| anonim_4396 a întrebat:

Dacă îi spui unei fete că are un chip superb, fără ca ea să te fi întrebat ceva, desi tu crezi contrariul, se consideră în fața lui Dumnezeu ca fiind minciună? Practic nu îi faci un compliment, pentru că ți-ar fi cerut ea asta, doar pentru că o iubești o minti.

15 răspunsuri:
| ElisssssaMihaelaConstandache a răspuns:

Cel mai bine e sa spui adevarul indiferent de o doare sau nu.Eu nu cred nu prea o am eu cu religia fa ce simti si ce ti place fara sa te mai gândesti ca i pacat

| CinevaAnonimă a răspuns:

1.Dacă o iubești, o vezi ca fiind frumoasă.
2. Dacă minți, înseamnă că ești fățarnic și/sau pe interes.
Nu e bine ce faci și e clar că asta nu e iubire.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

Frumusetea este un lucru RELATIV care tine de gusturile si EDUCATIA unui om. Tu poti vedea ceva frumos unde alul vede urat si viceversa. Concluzie, aprecierile privind frumusetea nu sunt minciuni DECAT in cazul in care exista un SCOP personal in declaratia TA. Ca sa poti aprecia FRUMOSUL din punct de vedere OBIECTIV ar trebui sa ai studi avansate de estetrica ceea ce este foarte rar si necesita un timp indelungat. Am sa-ti dau un exemplu, modelul de piept la femei este dat de Venus din Milo, aproximativ 1/2 dintr-un mar, la ora actuala vedem o degradare a frmosului observand tendinta generala a femeilor (din cuza barbatilor in general) de a-si mari pieptul pana la dimensiunile unui uger de vaca. Uite cum frumosul s-a degradat si marea majoritate NU mai cunosc frumosul ci apreciaza URATUL pe care il asimileza acestuia (frumosului). Tu unde esti in aceasta adunatura ca sa faci aprecieri CORECTE?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O iubești, apoi faci sex cu ea. Așa se fac copii. Dumnezeu se bucură.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

O iubești, dar în adâncul sufletului tău ști că nu este așa de frumoasă precum spui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

A zis doar că nu va mai distruge lumea prin potop.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danut):

Poate să ți se pară că nu are forme sau să nu îți placă culoarea părului, dar tu să îi spui așa pentru că vrei să o faci fericită și să te bage în seamă (să înțeleagă că tu chiar o iubești).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca o iubesti nu vezi defecte, DACA vezi defecte, NU o iubesti.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Daca o iubesti nu vezi defecte"

Adica dragostea tampeste. Daca e asa, total de acord.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nimic greșit atâta timp cât nu exagerezi.

| IMPERO a răspuns:

Nu avem nici un motiv sa credem ca pe D-zeu il intereseaza aceste amanunte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Merci. Acum am înțeles. Am vrut să îți scriu mesaj, dar TPU are o restricție tâmpită din cauza căreia nu poți să scrii mesaje, dacă ești junior.