| AvalohAlyn a întrebat:

Daca Iisus a înviat înseamnă că există viață de apoi nu?
Asta semnifica și marcheaza invierea lui Iisus,existența vieții de după moarte fiindcă El a umblat și s-a arătat apostolilor,ucenicilor după moarte,in spirit,a trecut prin uși etc
Deci putem spune că așa cum zice Biserica Creștină, învierea înseamnă omorârea morții adică toți cei ce mor continua sa trăiască în spirit adică conștienta supraviețuiește morții fizice pentru toți.E adevărat? Ce credeți? Învierea lui Iisus e prima dovada a vieții de apoi, apoi experientele NDE, dedublările astrale și celelalte scrieri istorice etc
Nu e așa?
Hristos a înviat! Sărbători fericite tuturor.

34 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Nu e așa?"
NU, nu este deloc asa, Hristos a fost inviat de Tatal, deci NU exista viata dupa moarte ci REANVIERE. Domnul Isus avea trup MATERIAL caci altfel nu ar fi putut prinde pesti si manca iar TOMA nu ar fi simtit gaurile facute de cuiele de pe cruce. Tot ce spui tu este un sofism satanic, nu exista NDE sau viata dupa moarte.

| AvalohAlyn explică (pentru danut):

Mă refeream că s-a arătat după moarte în spirit, in duh apostolilor.Eu cred in Dumnezeu și în Iisus..Biserica Ortodoxa și Catolică de ce ne învață că există viață după moarte, adică rai și iad?
Si in plus Mantuitorul chiar a spus pe cruce acelui talhar "Astăzi vei fi cu mine in rai'
Asta înseamnă că există raiul de după.

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici tu nu ai fost acolo sa stii ca nu s-a intamplat asa

| danut a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Mă refeream că s-a arătat după moarte în spirit, in duh apostolilor.Eu cred in Dumnezeu și în Iisus..Biserica Ortodoxa și Catolică de ce ne învață că există viață după moarte, adică rai și iad?"
Daca ar fi asa ATUNCI CREZUL CRESTIN ESTE INUTIL, ori Crezul ori Raiul si Iadul, alegeti si voi odata.
"Si in plus Mantuitorul chiar a spus pe cruce acelui talhar "Astăzi vei fi cu mine in rai'
NICIDECUM, Hristos NU putea fi si in Rai si IN mormant sau pe cruce si nu-si mai aveau ROST cuvintele lui Hristos DUPA inviere:
IOAN 20, 17. "Nu mã tine", i-a zis Isus, "cãci încã nu M-am suit la Tatãl Meu. Ci du-te la fratii Mei, si spune-le cã Mã sui la Tatãl Meu si Tatãl vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru."
Domnul Isus i-a spus talharului de pe cruce urmatoarele:
"Astazi iti spun, (VIRGULA) vei fi cu mine in Rai"
Ortodocsi au cam uitat niste semne de punctuatie ca sa-si promoveze crezurile DAR coform TEXTULUI din IOAN, Hristos dupa Inviere INCA NU se SUISE la Tatal, sau trebuie sa scrim o alta Biblie pentru Ortodocsi si Catolici asa cum fac martorii lui YHW?
Asta înseamnă că există raiul de după"
NICIDECUM, dupa moarte exista reanviere:
Matei 27, 52. mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor care muriserã, au înviat.
Ioan5, 21. În adevãr, dupã cum Tatãl înviazã mortii, si le dã viatã, tot asa si Fiul dã viatã cui vrea.
25. Adevãrat, adevãrat vã spun, cã vine ceasul, si acum a si venit, când cei morti vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu, si cei ce-l vor asculta, vor învia.
29. si vor iesi afarã din ele. Cei ce au fãcut binele, vor învia pentru viatã; iar cei ce au fãcut rãul, vor învia pentru judecatã.
IOAN 6, 44. Nimeni nu poate veni la Mine dacã nu-l atrage Tatãl, care M-a trimis; si Eu îl voi învia în ziua de apoi.
Cand vor invia mortii? Citeste: IN ZIUA DE APOI. De ce sa-i mai invie in ziua de apoi DACA sunt vi in RAI? Fiindca ESTE O MINCIUNA ca MORTII sunt vi si in Rai.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici cand a domnit Decebal NU AM FOST dar tu ca bun ateu crezi ce spun istorici si nici cand te-a fatat mama ta nu am fost dar cred ca existi cu toate ca nu te-am vazut (inca).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Sa zica istoricii" Aici ai fost TARE... restul completezi tu...rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Credeam ca te duce mintea, cum sa spuna "istorici" starea de virginitate sau nu a unei persoane?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa intelegem ca nu TU ai scris asta: "Sa zica istoricii si despre Iisus ca zeu, sau ca Maria fost ''fecioara'' (virgina)"?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

" Sa zica istoricii si despre Maria fost ''fecioara'' (virgina)"
Deorece istorici sunt "oameni de stiinta" SINGURA metoda de a afla ceea ce sugerezi TU era controlul FIZIC ca doar oameni de stiinta NU SUNT GHICITORI. Nu te mai da lovit, traim totusi in sec.21 iar unii am depasit cumva stadiul de idioti (sau nu?).

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia ESTE insuflata de Dumnezeu, deci stiau de la Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu dragule restul sunt insuflate de SEFUL tau, inclusiv farry loter.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Comportamentul tau. Tu habar nu ai cu cine o "arzi", crezi ca e pe vrute, nicidecum ci cum te porti.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Absolut, ESTE DOAR pe vrute. DAR numai cu Dumnezeu, cu Satana esti cand il respingi pe Dumnezeu (fara ooptiune).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Experienta pe care tu nu o ai.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Visele asa cum spune Biblia sunt DOAR consecinte a ce citesti, vezi si MANANCI.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru AvalohAlyn):

In spirit, da? Ai observat asta; putini o observa. Dar tocmai asta e problema, ca s-a aratat in spirit; eu am facut parte dintr-o biserica in care viziunile erau la ordinea zilei, insa pana la urma toate aceste viziuni s-au dovedit mincinoase. Apostolii au intrat in denial, in urma mortii lui Isus, si atunci sigur ca au inceput sa se convinga reciproc povestindu-si viziuni; nu ai nevoie de explicatii supranaturale.

| minrest a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Nu a fost, DAR povara dovezii cade pe cel ce sustine ca s-a intamplat ceva. Faptele exceptionale, cer dovezi exceptionale. Iar ce se sustine fara dovezi, se respinge fara dovezi.

| ania a răspuns:

Învierea lui Hristos e dovada că tot ce a spus înainte de a muri despre Sine e adevărat, faptul că ucenicii Lui au atins trupul Lui înviat i=a făcut să aibă puterea de a merge în toată lumea si să vorbească despre învierea Lui pentru că au fost convinși că și dacă vor fi omorâți pe urmă vor avea și ei un trup nou, ca și trupul lui Hristos pe care L-au atins.

| Algo098 a răspuns:

Totul e fantezie. Nu exista nici un fel de viata dupa moarte.