| anonim_4396 a întrebat:

Dacă fac pe cineva gras,deși chiar este gras, păcătuiesc?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Este o insulta, desigur, poate acea persoana are probleme medicale si nu este voia ei sa aiba greutatea aceea, noi trebuie sa fim alaturi de ei si sa ii incurajam, nu sa ii injosim, cum nu este voia ei sa arate asa, putea foarte bine sa ni se intample noua, cum ne-am simti daca cineva ar rade de noi si cu un sentiment de superioritate ne-ar spune ''Esti foarte foarte gras, uita-te ce gras esti''
Daca noi am spune aceste cuvinte unei persoane spre exemplu, am auzi aceste cuvinte doar, dar sa stii ca ceea ce noi transmitem prin vorbe, nu ajunge intotdeauna in acest stadiu si la acea persoana, stii ce va auzi acea persoana, daca are si complexe de inferioritate, stii de va gandi?
''Da, are dreptate, sunt gras, nu sunt bun de nimic, nimeni nu ma place, ma simt respins, ma simt dat la o parte de toti, din cauza aspetului meu fizic, dar nu eu am vrut sa fie asa, nu sunt in stare sa slabesc, nu sunt bun de nimic''
Daca vei cerceta psihologia vei vedea ca ceea ce noi transmite, ajunge diferit in functie de persoana careia ii transmitem mesajul.
Iisus spune ''Faceti-le oamenilor ce ati vrea sa va faca ei voua''
Cu totii am vrea o incurajare in loc de o insulta, nu inseamna ca nu ii poti spune unei persoane intr-un mod foarte politicos si preocupat de starea lui de sanatate, ca ar trebui sa slabeasca, dar modul in care ii transmiti asta, atat prin gesturi, prin voce, cat si prin cuvinte, este foarte important, toti avem nevoie de un incurajator si un prieten care sa ne indrume, dar tine minte asta, daca a critica pe prietenul tau, este un lucru dureros pentru tine, dar o faci din dragoste pentru el, esti un prieten adevarat.

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Da, si se ingrasa si mai rau de ofticawinking

| Superior a răspuns:

Nu
L00000L

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu

| Helper07 a răspuns:

Daca faci acea persoana sa se simta prost atunci da.

| IuliaSuntFemeiePromit a răspuns:

Depinde cât de gras e și cum îl faci gras.