| GouDidodino a întrebat:

Dacă fecioara Maria a fost lasata insarcinata de duhul sfant, inseamna ca Dumnezeu nu este tatăl lui Iisus?

Răspuns Câştigător
| Meme10Memu a răspuns:

Daca nu ai putere nu existi.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar dta nu cunoști faptele.
Maria a făcut amor, era îndrăgostită cu un cineva.
Când a făcut era în stare de transă datorită emoției.
Totul s-a petrecut ca într-un vis.
Era tânără, avea 15 ani.
Când a simțit că e însărcinată a apucat-o o groază de moarte.
Știa ce urmează. Conform legii iudaice, înscrisă în ceea ce numim noi acum Vechiul Testament, Legea lui Moise, care susținea că a primit-o direct de la Dumnezeu, ca să îi dea autoritate, urma să fie omorâtă cu pietre pentru călcarea legii.
Din acel moment nu a mai fost normală o bucată bună de vreme.
Nu își mai amintea dacă a făcut amor cândva și nici cu cine, căci starea de transă de atunci o dedublase, iar o personalitate a ei o nega pe cealaltă. Asta provocase amnezie totală a actului.
Dar avea nevoie de o soluție la situația ei disperată care o băga în mormânt de tânără cu un copil în pântec. Avea 15 ani,
Și în starea de semi trezie în care se afla a avut viziunea cu îngerul care i-a explicat că un Duh Sfânt o impregnase el, de acolo venea copilul. Apoi a plecat departe la niște rude să avorteze acolo. Aceia au încurajat-o să păstreze copilul. La întoarcere, Iosif ca să o scape de la condamnarea la moarte a declarat că copilul este lui, că ea este logodnica lui.
Iar Duhul Sfânt, care lasă însărcinate fecioare virgine, și apoi dispare, a fost decretat apoi de preoții noi religii ca fiind o parte din Dumnezeu, o bucățică din el.
Astfel, iubitul necunoscut, cu care ea s-a întâlnit o singură dată, dar bine, a fost înlocuit de viziunea ei cu Duhul, care a fost apoi zeificat de preoți.

| Celcestietot a răspuns:

Duhul de la Tatăl purcede :

„Iar cand va veni Mangaietorul, pe Care Eu il voi trimite voua de la Tatal, Duhul adevarului, Care de la Tatal purcede, Acela va marturisi despre Mine"

| GouDidodino explică (pentru Celcestietot):

Spune-mi si mie ce ai baut/fumat ca e foarte tare

| Celcestietot a răspuns (pentru GouDidodino):

Se vede că nu ai minte, pui o întrebare numai de dragul de a o pune, nu pentru a afla răspunsul. Mulți inculți în ziua de astăzi... Nu este așa domnule : " Să moara mama laughing laughing laughing! "

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Duhul Sfânt este Duhul lui Dumnezeu. Dumnezeu este Duh zice Isus :"Si astfel de închinători dorește Tatăl in Duh si in Adevăr".

| Irinel15123532 a răspuns:

Ioan botezatorul a spus ''Vine cel ce este nascut dupa mine, dar este mai batran ca mine'' Domnul Iisus Hristos este din vesnicii, nu are inceput, si nu are sfarsit. ''Si Cuvantul era cu Dumnezeu de la inceput, si Cuvantul era Dumnezeu, totul
a fost facut prin El, si nimic nu a fost facut fara El'' Dumnezeu TataL, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant, reprezinta un Singur Dumnezeu, asa cum soarele este lumina, caldura, putere. Iisus a spus ''Daca M-ati vazut pe Mine, ati vazut pe Tatal, Eu si Tatal una suntem'' Domnul Iisus Hristos este Fiul Lui Dumnezeu.

| Helper07 a răspuns:

Maria a ramas insercinata prin Duhul Sfant nu cu El.
Fiind nascut trebuiau sa existe 2 persoane care sa-i fie parinti, de aceea una dintre Persoanele Dumnezeirii a luat numele de Tata, si fiind un Tata automat trebuie sa fie si un Fiu. Isus nu a fost literalmente un semizeu, El doar a luat forma umana si s-a nascut si crescut ca un om cu puteri limitate.