| rider96 a întrebat:

Dacă există vreun creștin pe aici care poate sa mă lămurească...am văzut canoanele Sf. Părinți, care de exemplu pentru malahie este dat 40 de zile de mâncare uscată și 100 metanii pe zi, pentru curvie 7 ani și alte canoane foarte lungi și grele. Sunt iertați oamenii de păcate cu adevărat și dacă nu fac aceste canoane? (Cad în deznădejde numai când le citesc). Eu de exemplu de multe ori am făcut malahie dar aproape niciodată nu am primit Canon... Înțeleg că preoții nu pot da canoane așa grele pentru oameni "obișnuiți". De pildă 2 oameni (care se spovedesc la preoți diferiți) fac același păcat, curvie, unuia i se spune sa nu se împărtășească 7 ani iar altuia i se da o săptămână de post și după aceea are voie la împărtășanie. Îl iartă Dumnezeu pe acesta din urmă? Dacă îl iartă, este drept fata de cel care 7 ani s-a nevoit? P.S. Nu vreau sa par că disprețuiesc canoanele Sf. Părinți ci doar mă cutremur gandindu-mă că ar exista posibilitatea sa nu fac ceea ce trebuie pentru a fi iertat.

14 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Pai conform teologiei, canonul e dat in limita si puterea credinciosului, sau cum spune Pavel, Dumnezeu nu da mai mult decat poti duce. Ideea e ca tu nu ai dreptul sa judeci, degeaba faci ditamai canonu si te legi de ala ca e mai slab ca tine, doctrinsl vorbind ai pacatuit. Si canonul nu e considerat pedeapsa ci leac cu ar veni, deci tu faci canonul sa fi iertat, ci e lupta ta cu raul interior, asa ca ideea de iertare divina e independenta de Canon.

| rider96 explică (pentru SG1995):

"Iertarea divina e independenta de Canon". Deci eu fac canonul pentru indreparea purtarii mele pacatoase, nu pentru iertare, nu? Adica odata ce marturisesc pacatele sunt iertat, chiar daca preotul imi da sa fac Canon, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru rider96):

Iertarea ti-o da Dumnezeu prin preot sau prin episcop, in Sfanta Taina a Spovedaniei, iar canonul este medicamentul pentru indreptare si vindecare. Dar preotul duhovnic hotareste daca si ce Canon iti da. Trebuie sa crezi ca Dumnezeu te iarta in Sfanta Taina a Spovedaniei, prin preot sau prin episcop, ca sa nu ajungi ca sectantii care in nebunia lor hulesc poruncile lui Dumnezeu numindu-le "basme babesti".

Ioan 20:
"21 Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.
22 Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant;
23 Carora veti Ierta pacatele, le vor fi Iertate si carora le veti tine, vor fi tinute."

| SG1995 a răspuns (pentru rider96):

Da, gandeste-te ca canonul ala e incercarea ta de-a lupta cu pacatul, e vorba cum spune Iacov: Credinta fara fapte e moarte, iar faptele fara credinta iarasi moarte. Credinta, ca ai primit iertarea, trebuie sa se impleteasca cu faptele care il reprezinta canonul.

| mentholinks a răspuns:

Fa canoanele Sfintilor Parinti. Preotii din ziua de azi e normal ca zic ca te iarta Dzeu ca sa-ti ia banii. Fa canoanele zilnic pana mori.

| xerxes1 a răspuns:

Treci direct pe hrana uscata si ai rezolvat problema.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Ambii vor fi iertati daca preotul ii dezleaga de pacate. Canoanele nu sunt pedepse, ci mijloace de indreptare. Ca atare ar trebui ca canoanele sa fie date conform spuselor sfintilor parinti, dar preotul are voie sa le modifice in functie de starea duhovniceasca a crestinului, pentru ca acesta sa nu cada in deznadejde.

| gratargratar a răspuns:

Dumnezeu iarta dupa cum dezleaga preotul pentru ca acesta din urma isi ia responsabilitatea pentru tine inaintea lui Dumnezeu. Deci daca preotul te dezleaga cand nu trebuie, el va dea socoteala pentru tine, nu trebuie tu sa-ti faci grija de asta.
In aceste canoane depinde personalitatea preotilor si a penitentilor. Ca daca dai unui crestin slabut sa faca 100 de metanii pe zi, se duce la sectari - ca aia nu fac deloc. Deci sunt multi factori pe care trebuie sa-i evalueze preotul.

In sfarsit, malahia este o problema atat de des intalnita incat, daca s-ar da canoanele Sf. Parinti, am fi o tara de postitori. Crestinismul din vremea Sf. Parinti era altfel decat cel de acum, mult mai hotarat. Cauta sa te lasi de malahia asta ticaloasa ca-ti slabesti psihicul (am mai vorbit despre asta in alte posturi).

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Canonul are rolul de a susține cainta. Atât timp cât tu regreți faptele săvârşite, şi le marturisesti, Dumnezeu te iartă. Canonul are rolul de a ajuta trupul să reflecte starea de umilință în care se află sufletul.

| LOVW a răspuns:

Dragul meu nu te înșela, hai să vedem ce spune Biblia despre iertarea păcatelor:
,, Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept ca să ne ierte păcatele şi să ne cureţe de orice nelegiuire.,,
Iar îți spun, nu te înșela! iertarea deplină vine prin Iisus Hristos ( prin jertfa Sa ). El S-a jertfit pentru păcatele întregii omeniri, dacă cineva Îl primește va fi iertat de toate păcatele.
Faptele Apostolilor 13:38 spun că "Să ştiţi dar, fraţilor, că în El vi se vesteşte iertarea pacatelor."
Nimeni nu merită iertarea, fiecare este iertat prin dragostea nesfârșită a lui Dumnezeu, nu prin eforturile omului de a fi declarat prin propriile fapte. Fiecare a păcătuit și merită moartea, Dumnezeu este complet îndreptățit să arunce oamenii în iad, fiindcă nu este iertare fără vărsare de sânge.
Dar ghici ce? Domnul a trimis pe Fiul Său ca oricine CREDE în El să nu PIARĂ ci să aibă viață veșnică.
El ne iartă dacă vom crede în El, nu vom pieri, vom pieri dacă nu CREDEM în El.
Vestea Bună e că ORICINE poate și iertat foarte ușor, nu prin fapte ci prin harul nemeritat al lui Dumnezeu.
Tu trebuie să intri în Legământ cu Dumnezeu, nu există altă cale prin care poți fi iertat.
Nu crede în basme băbești, cum că dacă ne mărturisim păcatele preotului el ne poate ierta ( EREZIE ). Nu prin fapte(chiar și mătăniile sau postul) ești iertat, ci prin harul lui Dumnezeu.
Te rog nu te înșela, citește aceste link-uri:
Cum pot fi iertat?
https://www.gotquestions.org/Romana/iertarea-Dumnezeu.html
Mielul lui Dumnezeu care ridică păcatul lumii:
https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/
PACE!

| rider96 explică (pentru LOVW):

Apreciez raspunsul, cu toate ca nu preotul personal ma iarta (banuiesc ca nu esti ortodox).

| LOVW a răspuns (pentru rider96):

Nu sunt ortodoxă, dar eu am scris informații din Biblie.
Dumnezeu să te binecuvânteze! Părerea mea este că Dumnezeu nu iartă prin mijlocirea altuia în afară de Hristos!
Mulțumesc pentru apreciere! : )

| verfct a răspuns:

Ti-e rusine c-ai facut la.ba? Stai linistit, toti oamenii fac. laughing))

| rider96 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.