferent de existenta vietii de dupa moarte, scopul vietii este sa Il cunosti, sa refaci legatura cu El si apoi sa iei parte la proiectele Lui grandioase. Si, pari tu sa spui dupa cum i-ai raspuns tovarasului meu Alan, degeaba, ca dupa asta nu mai ramane nimic de facut. Dar hai sa ne gandim, de ce face cineva ceva? Vrea sa atinga un scop, iar apoi se bucura de atingerea scopului propus. Candva, planul de mantuire va fi complet desfasurat, la Dumnezeu vor fi venit toti cei care nu au vrut sa Il respinga, iar asta se fi realizat prin eforturile noastre, caci Dumnezeu lucreaza prin oameni. Faptul ca L-am gasit, L-am urmat in pofida pericolelor si privatiunilor si am dus la indeplinire proiectele Lui e o realizare mareata, obtinuta in conditii strict umane, pe teritoriu inamic, care ne va da satisfactii inestimabile intreaga vesnicie. Daca te intrebi de unde le scot si daca nu cumva fumez o marfa prea tare, care imi prajeste creierul, nu imi e greu sa iti raspund: Din Biblie. Acolo este detaliat intregul plan de mantuire. Te salut.

| Holiday a răspuns (pentru minrest):

" Daca te intrebi de unde le scot si daca nu cumva fumez o marfa prea tare, care imi prajeste creierul, nu imi e greu sa iti raspund: Din Biblie. "

Da, intr-un fel au cam aceleasi efecte.

| AvalohAlyn a răspuns:

Mantuirea,misiunea de a iubi, de a fi milostiv si de a respecta poruncile.Dar mai ales mantuirea.

| Inferno explică (pentru AvalohAlyn):

Si dupa, o eternitate lipsita de sens.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Si dupa, o eternitate lipsita de sens." - Sunt curios cum ai ajuns la concluzia asta. Care este etalonul si ce inseamna "sens" in eternitate?

| sublime89 a răspuns:

Scopul vietii e sa o irosesti punandu-ti toate sperantele in viata de dupa moarte, crezand orbeste ca ea exista. Cam asta e felul crestin de a trai. Iar apoi, daca viata de dupa moarte exista, s-o petreci facand nimic o eternitate. Scopul e evident.

| Lizzu a răspuns:

Sunt cateva teorii, nascocite.
--Una sustine ca in timpul vietii materiale, fiinta trebuie sa acumuleze noi insusiri, sa experimenteze trairi si situatii, reactii astfel incat sa o ajute sa evolueze pe o treapta mai inalta atunci cand se va reincarna.

--Alte pareri sustin ca fiecare fiinta e o componenta a Sursei (nu stiu ce sursa ar putea fi) iar dupa ce terminam cu viata pe Pamant ne reintoarcem la ea si in ea. Atunci nu stiu pentru ce viata pe Pamant.

--Alta teorie tine de energie, vibratii, energia fiintei (spiritul) care urca sau coboara, dupa moartea trupului, la diferite nivele vibrationale ale planetei si dimensiuni.
Uite un documentar foarte interesant pe care l-am vazut acum o saptamana. Prezinta intr-un mod logic si obiectiv ce am scris mai sus.Nu este deloc in maniera religioasa.
Nu dureaza mult si ar merita sa il vezi :) nu stiu la ce ajuta dar e un punct de vedere la care nu ma gandisem pana acum. E bine sa ne extindem perspectiva, oarecum.

https://www.youtube.com/watch?v=ktbFQxAGrd0

Din pacate, raspunsul la intrebarea ta nu ti-l poate da nimeni pentru ca nimeni nu-l are. Asta numai daca nu-ti faci prieteni pe Efemeride :)) :)

| Inferno explică (pentru Lizzu):

Si tu in care din cele trei crezi?

| Lizzu a răspuns (pentru Inferno):

Nu cred 100% in nici una.e posibil totusi ca adevarul sa fie o combinatie intre toate sau, dimpotriva, total in afara lor.
Eu inca nu mi-am definitivat o credinta anume. Dar cel mai repede as crede ca e vorba de forte, energii, campuri.

Who knows? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asteapta sa mori si ai sa vezi, unde te grabesti asa? acus trec anii, nu e ca si cum vei trai vesnic pe pamnat.toate la timpul lor, ca si raspunsul la intrebarea ta.dar stai linistit, nu cred ca ii pasa prea mult in caz ca exista si nici tie nu ar trebui sa iti pese atat de el. daca el tace malc tu ce incerci sa faci sa ii ghicesti gandurile.ne-a exilat aici si nici nu ne indruma, de ce ne-a mai dat creier daca e pacat sa il folosim.nu e prea frumos din partea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa mai marii credinciosi, te duci in rai ca sa-i canti laude Domnului, sa-i scapi un bob de strugure pe gura cereasca si sa-i spui ca ai venit la El prin Iisus, nu prin Fan Courier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul vieți este fericirea. Ăsta este cel mai complet răspuns, restul scopurilor sunt doar mijloace prin care poți ajunge la ea.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiM77 a răspuns:

Inferno, Biblia spune clar ca viata dupa moarte nu exista, ai murit pa.
Dar Biblia spune ca Dumnezeu o sa aduca o lume noua peste acest pamat in care oamenii vor traii vesnic.
In acea lume in care este guvernata de Dumnezeu, nu o sa mai existe suferinta, boli, razboaie si moarte.
Si acum nu te gandi la o eternitate lipsita ce sens, acum gandeste ai putea avea perspectiva de a trai vesnic, poti sa faci ce vrei tu, sa calatoresti sa descoperi lucruri noi, sa studiezi lucruri noi, pe care intr-o viata de doar 70-80 ani nu le poti face.
Sa descoperi universul, planete noi, galaxii noi.
vreau sa spun o chestie foarte interesanta, Calea Lactee, are un diametru asa de mare (de un miliard de miliarde de km), incat daca vreai sa te deplasezi da la un capat la altul cu viteza luminii ai avea nevoie de 100.000 de ani. Si ca orice alta galaxie ea se invarte, ca o spirala, ca ea sa se poata roti complet are nevoie de 200.000 ani. Gandeste-te in doar 200.000 ani iti poti afla sa zic asa doar vecinii din afara galaxiei.

| ThePathWalker a răspuns:

Cred ca scopul este complexitatea= frumusetea. nu stiu daca cresterea in sine sau produsul.

| Irinoasa a răspuns:

Am auzit si eu la ora de filosofie tot asa cum a spus Duamutef. eu cred ca fericirea adevarata este acolo in cer, aici pe Pamant lucrurile care te fac fericit sunt trecatoare.