| stefan_9987 a întrebat:

Daca IIsus a fost un evreu noi de ce suntem crestini? Adica de ce ne inchinam unui evreu sau de nu suntem si noi evrei? ( nu ca as avea ceva impotriva cu asta dar sunt curios)

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Iisus a venit sa schimbe legea veche, "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", de fapt a creat o noua religie. Acel evreu a fost numit de altii fiul lui dumnezeu, si nu sunteti evrei pentru ca voi credeti ca Iisus a fost fiul lui dumnezeu, evreii nu cred.

5 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Buna intrebare.

| ManStrong a răspuns:

Hai ca meriti nota 10 pentru perspucacitate. Dupa Sabat daca vrei pot sa ti dau u raspuns mai detailat
Cu stima.

| Calininio a răspuns:

Pai, cuvantul "evreu" din cate stiu se refera la un popor, nu la o religie. Poporul tine de stramosi. Religia tine ( pe langa indoctrinarea de mici ) de propriile cunostinte si ce consideram ca-i adevarat.

| dany248y a răspuns:

Pentru ca este fiul lui dumnezeu

| stefan_9987 explică:

Si cine s-a mai proclamat fiul Lui Dumnezeu?
Imi poti da detalii?