| Romanul86 a întrebat:

Dacă faci binele cu forța, e un lucru bun? Sau e un capriciu, un moft?

Ateii vreau ca Dumnezeu să împiedice toate relele adică crimele, violurile, jafurile.

Comuniștii și naziști făceau binele cu forța. Ați vrea un astfel de Dumnezeu care face binele cu forța?

20 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. cum ai ajuns la concuzia ca nazistii si comunistii faceau binele cu forta? 2. ateii nu cred in existenta lui dumnezeu; deci... nu ai ce pretentie sa aiba de la ceva zero absolut. O intrebare cu sens astept.winking tongue laughing laughing laughing

| Holiday a răspuns:

Ateii nu vor nimic de la spiridusi inexistenti.

| anamariarot a răspuns:

Un lucru pe care creștinii al trebui să-l facă ar fi ca în cazul în care înfăptuiesc ceva bun, să nu aștepte nimic în schimb. În fond, asta e bunătatea reală.

| Holiday a răspuns:

"Comuniștii și naziști făceau binele cu forța."

Adica esti comunist, nazist si pe deasupra si adept al povestilor cu spiridusi...a naibi combinatie.laughing

| TehDevil a răspuns:

De curiozitate, ce anume fumezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TehDevil):

Ia uite ba! Baiatu asta, sa mor eu de nu, daca nu chiar el merita funda!

| Violleta2022 a răspuns:

Esti departe de adevar si ai incurcat totul!
In primul rand: ateii sunt necredinciosi, adica, nu cred in dumnezeu si in nici o alta religie!
Nici comunistii si nazisti nu erau credinciosi, adica erau atei!

| CVane a răspuns:

Comunistii si nazisti nu faceau ''binele cu forta'' nu stiu ce exemple de bine poti sa gasesti la ei poate doar cateva. Daca te referi la binele cu forta din perspectiva crestinilor atunci unii dintre ei fac fapte bune pentru o rasplata in ceruri, fata de un necredincios care face bine din pura intiativa.Acum depinde de tine ce vrei sa crezi.

| SandraEve a răspuns:

In niciun caz, dar oricum, un Dumnezeu e destul de inteligent incat sa nu faca asta.

| Inferno a răspuns:

Nu stiu in ce trib traiesti tu, dar in Romania precum si in restul tarilor civilizate justitia face binele cu forta. Daca un criminal vrea sa ucida -Justitia- incearca sa il impiedica, cu forta, din a comite fapta respectiva.
Si cred ca majoritatea oamenilor neidioti prefera o societate cum e cea romaneasca, in care binele se face cu forta, in detrimentul anarhiei tribale de care ne vorbesti dumneata.

Ateii nu "vreau" nimic de la Dumnezeu din moment ce ateii nu cred in existenta lui Dumnezeu.
Paradoxul lui Epicur isi gaseste un raspuns teologic atat timp cat ne raportam strict la suferinta provocata de oamenii.
Dumnezeu incearca sa ofere liberul arbitru tuturor deci ar fi imposibil sa impiedice un violator incalcand vointa acestuia.

Problema e ca in lume exista si suferinta care nu este provocata de oameni, ci de fenomene naturale. De ce Dumnezeu nu intervine?

| Inferno a răspuns (pentru SandraEve):

Dumnezeu e destul de inteligent incat sa nu opreasca un criminal din a comite o crima?
Inteligenta e un lucru bun din cate stiu eu.
Deci ce ar fi sa devenim si noi inteligenti si sa eliberam toti detinutii din inchisori? Asta e ceea ce propui tu.
Va stiam destul de tembeli, dar anarhisti nu.

| SandraEve a răspuns (pentru Inferno):

Cand am zis eu ce ai spus tu mai sus?
Ma refeream la specificul intrebarii, adica acela de a face binele cu forta.
"Dumnezeu e destul de inteligent incat sa nu opreasca un criminal din a comite o crima"
Subiectul asta a fost discutat atatttt de muult. Deja devine boring sa mai explic. Credeti ce vreti, dar sa nu va plangeti mai tarziu.

| Inferno a răspuns (pentru SandraEve):

"Ma refeream la specificul intrebarii, adica acela de a face binele cu forta. "

Exact.
Intrebarea era:
"Dacă faci binele cu forța, e un lucru bun?"
Iar raspunsul tau a fost:
"In niciun caz [...]"

Din cate se intelege esti impotriva ideii de bine facut cu forta. Corect?

Si daca esti impotriva acestei idei atunci esti si impotriva justitiei, care se bazeaza pe ideea binelui cu forta.
Absenta justitiei se concretizeaza prin anarhie.

Spre exemplu daca un criminal vrea sa ucida pe cineva parerea mea e ca ar trebui oprit.
Parerea ta in schimb e ca ar trebui lasat in pace, deoarece binele facut cu forta e un lucru rau.

| Holiday a răspuns (pentru Inferno):

"Ateii nu "vreau""

E la trecut bre, nu e din cauza cunostintelor precare de gramatica. Acum nu mai vor...laughing

| Romanul86 explică (pentru CVane):

Mă refer la binele lor cultural pe care îl făceau inspirați fiind din idiologia lor.

| Romanul86 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sensul e că ei făceau un bine cultural izvorât din idiologia lor.

| Romanul86 explică (pentru Inferno):

Dacă Dumnezeu ar face binele cu violență adică cu forță tu nu ai mai exista dacă ai fi oponentul Lui. laughing

| CVane a răspuns (pentru Romanul86):

''bine cultural izvorat din ''idiologia'' lor ''. Eu cred ca tu nu realizezi ce insemna ideologia fascista si ce au facut acestia, mai informeaza-te.

| Romanul86 explică (pentru CVane):

Binele cultural nu urmează Adevărul și Dreptatea e doar cultură, sau subcultură, sau aculturație.

| Inferno a răspuns (pentru Romanul86):

Nu stiu ce intelegi tu prin "oponent al lui Dumnezeu", dar daca te referi la oamenii care isi exprima in mod pasnic o opinie antiteista tin sa te anunt ca libera exprimare e un lucru bun, nu rau.