| DacicusRex a întrebat:

Daca fac cerere sa nu mai fac religie la scoala in cat timp mi se aproba?
Din punct de vedere religios, este pacat sa nu mai faci aceasta materie? De ce?
O, si inca ceva...
De ce comunismul este impotriva religiei?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Din cate am citit, poti sa renunti la aceasta materie si in timpul anului scolar. Nu ti se vor mai pune note, absente - ca si cum aceasta materie nu exista. Cu aprobarea, depinde cum se misca secretariatul.

Daca la ora de religie nu va preda cu adevarat ce inseamna crestinismul, ci va preda traditii, iconografie, structura bisericii, etc. eu consider ca nu are rost sa stai la ora. Dar sunt unii profesori care predau cu adevarat, sunt putini ce-i drept. In acest caz daca esti crestin nu vad de ce nu ai sta.

Comunismul dorea sa controleze orice institutie. Bisericii ii impunea modul cum sa se faca slujbele. Statul controla biserica, astazi se intampla acelasi lucru in China.
Ceausescu se considera un fel de dumnezeu in aceasta tara, cum a vazut si in Coreea de Nord. Dorea putere. Religia nu era interzisa complet ce-i drept, insa comunistii doreau sa fie totul bine pus la punct, fara sa se depaseasca strictele limite impuse.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru AC4S4):

In acest caz daca esti crestin nu vad de ce nu ai sta.
Eu sunt crestina, dar nu ortodoxa si cand i-am spus profesorului de religie care e si preot, un exemplu in societate, ca la ora o sa stau pe hol a inceput sa se ia de mine.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta faci inainte de inceputul anului scolar, biblic vorband iisus nu a facut vreo religie nici nu a spus sa mergi la biserica sau la vreo religie, desi nu, comunismul se aseamana cu crestinismul ca ideologie dar uite ca nu sau impacat prea bine, deci multi lideri comunisti credeau in dumnezeu inclusiv ceausescu facea craciunul, pastele ceea ce nu face un ateu

| xerxes1 a răspuns:

Iisus a fost evreu.Nu cred ca ar fi avut o parere prea buna despre crestini.

| drutzix a răspuns:

Practic trebuie sa faci cerere ca sa faci religie la scoala. Deci nu completezi cererea la inceputul anului scolar si nu faci.
Nu stiu, dar din cate imi amintesc in Biblie nu scrie nimic despre a face religie in scoli.
Pentru ca ocupa din timpul omului, timp pe care il poate folosi muncind.

| AC4S4 a răspuns (pentru drutzix):

De fapt teoretic trebuie sa faci cerere... practic nu se respecta regulile si tot trebuie sa vorbesti cu cineva ca sa nu faci religie.

| drutzix a răspuns (pentru AC4S4):

Daca nu au cererea depusa si te obliga sa mergi (absenta/note) poti face mare tam-tam nu cred ca se risca.
Fii atent ce semnezi tu sau parintii tai (daca nu ai 18 ani) la inceput de an scolar.
Ca sa intrerupi in cursul anului cred ca trebuie sa faci o cerere

| AC4S4 a răspuns (pentru drutzix):

Sunt scoli serioase in care la inceput de an se impart cererile. Dar sunt si scoli in care doar trebuie sa ii spui profesoarei ca nu vrei sa faci religie... adica mai putina treaba pentru secretariat.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru AC4S4):

La noi au dat-o pe cotite cu cererile si oamenii au ajuns sa nu stie ce semneaza.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

1 Depinde
2 Dacă cineva îți zice că e păcat să nu studiezi religia, să şti că el îşi face păcat mai mare întrucât încalcă decizia Domnului de a da libertate omului.
3 Comunismul a vrut să distrugă cultura statelor şi să creeze o altă cultură comună. Cel mai mare obstacol era biserica, întrucât în ea se oglindesc toate obiceiurile acelui popor.

| Cris888 a răspuns:

Religia se practica in scoli pentru a fixa semioticile religioase asertiunile simbolisticii crestine in capul copiilor
Care mai tarziu sa poate fi manipulati si canalizati in simtamintele lor crearea sentimentului de permanenta vinovatie, iertare si sacrificare.
Copii rezultati din cursurile religioase dezvolta copii docili supusi pentru sistemul de guvernare gaunos lipsit de transparenta si amestecat coclit permanent bazat pe spaga interese si relatii.
Comunismul ceausist a avut Teza Omului Nou - apare idea crearii a dezvoltarii unui popor cu oameni puternici cu tarie psihica cu justete a gandiri, etc.
In acest amalgam nu mai putea exista Dzeul forta superioara apareau diferende in special pe destinul luat in maini miscarea sociala coordonata social comunista.
Oamenii din regimul comunist nu au putut rezista intr-un firesc normalitate.
Ideea acordului global structuralizarile macroeconomice ale productiei au dus spre cristalizare si inghetare.
Nu mai era loc ee visare si infinituri
Oamenii erau hipnotizati si multi au crezut cu adevarat in ideile cincinale etc.
Comunismul a fost impus aprox. 3000 de membrii ai Partidului Comunist sprijiniti de securitatea ruseasca NKVD - pentru impunere s-au facut foarte multe crime.
Au fost ucisi la intamplare doctori profesori patroni(gheburi)
In adancul mentalului colectiv taranimea dorea o revansa la 1907 a avut-o dar pierdut oamenii capacitivi inteligentele.
Multi tarani doreau moartea intelectualilor pe care ii vedeau mana in mana cu arendasii pamanturilor.
Asa se placheaza ca valori de capeteniile comunistilor
Ceausescu mitraliaza pe camp in Vrancea taranii de la arbagic, valea jiului trage cu tunurile pompirilor umplute cu rahat, la Brasov ii radiaza pe revoltanti, vine si la Arges pe dealuri tragea cu tancurile companiei conduse de Milea.
Ana Pauker smulge unghii taie mamele unei profesoare, etc, s-a.m.d.
Religia si Dzeu nu puteau inghite toate crimele astea.

Problema apare de la compromisurile batranilor nostri o mare parte din ei nu doresc cunoasterea adevarului ascund, Ion Iliescu a protejat si ascuns dosarele, etc.
Veneratiile liderului Ceausescu erau mai presus de Dzeu... exista in fiecare sala de clasa in scoli portretul sau.
Dzeu cel adevarat in acceptiunea mea ar insemna deschideri libertate, dragoste, iubire.

Nu este pacat sa refuzi orele de religie, cand esti suficient de mare si ai cateva valori bine stabilizate si poti judeca in maturitate mai serios asupra alegerilor religiilor.
Religia NU este Dzeu insusi.
Religia este o propunere un standard, un fel in care te rogi catre Dzeu.
Preotii din Romania sunt impreuna cu guvernantii si miliardarii dirijeaza si exploateaza manipuleaza poporul au foarte mare interes la bani.